همه گزینه‌ها درباره واکنش‌ به آمریکا روی میز است/ از مرحله کنترل و مدیریت کرونا عبور کردیم و وارد فاز مهار بیماری شدیم
همه گزینه‌ها درباره واکنش‌ به آمریکا روی میز است/ از مرحله کنترل و مدیریت کرونا عبور کردیم و وارد فاز مهار بیماری شدیم

سخنگوی دولت تاکید کرد: هیچ کشوری ملزم به رعایت تحریم‌های یکجانبه آمریکا نیست و ما هم مایل به داشتن رابطه تجاری و مبادله نفت با ونزوئلا هستیم.

به گزارش اقتصاددان به نقل از ایسنا، علی ربیعی در ابتدای نشست خبری هفتگی خود با اشاره به برگزاری جلسات ستاد ملی کرونا و بررسی موضوع برگزاری مراسم شب‌های قدر در آن، تاکید کرد: در جلسات گذشته ستاد ملی کرونا، به ایجاد شرایط مناسب برگزاری مراسم احیا به طور جمعی و با رعایت پروتکل‌ها اصرار شد و این موضوع یکی از دغدغه های جدی رییس جمهور و همه اعضای ستاد کرونا بود.

وی افزود: یکی از نگرانی‌هایی که وجود داشت رعایت نکردن پروتکل‌ها و رعایت نکردن برخی از متولیان یا ارائه برخی از گزارش‌ها بود که اقداماتی برای برگزاری تجمع‌های پرجمعیت، بدون هماهنگی‌ها صورت گرفته است که با ورود رهبری انقلاب و تأکیدشان بر اینکه باید تابع نظرات کارشناسی ستاد ملی کرونا باشیم، این اطمینان خاطر ایجاد شد و مردم بیش از سایرین مسائل بهداشتی را مراعات کردند و همان نگرانی‌های کم هم برطرف شد.

سخنگوی دولت ادامه داد: در گزارشاتی که داشتیم، نشان می‌داد مراسم شب‌های قدر به خوبی برگزار شده که زمینه را برای مراسم‌های مذهبی دیگر و برای بررسی وضعیت زیارتگاه‌ها و اماکن مذهبی آماده کرد تا بتوانیم تصمیمات جدیدتری را اتخاذ کنیم.

مناطق سفید ما به ۲۸۰ شهرستان افزایش پیدا کرده است

ربیعی با اشاره به وضعیت شیوع کرونا در تاکید کرد: مناطق سفید ما به ۲۸۰ شهرستان افزایش پیدا کرده است و در روند بهبودی و درمان بیماران مبتلا به کرونا پس از کشور چین و سوییس در رتبه سوم جهانی قرار داریم. میانگین بهبودی ما بسیار خوب است، به طوری که تقریبا ۹۴ درصد افرادی که مراجعه کردند، بهبود یافته اند در حالی که میانگین جهانی آن ۸۴ درصد است.

وی با اشاره به آخرین گزارش ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: این گزارش نشان می‌دهد که عدد مولد نسلی یا به تعبیری RE در کمتر از ۴ هفته به زیر عدد یک رسیده است؛ یعنی میزان انتقال از یک نفر به ۳ نفر در اسفند ماه امروز به کمتر از یک نفر رسیده است که این شاخص بسیار خوبی است که یک نفر حتی یک نفر را مبتلا نمی‌کند و عدد کمتری از یک نفر انتقال پیدا می‌کند.

از مرحله مدیریت و کنترل بیماری عبور کردیم

سخنگوی دولت تصریح کرد: گزارش‌ها در ستاد ملی نشان می‌داد که از مرحله مدیریت و کنترل بیماری عبور کردیم و امروز کادر وزارت بهداشت و درمان و تمام دستگاه های همراه وارد فاز مهار بیماری شده اند که به طور قطع نیازمند تداوم همکاری بالای ۸۳ درصدی که تا امروز داشتیم، با پروتکل‌های بهداشتی است.

ربیعی تاکید کرد: ناچار هستیم اقتصاد خود را در شرایط کرونایی هم سرپا نگه داریم. تجارب کشورهای دیگر که بعد از ما تصمیماتی اتخاذ کردند نشان داد که فاصله‌گذاری فیزیکی هوشمند یک استراتژی صحیح بوده و این استراتژی صحیح قطعاً با همکاری صاحبان صنایع و کارگران در محیط های تولیدی و افرادی که در بخش‌های خدماتی هستند و همچنین کارمندان دولت در همه مجموعه ها و همه شهروندان امکان پذیر است.

حرکت دولت به سمت شفافیت و پاسخگویی بی‌نظیر بوده است

سخنگوی دولت با یادآوری برگزاری روز روابط عمومی و تبریک به کارمندان روابط عمومی‌ها اظهار کرد: دولت در بخش ارتباطات و اطلاع‌رسانی اقدامات بنیادی داشته که مهمترین آنها حول شفافیت عامل و پاسخگویی بوده است و حرکت این دولت به سمت شفافیت و پاسخگویی بدون تردید بی‌نظیر بوده و به نظر من در هیچ دوره‌ای این چنین شفافیتی در معرض همگان قرار نداشته و این هم از سنت‌های حسنه ای است که باید در کشور نهادینه شود و باقی بماند.

هیچ کشوری ملزم به رعایت تحریم‌های یکجانبه آمریکا نیست

مایل به داشتن رابطه تجاری و مبادله نفت با ونزوئلا هستیم

بر اساس این گزارش،‌ علی ربیعی در ادامه نشست خبری در پاسخ به این پرسش که واکنش ایران نسبت به تهدید آمریکا درباره جلوگیری از صادرات نفت ایران به ونزوئلا چیست؟ اظهار کرد: هیچ کشوری ملزم به رعایت تحریم‌های یکجانبه آمریکا نیست و ما هم مایل به داشتن رابطه تجاری و مبادله نفت با ونزوئلا هستیم. ما می‌خواهیم از عدم راهزنی دولت آمریکا که مسبوق به سابقه است مطمئن شویم و امیدواریم که جامعه جهانی هم در این زمینه کارهای لازم را انجام دهد.

وی افزود: امیدواریم آمریکا دچار چنین خطایی نشود و البته که ما در صورت هرگونه اقدامی در این زمینه تمام گزینه‌ها را برای خود محفوظ می‌دانیم و به فراخور آن واکنش نشان خواهیم داد.

وقتی خواستیم وزارت بازرگانی ایجاد کنیم گفتند به دنبال وزارت رانت هستند

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که علت استفاده از برخی نمایندگان فعلی مجلس پس از پایان مسئولیت در دولت چیست، گفت: در فضای مجازی اظهاراتی در این زمینه شد که متاسفانه قلب واقعیت است و آنچه بیان شده غیر از این است. ما در دوران تحریم که زندگی روزمره مردم نیاز به کنترل بازار و تامین مایحتاج مردم داشت وقتی قصد کردیم که وزارت بازرگانی را ایجاد کنیم گفتند که به دنبال ایجاد وزارت رانت هستند.

دستگاه‌ها حق بکارگیری نمایندگان سابق مجلس را ندارند

ربیعی تاکید کرد: به منظور جلوگیری از فشار دستگاه‌ها و باز بودن دست آنان برای نه گفتن، دولت تصمیم گرفت که این مورد با تشکیل یک کمیته در دفتر رییس جمهوری بررسی شود؛ البته دستگاه‌ها حق بکارگیری نمایندگان سابق مجلس را ندارند ولی افرادی هم هستند که الان نماینده‌اند و پس از پایان این دوره به همان کار قبلی خودشان که کارمندی دولت بوده برگردند همچنین افرادی هم هستند که ظرفیت‌های انسانی ما هستند.

در تهران و آذربایجان شرقی مسئله حادی نداریم

در سیستان و بلوچستان در مورد یک روستا نگرانی داریم

نماینده رییس‌جمهور در استان خوزستان مستقر شده است

وی در پاسخ به پرسش مبنی بر اینکه آیا با نزدیکی تعطیلات عید فطر در استان‌هایی که شیوع کرونا وضعیت حادی دارد، محدودیت عبور و مرور انجام می‌شود یا نه، گفت: ما در تهران و آذربایجان شرقی مسئله حادی نداریم؛ اما احتیاط را داریم. در استان سیستان و بلوچستان در مورد یک روستا نگرانی داریم و در استان خوزستان هم این نگرانی وجود دارد که نماینده رییس جمهوری هم در این استان مستقر شده و محدودیت‌های داخل استانی را هم در نظر گرفتیم.

سخنگوی دولت تاکید کرد: همچنین در آن روستای مورد نظر در استان سیستان و بلوچستان هم غربالگری در حال انجام شدن است و امیدواریم در هر دوی این مناطق به شرایط قبل برگردیم، اما بدانیم که در مناطقی که وضعیت مناسب هست نیز اگر احتیاط و مراعات انجام نشود به شرایط بحرانی برمی‌گردیم.

تهران در روزهای اخیر میزان مرگ پایینی داشته است

ربیعی یادآور شد: خوشبختانه استان تهران مشخصاً از ۳۰ بهمن که نخستین مورد کرونا در کشور ثبت شد، در روزهای اخیر میزان مرگ پایینی داشته است که باید شکرگزار باشیم و از مردم نیز درخواست کنیم همچنان احتیاط و مراعات را انجام دهند.

وی در پاسخ به بخش دیگری از پرسش مبنی بر اینکه آیا محدودیت ترددهای بین استانی در نقاطی مانند تهران و خوزستان برای تعطیلات عید فطر انجام می‌شود یا نه، تصریح کرد: فعلا بنایی برای اعمال محدودیت های بین استانی نداریم و همین محدودیتهای داخل استانی را در نظر گرفته و لازم تشخیص داده شده است.