همتی: کسى خریدار ارز نیست/ از مرحله خطر رد شده‌ایم اما فشار تحریم‌ها همچنان ادامه دارد
همتی: کسى خریدار ارز نیست/ از مرحله خطر رد شده‌ایم اما فشار تحریم‌ها همچنان ادامه دارد

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به آرامش شرایط فعلى، گفت: این امر ما را به این اشتباه نیندازد که تحریم‌ها را نادیده بگیریم چراکه در حال حاضر تحریم‌ها به اوج خود رسیده و ذره‌اى از فشار بر کشور کم نشده است.

عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی امروز در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه بانک مرکزی همه دولت یا همه نظام نیست اظهار کرد: بخشی از تصمیمات بانک مرکزی به تایید مراکزی مرتبط می‌شود که در اختیار بنده نیست، البته بانک مرکزی نیز فروگذار از تلاش نبوده است.

همتی با بیان اینکه سامانه نیما فقط یک سامانه است تصریح کرد: هدف ما این است که ارز به چرخه اقتصادی برگردد، ما دست تجار را در بازگشت ارز صادراتی باز گذاشتیم بنابراین ما به صادرکنندگان مهلت بیشتری برای بازگشت ارز خود می‌دهیم مشروط به اینکه واردکنندگان شکایت نداشته باشند؛ چراکه در دوره ای از زمان بانک مرکزی ارز نفتی را در اختیار داشت و می‌توانست واردات را تامین کند، اما اکنون بخش عمده ای از نیازهای ارزی کشور، با ارز حاصل از صادرات تامین می‌شود.

وی با اشاره به آرامش شرایط اقتصادی کشور گفت: اینکه بازار ارز به آرامش رسیده، به معنی این نیست که تحریم از بین رفته؛ بلکه تحریم به اوج خود رسیده و همچنان ادامه دارد و یک ذره از فشار برداشته نشده و بانک مرکزی هم تحریم است.

همتی خاطرنشان کرد: هدف آمریکا فروپاشى اقتصاد کشور از سمت پول ملى و تجارت بین المللى بود که خوشبختانه موفق نشد، به طوریکه از ابتدای امسال بیش از بیست میلیارد دلار تامین ارز برای کالاهای وارداتی داشته ایم که اگر این روند ادامه یابد، به یکی از موفقیت های بزرگ دست خواهیم یافت.

رشد غیرنفتی اقتصاد ایران مثبت شد

وی اظهار کرد: رشد غیرنفتی مثبت است و اثر منفی به دلیل رشد نفتی است که رشد اقتصادی را کم کرده است؛ پس اقتصاد ایران در حال حرکت است.

همتی با بیان اینکه کارهای خوبی با کشورهای منطقه در حال انجام است، گفت: بسیاری از روسای بانکهای مرکزی دنیا، به دنبال کار با ایران هستند و علاقمند هستند که کار را پیش برند، این در شرایطی است که به موازات این، ما به برخی کشورهایی که سفر می‌کنیم، اما به دلیل مسائل تحریمی، جزییات را اعلام نخواهیم کرد.

با ارز ۴۲۰۰ تومانی موافق نیستم

همتی درباره ارز ۴۲۰۰تومانی نیز بیان کرد: من هم با ارز ۴٢٠٠ تومانی موافق نیستم، ولی این سیاست دولت است، دلایل دولت هم مهم است و آنها نیز قشر ضعیف را می‌بینند؛ البته من هم نظرات را می‌دهم و با اختیاراتم حرفم را پیش می‌برم اما به هر حال من کل دولت یا رییس جمهور و کل نظام نیستم.

وی افزود: استقلال بانک مرکزی اینطور نمی‌تواند معنا یابد که بانک مرکزی بگوید من دولت را قبول ندارم اما من چیزی را که خودم قبول نداشته باشم، در بانک مرکزی اجرا نمی‌کنم؛ البته اگر قانون باشد، ملزم به اجرا هستم.

چرا باید از خودروسازان فشل حمایت کرد

همتی با اشاره به بلاتکلیفی در پرداخت تسهیلات ریالی و ارزی به خودروسازان و قطعه‌سازان توضیح داد: خودروسازان پارسال بارها گفتند که شش ماه دیگر وضعیت بازار خودرو درست می‌شود؛ اما اینطور نشد؛ این در شرایطی است که سال گذشته نیز، من با اختصاص ارز به خودروسازان و منابع ریالی موافق نبودم؛ اما می‌خواستم حسن نیتم را ثابت کنم؛ به خصوص اینکه خودروسازی که قیمت را مدام بالا می‌برد، چرا باید مورد حمایت قرار گیرد.

وی افزود: چهل سال است که ما را مجبور می‌کنند که از خودروسازی فشل حمایت کنیم؛ اما این صنعت درست نمی‌شود. هر زمان هم که به آنها انتقاد می‌شود، می‌گویند که ما کارگران بسیاری داریم و تعطیلی ما برای دولت هزینه‌زاست، در حالیکه صنعت ما فقط خودروسازی نیست.

همتی گفت: خودروسازان در طول سال های گذشته بارها نقدینگی جدید دریافت کردند؛ اما نه تنها بهبودی در عملکردشان به وجود نیامده که حتی از انجام تعهداتشان نیز ناتوان بودند. این در حالی است که سال قبل، ۴ هزار میلیارد تومان نقدینگی ریالی و ۸۴۴ میلیون یورو نقدینگی ارزی در اختیار خودروسازان قرار داده شد که البته بخشی از آن پرداخت شده است؛ اما قرار بر این بود که آنها پس از یک سال تعهد بدهند که این مبلغ را پس می‌دهند؛ در حالیکه هیچ یک از آنها این تعهد را قبول نکردند و سوال این جا است که روند کاری این خودروسازی فشل تا چه زمانی باید به همین شکل ادامه پیدا کند.

با واردات بدون انتقال ارز مخالفم

همتی در خصوص واردات بدون انتقال ارز نیز گفت: باید با مردم، خودمان و بانک مرکزی در مورد واردات بدون انتقال ارز روراست باشیم؛ اگر کسی ارز را خارج از صرافی ایران تامین کند، و فشار به ما و صرافی های ما وارد نیاورد، واردات بدون انتقال ارز انجام دهد.

وی ادامه داد: من بارها گفتم که با این موضوع مخالفم زیرا افرادی که این درخواست را مطرح می‌کند نقشه راه دقیقشان را به ما اطلاع نمی‌دهند. ما می‌گوییم اگر در خارج از کشور ارزی دارید همان را به داخل بیاورید تا ما از شما با قیمت بالاتر از سامانه نیما بخریم؛ در غیر این صورت، حداقل منشا این ارز را به بانک مرکزی اطلاع دهید؛ اما هیچ یک از متقاضیان این موضوع تاکنون نه ارز خود را به ما فروختند و نه منشا این ارز را اعلام می‌کند.

تامین بخشی از نیاز ارزی کشور با صادرات غیرنفتی

رئیس کل بانک مرکزی گفت: کشور در ماه‌های گذشته توانسته بخشی از نیاز ارزی کشور را با صادرات غیر نفتی جبران کند و این مساله، در خروج از فشار تحریم‌ها اهمیت بسیار زیادی داشت؛ این در حالی است که دشمنان، بانک مرکزی را به دلایل و بهانه‌های مختلف تحریم می‌کنند به دلیل این است که فهمیده‌اند ما توانسته‌ایم اهداف آنها در تحریم‌ها را به شکست برسانیم.

همتی خاطرنشان کرد: به هر حال کشور در سنوات گذشته ۴۵ میلیارد دلار درآمد نفت داشته که امروز آن را در اختیار ندارد، بنابراین با مدیریت شرایط اقتصادی کشور است که می‌توان از این فضا عبور کرد، پس باید تمام گزینه‌های موجود را بسیج کنیم.

وی بیان کرد: در هفت ماه گذشته بیش از ۲۰ میلیارد دلار ارز را برای تامین کالاهای وارداتی اختصاص داده شده و این روال ادامه پیدا می‌کند

ما تقاضا را برای کنترل نرخ ارز سرکوب نکردیم

همتی در پاسخ به برخی انتقادات مبنی بر اینکه تقاضا به منظور کنترل نرخ ارز سرکوب شده است، گفت: بانک مرکزی چنین کاری را نکرده و این سیاست را ندارد، این در حالی است که در سال جاری ۳۲ میلیارد دلار ثبت سفارش صورت گرفته که تامین ارز بیش از ۲۰ میلیارد دلار آن تاکنون انجام شده است.

وی ادامه داد: این روال نیز ادامه خواهد یافت اما این توقع که بانک مرکزی برای منافع شخصی یا گروهی افراد، منافع ۸۳ میلیون ایرانی را نادیده می‌گیرد قطعا اتفاق نخواهد افتاد.

۷۱درصد ارز صادراتی به کشور بازگشته است

به گفته همتی، طبق آمارهای رسمی‌از ۲۱ فروردین سال ۹۷ تا ۳۱ اردیبهشت سال ۹۸، ۲۵ میلیارد یورو ارز صادرکنندگان به کشور بازگشته است که بر این اساس اگر کاهش پایه صادراتی گمرک را لحاظ نکنیم، این عدد به ۳۵ میلیارد یورو می‌رسد که معادل ۷۱ درصد ارز صادراتی است.

وی اظهار داشت: این عملکرد در شرایط فعلی عملکرد مثبتی به شمار می‌رود و البته دلیل کاهش نرخ ارز در بازار همین بازگشت ارزها است وگرنه بانک مرکزی بارها اعلام کرده که به هیچ عنوان نرخ ارز در بازار را تعیین نمی‌کند.

نقدینگی به ۲۰۰۰هزار میلیارد تومان رسید

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه جدیدترین آمارها نشان می‌دهد که نقدینگی در اقتصاد ما به ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است، تاکید کرد: در طول ۶۰ سال گذشته میانگین رشد نقدینگی در ایران حدود ۲۵ درصد بوده است و به همین دلیل عددها در شرایط فعلی بسیار بالا رفته و همان درصد رشد نیز باعث رسیدن به این اعداد می‌شود؛ البته رشد نقدینگی به شکل ۱۰۰ درصد منفی نیست و می‌توان با در نظر گرفتن سیاست‌های از حجم مخرب آن کم کرد.

وی ادامه داد: بانک مرکزی از یک سو باید نقدینگی واحدهای تولیدی را تامین کند و از سوی دیگر نقدینگی را کنترل کند و همین مساله یک معادله پیچیده را به وجود آورده است.

همتی گفت: طرح جدید که به زودی در شورای پول و اعتبار نهایی خواهد شد به نام گام فعال می‌شود. در چارچوب آن بانک‌ها گواهی تضمینی از سوی فعال اقتصادی به واحد تامین کننده مواد اولیه یا طرف معامله آن فعال ارائه می‌کند.

ایران فقط ۹ میلیارد دلار بدهی خارجی دارد

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه با وجود تمام مشکلات باید به آینده اقتصاد کشور امیدوار بود، گفت: ما امروز تنها ۹ میلیارد دلار بدهی خارجی داریم؛ در حالیکه کشوری مانند ترکیه بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار بدهی دارد و این یعنی اقتصاد ما در آینده ظرفیت بسیار بالای خواهد داشت.

  • منبع خبر : اقتصاددان