نکوداشت و تجلیل از شاگرد اول دانشکده اقتصاد؛ بدرود رامین پاشایی فام
نکوداشت و تجلیل از شاگرد اول دانشکده اقتصاد؛ بدرود رامین پاشایی فام

مراسم ختم دکتر رامین پاشایی فام از مدیران با سابقه شبکه بانکی و اقتصادی کشور که به نوعی نکوداشت و تقدیر و تشکر از زحمات این دانش آموخته فرهیخته علم اقتصاد بود، عصر سه شنبه 8 مرداد 98 در مسجد جامع شهرک غرب و با حضور جمعیت قابل توجهی از اقتصاددانان، فعالان اقتصادی و سیاسی، استادان اقتصاد، مدیران اقتصادی و شبکه بانکی کشور از سازمان های مختلف اقتصادی برگزار شد

در این مراسم که به نوعی تجلیل از تلاش ها و سال ها سابقه تحصیل و تدریس پاشایی فام  در دانشگاه ها و  فعالیت در بانک ها، بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و… بود، چهره های شناخته شده ای چون فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی و عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی، شمس الدین حسینی  وزیر اقتصاد و محمود بهمنی  رئیس اسبق بانک مرکزی، چقازردی مدیرعامل بانک سپه و پرویزیان مدیرعامل بانک پارسیان و رئیس کانون بانک های خصوصی، حضور داشتند.
همچنین جمع قابل توجهی از معاونان فعلی و سابق و مدیران بانک مرکزی از جمله اکبر کمیجانی، پیمان قربانی، فرشاد حیدری، علی دیواندری، و از سوی دیگر مسوولان سابق اقتصادی و سیاسی کشور از جمله محمد ستاری فررئیس اسبق سازمان برنامه و بودجه، محمد رضا فرزین معاون اقتصادی سابق وزیر اقتصاد، محسن  مهرعلیزاده استاندار و شخصیت سیاسی شناخته شده و… در بین جمعیت به چشم می خورد.
از سوی دیگر، جمعی از کارشناسان بانکی و اقتصادی سازمان ها و موسسات اقتصادی و بانکی و تعدادی از همکلاسی های شادروان پاشایی فام در دوران دانشجویی و مدیران سابق و فعلی بانک های ملی، صادرات، تجارت، سامان، پارسیان، ملت، و سایر موسسات اعتباری و بانکی کشور نیز در بین جمعیت قابل توجهی که به طور مستمر سالن مراسم را پر و خالی می کرد،  دیده می شدند.
تعدادی از فعالان جامعه اقتصادی کشور از جمله کانون دانش آموختگان اقتصاد، انجمن اقتصاد دانان ایران، و استادان دانشگاه هم دوره پاشایی فام و استادان سابق او نیز در بین جمعیت دیده می شدند.
بعد از پایان مراسم، مسوولان، کارشناسان و مدیران فعلی و سابق وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و شبکه بانکی کشور، با تازه کردن دیدارهایشان به بحث و گفت وگوی کوتاهی به صورت احوالپرسی مشغول شدند اما نکته قابل توجه این بود که کمتر مراسمی را در سال های اخیر و به دعوت مسوولان اقتصادی یا جامعه علمی کشور، شاهد بوده ایم که به این اندازه مدیران و کارشناسان، اقتصاد دانان، فعالان اقتصادی و علاقه مندان به اقتصاد ایران را به خود دیده باشد.
 استفاده از این ظرفیت بزرگ نیروی متخصص اقتصادی و استادان دانشگاه دغدغه بزرگی است و این پرسش را مطرح می سازد که آیا از توان افرادی چون شادروان پاشایی فام و همکاران و همکلاسی های او برای کاهش مشکلات و شناسایی چالش ها و رفع آنها، به اندازه کافی استفاده شده است ؟ آیا دغدغه بزرگانی چون شادروان دکتر حسین عظیمی، شادروان پاشایی فام، و سایر رفتگان جامعه اقتصادی کشور، برای به روز کردن دانش اقتصاد و علم اقتصاد در ایران همچنان در دستور کار استادان و دانشجویان و کارشناسان اقتصادی قرار دارد؟ آیا این همه فارغ التحصیل دارای مدرک دکترای اقتصاد، برای حفظ و تقویت تشکل های علمی اقتصاد و انتقال تجربه و دانش خود به سیستم کارشناسی کشور و حل چالش ها و معضلات اقتصاد ایران در سال های آینده آمادگی کافی را دارد؟ و اراده و عزم لازم برای این مسیر آماده شده است؟
روح شادروان پاشایی فام شاد و راهش پر رهرو
منبع:اقتصادگردان