همه چیز درباره حق تقدم سهام شرکت ها در بورس
همه چیز درباره حق تقدم سهام شرکت ها در بورس

حق تقدم سهام چیست؟ همه چیز درباره حق تقدم سهام شرکت ها در بورس حق تقدم سهام یکی از مواردی است که بعد از افزایش سرمایه شرکت‌ها سهامداران را درگیر خود می‌کند. افرادی که به‌تازگی سرمایه‌گذاری در بورس را شروع کرده اند، ممکن است به صورت کامل با این مفهوم آشنایی نداشته باشند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم مقاله ای در […]

حق تقدم سهام چیست؟ همه چیز درباره حق تقدم سهام شرکت ها در بورس

حق تقدم سهام یکی از مواردی است که بعد از افزایش سرمایه شرکت‌ها سهامداران را درگیر خود می‌کند. افرادی که به‌تازگی سرمایه‌گذاری در بورس را شروع کرده اند، ممکن است به صورت کامل با این مفهوم آشنایی نداشته باشند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم مقاله ای در این باره بنویسیم و بیشتر درباره این موضوع توضیح دهیم. پس اگر به صورت کامل با این مفهوم آشنایی ندارید درادامه این مقاله با ما همراه باشید.

حق تقدم سهام چیست

همانطور که می دانید هنگامی که یک شرکت افزایش سرمایه می دهد، به نسبت درصد افزایش سرمایه تعداد سهام آن نیز افزایش پیدا می کند. (اگر با افزایش سرمایه آشنایی ندارید می توانید مقاله افزایش سرمایه چیست را مطالعه کنید) حال به دلیل اینکه سهامداران یک شرکت خواهان حفظ حقوق و منافع خود در شرکت هستند، این انتظار را دارند که بعد از افزایش سرمایه شرکت، درصد مالکیت خود در شرکت را نسبت به قبل از افزایش سرمایه حفظ بکنند. به همین دلیل براساس قانون تجارت این حق برای سهامداران شرکت در نظر گرفته می شود. بر این اساس، درصورتی که یک شرکت سهام جدیدی برای فروش منتشر کند، سهامداران فعلی در خرید این سهام جدید اولویت دارند. به این اولویت در خرید سهام نسبت به سهامداران جدید، حق تقدم خرید سهام گفته می شود.

مثال برای حق تقدم سهام

فرض کنید شرکتی ۵۰ درصد افزایش سرمایه می دهد. در نتیجه تعداد سهام آن شرکت نیز به همین نسبت افزایش پیدا می کند. حال فرض کنید شما ۱۰۰۰ سهم از این شرکت را قبل از افزایش سرمایه داشته اید. در صورتی که این شرکت افزایش سرمایه بدهد و تعداد سهام شما تغییری نکند. میزان مالکیت شما در شرکت نسبت به حالت قبل از افزایش سرمایه، کاهش پیدا می کنند. به همین دلیل، برای اینکه درصد مالکیت شما ثابت بماند، شرکت این حق را به شما می دهد که به نسبت درصد افزایش سرمایه، حق تقدم در خرید سهام جدید منتشر شده داشته باشید. در نتیجه شما به اندازه ۵۰ درصد از تعداد سهام جدیدی که داشته اید، حق تقدم سهام خواهید داشت. پس در این حالت ۵۰۰ حق تقدم خرید سهام (۵۰% از ۱۰۰۰ سهم شما) به شما تعلق خواهد گرفت.

نحوه استفاده از حق تقدم سهام

دقت داسته باشید که فقط زمانی که شرکت سهام جدید برای فروش منتشر کند، این قضیه صادق است؛ یعنی در افزایش سرمایه از محل آورده نقدی. ولی مثلا در افزایش سرمایه از محل سود انباشته، سودی که متعلق به سهامداران شرکت است تبدیل به سهام می شود. اینجا دیکر حق تقدم  سهام معنی ندارد. بعد از اینکه این افزایش شرکت در مجمع تصویب شد، یک فرم برای سهامداران ارسال می شود که به آن گواهی حق تقدم خرید سهام گفته می شود. در این فرم اطلاعات افزایش سرمایه شرکت مشخص شده است؛ مثلا در مثال قبلی شما گواهی خرید ۵۰۰ حق تقدم خواهید داشت. اگر شما تمایل داشته باشید که درصد مالکیت خود در شرکت را حفظ کنید و در افزایش سرمایه شرکت کنید، باید این فرم را طی مهلتی که شرکت مقرر کرده، پر کرده و برای شرکت ارسال کنید. در صورتی که این کار را انجام ندهید، از نظر شرکت شما تمایلی به شرکت در افزایش سرمایه ندارید.

در شکل زیر می توانید یک نمونه از فرم گواهی حق تقدم سهام را مشاهده کنید.

حق تقدم سهام

چگونه حق تقدم را به سهم تبدیل کنیم؟

هنگامی که شما فرم شرکت در افزایش سرمایه را پر کرده اید، باید به همان نسبت نیز برای شرکت آورده نقدی داشته باشید. در نتیجه باید به ازای هر گواهی که دارید مبلغی معادل ارزش اسمی سهم را پرداخت نمایید. همانطور که می دانید ارزش اسمی هر سهم در ایران در حال حاضر ۱۰۰۰ ریال است. در نتیجه به ازای هر گواهی که دارید و ۱۰۰۰ ریالی که پرداخت می کنید ۱ عدد سهم به شما تعلق خواهد گرفت. در صورتی که در مهلت مقرر این ۱۰۰۰ ریال را پرداخت کنید، بعد از اینکه افزایش سرمایه شرکت نزد سازمان بورس به ثبت می رسد، حق تقدم های شما نیز به صورت اتوماتیک تبدیل به سهام عادی خواهد شد. این پروسه معمولا بین ۳ تا ۶ ماه زمان خواهد برد.

نحوه فروش حق تقدم

از آنجایی که برخی از سهامداران ممکن است تمایلی نداشته باشند که در افزایش سرمایه شرکت کنند، باید امکانی برای عدم شرکت آنها در افزایش سرمایه نیز در نظر گرفته بشود. به همین دلیل بعد از برگزاری مجمع شرکت یک نماد حق تقدم نیز در بازار برای آن شرکت تعریف می شود تا سهامداران بتوانند از طریق آن نماد، حق های خود را به فروش برسانند؛ مثلا اگر شرکت ایران خودرو با نماد خودرو افزایش سرمایه بدهد، نماد حق تقدم آن خوروح. خواهد بود. در مثالی که زدیم شما ۱۰۰۰ سهم خودرو و ۵۰۰ حق خودرو بعد افزایش سرمایه خواهید داشت. شما می توانید مثل سهام عادی حق تقدم خود را نیز از طریق کارگزاری و یا از طریق سیستم آنلاین به فروش برسانید. معمولا قیمت حق تقدم به اندازه همان مبلغ اسمی (۱۰۰۰ ریال) از قیم سهم عادی کمتر است. البته این اختلاف می تواند به دلایل متعددی کمتر یا بیشتر از این عدد نیز باشد.

دامنه نوسان در حق تقدم

دامنه نوسان برای خرید و فروش نماد حق تقدم شرکت‌ها ۲ برابر دامنه نوسان سهام عادی است؛ یعنی یک نماد حق تقدم در طول روز می تواند مثبت ۱۰ درصد و منفی ۱۰ در صد نسبت به قیمت پایانی روز گذشته نوسان داشته باشد. پس افرادی که آن را خرید و فروش می کنند باید با این علم که ریسک این کار بیشتر از خرید و فروش سهام عادی است، این کار را انجام بدهند. چرا که در این حالت در طول روز در بیشترین حالت می تواند حدود ۲۰ درصد نوسان داشته باشد. در صورتی که این دامنه نوسان برای سهام عادی نزدیک به  ۱۰ درصد است.

برای مثال در شکل زیر تصویر نماد حق تقدم گروه دارویی سبحان را می بینید که دامنه نوسان مجاز آن نسبت به قیمت پایانی روز گذشته، ۱۰ درصد است.

 حق تقدم سهام

نماد حق تقدم چه مدت باز است

نماد حق تقدم یک شرکت فقط در طی یک بازه زمانی مشخصی قابلیت خرید و فروش دارد، نه برای همیشه. طبق قوانین بورس این بازه زمانی نباید کمتر از ۶۰ روز باشد. معمولا همین بازه ۲ ماهه نیز برای معاملات در نظر گرفته می شود. طی این بازه افرادی که تمایلی به شرکت در افزایش سرمایه ندارند حق خود را می فروشند. همچنین افرادی که در مجمع سهامدار نبوده اند می توانند این حق تقدم ها را خریداری  کنند. افرادی  که به تازگی این حق تقدم ها را بخرند، باید مبلغ اسمی سهم را به حساب شرکت واریز کنند تا تبدیل به سهم عادی شود. البته خیلی از افراد نیز این حق ها را مانند سهام عادی خرید و فروش می کنند و از نوسانات آن سود می برند.

حق تقدم استفاده نشده چیست؟

حال ممکن است فردی فرم شرکت در افزایش سرمایه شرکت را تکمیل نکند و همچنین حق تقدم خود را نیز در مهلت معین شده به فروش نرساند. در این حالت اصطلاحا به این حق تقدم ها، حق تقدم استفاده نشده گفته می شود. در این حالت، شرکت آنها را از طریق آگهی و به روش حراج به فروش می رساند. سپس کارمزدهای فروش از مبلغ مربوطه کسر شده و باقیمانده آن را به حساب سهامداران واریز می کند. قیمتی که این حق تقدم ها به فروش می رسد معمولا نزدیک به قیمت آخرین روزهای معامله نماد حق تقدم است؛ اما ممکن است از آن کمتر و یا بیشتر هم باشد. در نهایت این نکنه را مد نظر داشته باشید که هر فردی که در زمان برگزاری مجمع شرکت سهامدار باشد، مشمول تصمیمات مجمع از قبیل افزایش سرمایه و … می شود. پس حق تقدم سهام به افرادی تعلق می گیرد که در زمان برگزاری مجمع شرکت، سهامدار بوده اند.

نویسنده:

پیمان باغچه سرا

Below Post Content
۳۰۸ دیدگاه
 1. مهدی می گوید

  من در پرتفوی یه تراکنش به صورت دستی از سهام سجام ایجاد کردم چند سال پیش به صورت آفلاین خریده بودم تا مقدار دارایی را اصلاح کنم ولی بعد ثبت یه سهم دیگه به نام سجامح با عنوان افزایش سرمایه اولیه به تاریخ ۹۸/۱/۱۹ به صورت خودکار به پرتفوی اضافه شد میخواستم بدونم الان من چیکار باید بکنم؟؟؟
  کلا این برای چی اضافه شد.

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   حق تقدم سهام به شما تعلق گرفته با امورسهام شرکت تماس بگیرید

 2. Hanas می گوید

  سلام وقت بخیر سهام عدالت برخی از سهامش حق تقدم دارن تکلیف این سهام چیه و ما چطور می تونیم این حق تقدم رو به سهم تبدیل کنیم
  من شمارمو در سامانه ویرایش کردم و از طریق کارگزاری نمی تونم دسترسی داشته باشم چطور می تونم بفروشم یا این حق رو به سهام تبدیل کنم
  ممنون از پاسخگویی شما

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   اگر در بازه ۶۰ روزه تعیین تکلیف حق تقدم دسترسی توسط مراجع ذیصلاح به سهام مذکور داده شود امکان فروش آنرا دارید و یا با امور سهام شرکت تماس گرفته مبلغ اسمی سهم را واریز و فیش واریزی را برای شرکت ارسال کنید تا مراحل تبدیل شدن به سهام طی شود. در غیر اینصورت یه عنوان حق تقدم استفاده نشده حراج می شود و مبلغ آن به حساب سهامداران واریز می شود

 3. Shahrokh Tiger می گوید

  سلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز
  من یه ۱۰۰۰۰تا سهم دابور ح داشتم،یعنی خود شرکت بهم داد,طمع کردم یه ۲۰۰۰۰هم خودم خریدم،حالا۳۰۰۰۰دابور ح دارم.
  الان باس چی کنم؟۳میلیون تومن بریزم به همون حسابی که تو کدال توسط دابور ثبت شده،درسته؟بعدش هم رسیدشو فکس کنم برای شرکت؟قدیم که اینطوری بود،البته یادمه نامه میومد دم در،اما الان گویا از نامه خبری نی،و شماره حساب تو کدال میدن و خودمون به تعداد حق تقدم سهمی صد تومن میریزیم،درسته؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   با امور سهام شرکت تماس بگیرید.

 4. م ش د می گوید

  سلام من سهامدار سهام اصلی بودم و مبلغ اسمی حق تقدم رو پرداخت کردم و حق تقدم در کنار خود سهم در پرتفو نشان داده میشد و من مجددا حق تقدم همان سهم رو خریداری کردم که نه اصلا میتونم بفروشم و نه دیگه در پرتفو حق تقدمهای قبلیم تبدیل به سهام نمیشه و با تغییر کارگزار مینویسد چون سهام اصلی دارید نمیتونید درخواست بدید

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   با پشیتیبانی کارگزاری تماس بگیرید

  2. مریم می گوید

   سلام ببخشید من تعدادی دالبرح خریداری کردم و الان دو ماهه بسته است شما می دونید سهام های حق تقدم حداکثر باید چقدر بسته بمونن ؟ممنون

   1. خانه سرمایه می گوید

    با سلام دوست عزیز
    موارد متعددی پیش آمده که خریداری بدون اطلاع از روند معاملات حق‌تقدم در دوره حراج، اقدام به خرید حق‌تقدم استفاده نشده کرده، اما با دیدن صورتحساب خود دچار ابهام شده که چرا بیشتر از مبلغ خرید حق‌تقدم، از حساب او کم شده است. درواقع هنگام خرید حق‌تقدم در دوره حراج، علاوه بر قیمت حق‌تقدم، ۱۰۰ تومان واریزی هم بدون درنگ از حساب خریدار برداشته می‌شود تا جداگانه به شرکت سپرده‌گذاری داده شده و آن هم به حساب مربوط به افزایش سرمایه شرکت واریز کند. قاعدتا این مبلغ قابل برگشت و حق‌تقدم خریداری شده هم قابل فروش نیست. مشکل دوم هم زمانی پیش می‌آید که خریدار برگه‌های استفاده‌نشده چند روز بعد و پس از رشد قیمتی، بخواهد آنها را با سود بفروشد که متوجه می‌شود امکان فروش آن وجود ندارد. پس از پرس‌و‌جو تازه متوجه خواهد شد که این حق‌تقدم را باید تا یکی دو ماه آینده و ثبت افزایش سرمایه درون پرتفوی خود تحمل کند، بدون آنکه بتواند آن را بفروشد. در واقع پس از تبدیل حق‌تقدم به سهم و قابل معامله شدن آن است که می‌تواند اقدام به فروش آن کند. خریداری هم که حق‌تقدم را در دوره پذیره‌نویسی اولیه خریداری می‌کند، اگر صد تومان واریزی آن را پیش از اتمام مهلت پذیره‌نویسی از طریق سیستم بانکی به حساب شرکت نریزد، با فرض آنکه مطالباتی از شرکت نداشته باشد، باید منتظر تبدیل حق‌تقدم‌هایش به استفاده نشده و حراج آنها در دوره بعدی از مراحل پذیره‌نویسی باشد. در این حالت باید دارنده حق‌تقدم خوش‌شانس باشد که بازار رو به رشد باشد تا در دوره حراج، میانگین قیمت فروش حق‌تقدم بالاتر از قیمت خرید شده بوده و سبب شود سودی به او برسد وگرنه باید تحمل ضرری از یک تا صد درصد را داشته باشد.

 5. هادی می گوید

  سلام
  سهم (حق تقدم واریز نشده) وقتی به حراج میره چه قیمتی ملاکه؟ قیمت سهم اصلی در روزی که از پورتفو برداشته میشه یا روزی که اعلام میشه برای واریز پول؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   قیمتی که این حق تقدم ها به فروش می رسد معمولا نزدیک به قیمت آخرین روزهای معامله نماد حق تقدم است؛ اما ممکن است از آن کمتر و یا بیشتر هم باشد

 6. نیلوفر می گوید

  سلام من دعبید خریده بودم الان تو پرتفوی بهم دعبید ح داده ولی نمیدونم باید کجا واریز کنم فرمش کجاست سایتشونم اپدیت نیست .میشه به راهنمایی کنین

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   درسایت کدال آخرین اطلاعیه موجود می باشد

 7. حسین می گوید

  سلام من ۱۸۰۰۰ حق تقدم خریداری کردم سوالم اینه که من که سهام اصلی شرکت ندارم میتونم ۱۰۰ تومان ارزش اسمی رو واریز کنم
  واز اونجایی گواهی حق تقدم ندارم چه چیزایی رو باید برای شرکت ارسال کنم ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   زمانی که نماد حق تقدم برای معامله مجاز شود، شما می توانید درخواست خرید خود را به کارگزاری اعلام کنید. معاملات حق تقدم به صورت آنلاین انجام نمی شود. نکته حائز اهمیت آن است که در زمان ثبت اردر توسط شما، باید علاوه بر مبلغ حق تقدم، مبلغ اسمی حق تقدم مورد درخواست نیز در حساب شما موجود باشد.
   درواقع هنگام خرید حق‌تقدم در دوره حراج، علاوه بر قیمت حق‌تقدم، ۱۰۰ تومان واریزی هم بدون درنگ از حساب خریدار برداشته می‌شود تا جداگانه به شرکت سپرده‌گذاری داده شده و آن هم به حساب مربوط به افزایش سرمایه شرکت واریز کند. قاعدتا این مبلغ قابل برگشت و حق‌تقدم خریداری شده هم قابل فروش نیست. مشکل دوم هم زمانی پیش می‌آید که خریدار برگه‌های استفاده‌نشده چند روز بعد و پس از رشد قیمتی، بخواهد آنها را با سود بفروشد که متوجه می‌شود امکان فروش آن وجود ندارد. پس از پرس‌و‌جو تازه متوجه خواهد شد که این حق‌تقدم را باید تا یکی دو ماه آینده و ثبت افزایش سرمایه درون پرتفوی خود تحمل کند، بدون آنکه بتواند آن را بفروشد. در واقع پس از تبدیل حق‌تقدم به سهم و قابل معامله شدن آن است که می‌تواند اقدام به فروش آن کند

 8. حسین می گوید

  سلام من ۱۸۰۰۰ حق تقدم پکویر خریداری کردم سوالم اینه که منی که سهام اصلی شرکت ندارم میتونم ۱۰۰ تومان ارزش اسمی رو واریز کنم
  واز اونجایی گواهی حق تقدم ندارم چه چیزایی رو باید برای شرکت ارسال کنم ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   زمانی که نماد حق تقدم برای معامله مجاز شود، شما می توانید درخواست خرید خود را به کارگزاری اعلام کنید. معاملات حق تقدم به صورت آنلاین انجام نمی شود. نکته حائز اهمیت آن است که در زمان ثبت اردر توسط شما، باید علاوه بر مبلغ حق تقدم، مبلغ اسمی حق تقدم مورد درخواست نیز در حساب شما موجود باشد.
   درواقع هنگام خرید حق‌تقدم در دوره حراج، علاوه بر قیمت حق‌تقدم، ۱۰۰ تومان واریزی هم بدون درنگ از حساب خریدار برداشته می‌شود تا جداگانه به شرکت سپرده‌گذاری داده شده و آن هم به حساب مربوط به افزایش سرمایه شرکت واریز کند. قاعدتا این مبلغ قابل برگشت و حق‌تقدم خریداری شده هم قابل فروش نیست. مشکل دوم هم زمانی پیش می‌آید که خریدار برگه‌های استفاده‌نشده چند روز بعد و پس از رشد قیمتی، بخواهد آنها را با سود بفروشد که متوجه می‌شود امکان فروش آن وجود ندارد. پس از پرس‌و‌جو تازه متوجه خواهد شد که این حق‌تقدم را باید تا یکی دو ماه آینده و ثبت افزایش سرمایه درون پرتفوی خود تحمل کند، بدون آنکه بتواند آن را بفروشد. در واقع پس از تبدیل حق‌تقدم به سهم و قابل معامله شدن آن است که می‌تواند اقدام به فروش آن کند

 9. مجید می گوید

  سلام و وقت بخیر
  اگر شخصی حقیقی سهام حق تقدم را از شخصی که صاحبش است, از طریق بورس خریداری کند. مثلا سهام حکشتیح را از طریق بورس خریداری کند. آیا باید قیمت اسمی هر سهم را هم پرداخت کند؟
  و دوم اینکه چه مدت باید سهم را در پرتفوی نگهداری کند تا تبدیل به سهام عادی شود.؟
  سوم اینکه آیا در این مدت امکان خرید و فروش حق تقدم خریداری شده وجود دارد یا خیر؟

  سپاسگزارم

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   در زمان خرید حق تقدم باید علاوه بر مبلغ سهم به میزان ارزش اسمی سهم نیز در موجودی کارگزاری باشد که مجموع این مبالغ از حساب کسر می گردد. تا زمان ثبت افزایش سرمایه که حدود ۴ الی ۶ ماه زمان خواهد برد که به‌ صورت خودکار صورت می‌گیرد و به پرتفوی سهامداران اضافه می‌گردد. در این مدت غیر قابل فروش می باشد

 10. Hadis می گوید

  با سلام، ببخشید بعد ازینکه رفتیم مجمع و سهام حق تقدم بهمون تعلق گرفت، بعد از باز شدن سهم، میتونیم سهم اصلی رو بفروشیم و سهم حق تقدم باقی بمونه؟ یا بدون فروش حق تقدم امکان فروش سهام اصلی فراهم نیست؟
  به عبارت بهتر منی که سهم امید داشتم و رفتم مجمع و امیدح بهم تعلق گرفت، میتونم امید رو بفروشم و امیدح رو نگهدارم و ۱۰۰ تومنو بپردازم تا تبدیل به سهم اصلی بشه؟ یا امکانش نیست؟

  1. پشتیبان می گوید

   سلام بله میتونین الان دیگه جدا هستن شما میتونین امید بفروشین

 11. راسل می گوید

  با سلام و عرض ادب، میخواستم بپرسم که با توجه به دامنه نوسان مثبت ۲۰ درصد قیمت حق تقدم آیا ممکنه که قیمت حق تقدم از قیمت اصلی سهم بالاتر رود؟ و در صورتی که بالاتر رود آیا توجیهی برای پرداخت ۱۰۰۰ ریال و تبدیل به سهم اصلی هست؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   برای تبدیل حق تقدم به سهام نیاز به واریز مبلغ اسمی سهم می باشد. دارنده حق تقدم در بازه ۶۰ روزه امکان فروش آنرا دارد در غیراینصورت به عنوان حق تقدم استفاده نشده به حراج گذاشته شده و پس از کسر هزینه ها به سهامداران پرداخت می گردد

 12. راسل می گوید

  با سلام و عرض ادب، میخواستم بپرسم که با توجه به بازده ۲۰ درصدی قیمت حق تقدم آیا ممکنه که قیمت حق تقدم از قیمت اصلی سهم بالاتر رود؟ در آن صورت توجیهی برای پرداخت ۱۰۰۰ ریال و تبدیل به سهم وجود دارد؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   برای تبدیل حق تقدم به سهام نیاز به واریز مبلغ اسمی سهم می باشد. دارنده حق تقدم در بازه ۶۰ روزه امکان فروش آنرا دارد در غیراینصورت به عنوان حق تقدم استفاده نشده به حراج گذاشته شده و پس از کسر هزینه ها به سهامداران پرداخت می گردد

 13. بابک می گوید

  سلام.اگه حق تقدم روواریزنکنیم شرکت به چه قیمتی سهام مارومیفروشه آیابه قیمت روزنماداصلی فروخته میشه وهزینهاکم میشه ویابه نرخ دیگه ای.پول به پرتفوریخته میشه یاحساب بانکی.تشکر

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   شرکت آنها را از طریق آگهی و به روش حراج به فروش می رساند. سپس کارمزدهای فروش از مبلغ مربوطه کسر شده و باقیمانده آن را به حساب سهامداران واریز می کند. قیمتی که این حق تقدم ها به فروش می رسد معمولا نزدیک به قیمت آخرین روزهای معامله نماد حق تقدم است؛ اما ممکن است از آن کمتر و یا بیشتر هم باشد

 14. Babak می گوید

  سلام.اگه حق تقدم روواریزنکنیم شرکت به چه قیمتی سهام مارومیفروشه آیابه قیمت روزنماداصلی فروخته میشه وهزینهاکم میشه.پول به پرتفوریخته میشه یاحساب بانکی.تشکر

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   شرکت آنها را از طریق آگهی و به روش حراج به فروش می رساند. سپس کارمزدهای فروش از مبلغ مربوطه کسر شده و باقیمانده آن را به حساب سهامداران واریز می کند. قیمتی که این حق تقدم ها به فروش می رسد معمولا نزدیک به قیمت آخرین روزهای معامله نماد حق تقدم است؛ اما ممکن است از آن کمتر و یا بیشتر هم باشد

 15. احمدی می گوید

  سلام.اگه حق تقدم روواریزنکنیم شرکت به چه قیمتی سهام مارومیفروشه آیابه قیمت روزنماداصلی فروخته میشه وهزینهاکم میشه.پول به پرتفوریخته میشه یاحساب بانکی.تشکر

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   شرکت آنها را از طریق آگهی و به روش حراج به فروش می رساند. سپس کارمزدهای فروش از مبلغ مربوطه کسر شده و باقیمانده آن را به حساب سهامداران واریز می کند. قیمتی که این حق تقدم ها به فروش می رسد معمولا نزدیک به قیمت آخرین روزهای معامله نماد حق تقدم است؛ اما ممکن است از آن کمتر و یا بیشتر هم باشد

 16. وحید می گوید

  سلام
  من ۱۴۰۰۰ سهم حق تقدم شپترو دارم که استفاده نکردم ، قیمت فعلی سهم ۱۰۴۰۰ هست قیمت حراج سهم حق تقدم تقریبا چقدر است؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   موارد متعددی پیش آمده که خریداری بدون اطلاع از روند معاملات حق‌تقدم در دوره حراج، اقدام به خرید حق‌تقدم استفاده نشده کرده، اما با دیدن صورتحساب خود دچار ابهام شده که چرا بیشتر از مبلغ خرید حق‌تقدم، از حساب او کم شده است. درواقع هنگام خرید حق‌تقدم در دوره حراج، علاوه بر قیمت حق‌تقدم، ۱۰۰ تومان واریزی هم بدون درنگ از حساب خریدار برداشته می‌شود تا جداگانه به شرکت سپرده‌گذاری داده شده و آن هم به حساب مربوط به افزایش سرمایه شرکت واریز کند. قاعدتا این مبلغ قابل برگشت و حق‌تقدم خریداری شده هم قابل فروش نیست. مشکل دوم هم زمانی پیش می‌آید که خریدار برگه‌های استفاده‌نشده چند روز بعد و پس از رشد قیمتی، بخواهد آنها را با سود بفروشد که متوجه می‌شود امکان فروش آن وجود ندارد. پس از پرس‌و‌جو تازه متوجه خواهد شد که این حق‌تقدم را باید تا یکی دو ماه آینده و ثبت افزایش سرمایه درون پرتفوی خود تحمل کند، بدون آنکه بتواند آن را بفروشد. در واقع پس از تبدیل حق‌تقدم به سهم و قابل معامله شدن آن است که می‌تواند اقدام به فروش آن کند. خریداری هم که حق‌تقدم را در دوره پذیره‌نویسی اولیه خریداری می‌کند، اگر صد تومان واریزی آن را پیش از اتمام مهلت پذیره‌نویسی از طریق سیستم بانکی به حساب شرکت نریزد، با فرض آنکه مطالباتی از شرکت نداشته باشد، باید منتظر تبدیل حق‌تقدم‌هایش به استفاده نشده و حراج آنها در دوره بعدی از مراحل پذیره‌نویسی باشد. در این حالت باید دارنده حق‌تقدم خوش‌شانس باشد که بازار رو به رشد باشد تا در دوره حراج، میانگین قیمت فروش حق‌تقدم بالاتر از قیمت خرید شده بوده و سبب شود سودی به او برسد وگرنه باید تحمل ضرری از یک تا صد درصد را داشته باشد.

 17. محمد می گوید

  با سلام

  🛑🛑🛑من قبل مجمع حکشتی تعداد حدود ۱۴ هزار سهم داشتم، و حق تقدمی که به من تعلق گرفت حدود ۴۴۰۰ بود و میدونم بعد از ۳ الی ۶ ماه میشه سهم اگر مبلغ حق تقدم رو پرداخت کنم

  🛑🛑🛑اما من بعد از مجمع حدود ۷۰۰۰ دیگه حق تقدم خریدم

  وقتی رفتم دوباره گواهی حق تقدم از بخش سایت حکشتی بگیرم بازم همون ۴۴۰۰ حق تقدیم بود که از قبل داشتم

  چرا و چگونه این ۷۰۰۰ هزار حق تقدم رو به سهم تبدیل کنم

  ممنون میشم راهنمایی کنید

  بازم شرمنده و عذر خواهی میکنم

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   با امور سهام شرکت تماس بگیرید

 18. هومن می گوید

  با سلام و عرض ادب خدمت شما و ممنون از توضیحات شامل و کامل و مفیدتون
  در سامانه استعلام و آزادسازی سهام عدالت بنده که روش مستقیم رو انتخاب کردم
  «پالایش نفت تبریز» ۲۹ سهم دارم«آخرین قیمت روز معاملاتی قبل (ریال) ۲۵,۴۷۸»که درصد از کل هم «۰٫۴۳» هست
  «پالایش نفت تبریز- حق تقدم» ۴۵ سهم دارم «آخرین قیمت روز معاملاتی قبل (ریال) ۰ هست» که درصد از کل هم «۰.۰» هست میشه بفرمایید این یعنی چی ؟!
  ما الان باید چیکار کنیم این بده یا خوبه؟ تازه واردم
  سایت عالی دارید تشکر

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   در سامانه سهام عدالت در توضیح روش‌ها خطاب به سهامدار آمده است: در آزاد سازی به شیوه مستقیم مالکیت و مدیریت سهام‌عدالت به‌صورت مستقیم و بدون واسطه با لحاظ مراتب ذیل به سهامداران تخصیص و انتقال می‌یابد.
   همچنین به میزان سهام تخصیص‌یافته به هر فرد در شرکت‌های سرمایه پذیر سهام‌عدالت و به‌تناسب ارزش مقطع واگذاری، تعدادی از سهام ۳۶ شرکت بورسی به افراد تخصیص خواهد یافت. علاوه بر آن، این دسته از سهام‌داران سهام عدالت، به ازای سهام شرکت‌های غیر بورسی سرمایه‌پذیر سهام عدالت، سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را نیز دریافت خواهند کرد.
   در این حالت مسئولیت حفظ، نگهداری و مدیریت سهام اختصاص‌یافته به عهده سهامدار بوده و در راستای حفظ ارزش سهام تخصیص‌یافته، قابلیت نقل‌وانتقال سهام مزبور به غیر و فروش آن بر اساس محدودیت‌های زمانی و مقداری تعیین‌شده توسط شورای عالی بورس صورت خواهد گرفت.
   در ادامه آمده است: مطابق قانون تجارت، این افراد سهامدار محسوب شده و از مزایای سهام تخصیص‌یافته ازجمله سود و … بهره‌مند خواهند شد.
   همچنین دو ماه پس از تاریخ انتخاب روش مذکور می‌توان با مراجعه به سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) از تعداد سهام تخصیص‌یافته نزد شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت مطلع شد.

 19. شیوا امینی می گوید

  سلام من حق تقدم بیمه دانا ( داناح ) را خریدم در حالی که هیچ سهم عادی بیمه دانا ( دانا ) رو ندارم الان حق تقدم بسته شده و نمیتونم ان رو بفروشم .
  در این حالت تکلیف چیه ؟ کی میتونم حق تقدم ها رو بفروشم ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   هنگامی‌که سهامدار در بازه زمانی ۶۰ روزه، برای پذیره نویسی اقدام نکند و یا در آن بازه تعیین‌شده اقدام به فروش حق تقدم سهام خود نکند، در این صورت این حق تقدم‌ها را حق تقدم استفاده‌نشده نام‌گذاری می‌کنند. در چنین حالتی شرکت، حق تقدم‌های استفاده‌نشده را به فروش می‌رساند و وجه حاصل از فروش را پس از کسر هزینه‌های مربوطه در بازه زمانی معمولاً یک‌ماهه به‌حساب سهامداران واریز می‌کند. جهت پیگیری در مور حق تقدم سهام مورد نظر خود به امور سهام داری شرکت مورد نظر مراجعه و یا تماس حاصل فرمائید.

   1. شیوا امینی می گوید

    ممنون از پاسخگوییتون

    من دیروز حق تقدم ها رو به سهام تبدیل کردم و الان در پروتفوی من حق تقدم ها رو نشون نمیده بلکه نماد اصلی یعنی دانا رو نشون میده اما در سبد بان همون حق تقدم دانا وجود داره و نماد اصلی نیست و دارایی من در نماد اصلیش صفر است .

   2. رسول می گوید

    بنده حق تقدم ایران دارو(دیرانح)رو خریدم ولی هیچ اطلاعی از این موضوع نداشتم ومهلتشم به پایان رسیده!!!حالا تکلیف چی میشه؟!!

    1. خانه سرمایه می گوید

     با سلام دوست عزیز
     با سلام دوست عزیز
     موارد متعددی پیش آمده که خریداری بدون اطلاع از روند معاملات حق‌تقدم در دوره حراج، اقدام به خرید حق‌تقدم استفاده نشده کرده، اما با دیدن صورتحساب خود دچار ابهام شده که چرا بیشتر از مبلغ خرید حق‌تقدم، از حساب او کم شده است. درواقع هنگام خرید حق‌تقدم در دوره حراج، علاوه بر قیمت حق‌تقدم، ۱۰۰ تومان واریزی هم بدون درنگ از حساب خریدار برداشته می‌شود تا جداگانه به شرکت سپرده‌گذاری داده شده و آن هم به حساب مربوط به افزایش سرمایه شرکت واریز کند. قاعدتا این مبلغ قابل برگشت و حق‌تقدم خریداری شده هم قابل فروش نیست. مشکل دوم هم زمانی پیش می‌آید که خریدار برگه‌های استفاده‌نشده چند روز بعد و پس از رشد قیمتی، بخواهد آنها را با سود بفروشد که متوجه می‌شود امکان فروش آن وجود ندارد. پس از پرس‌و‌جو تازه متوجه خواهد شد که این حق‌تقدم را باید تا یکی دو ماه آینده و ثبت افزایش سرمایه درون پرتفوی خود تحمل کند، بدون آنکه بتواند آن را بفروشد. در واقع پس از تبدیل حق‌تقدم به سهم و قابل معامله شدن آن است که می‌تواند اقدام به فروش آن کند. خریداری هم که حق‌تقدم را در دوره پذیره‌نویسی اولیه خریداری می‌کند، اگر صد تومان واریزی آن را پیش از اتمام مهلت پذیره‌نویسی از طریق سیستم بانکی به حساب شرکت نریزد، با فرض آنکه مطالباتی از شرکت نداشته باشد، باید منتظر تبدیل حق‌تقدم‌هایش به استفاده نشده و حراج آنها در دوره بعدی از مراحل پذیره‌نویسی باشد. در این حالت باید دارنده حق‌تقدم خوش‌شانس باشد که بازار رو به رشد باشد تا در دوره حراج، میانگین قیمت فروش حق‌تقدم بالاتر از قیمت خرید شده بوده و سبب شود سودی به او برسد وگرنه باید تحمل ضرری از یک تا صد درصد را داشته باشد.