نظام بانکی معیوب؛ عامل رشد نقدینگی/ پرداخت ۳۰۰هزار میلیارد تومان سود سپرده توسط بانک‌ها
نظام بانکی معیوب؛ عامل رشد نقدینگی/ پرداخت ۳۰۰هزار میلیارد تومان سود سپرده توسط بانک‌ها

یک کارشناس اقتصادی معتقد است افزایش حجم نقدینگی ریشه در کارکرد معیوب نظام بانکی و رقابت برای افزایش نرخ سود دارد.

به گزارش اقتصاددان به نقل از اقتصادآنلاین؛ وحید شقاقی شهری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین در واکنش به افزایش حجم نقدینگی به ۲۲۶۲هزار میلیارد تومان در پایان آذرماه گفت: رشد نقدینگی به ۲۸درصد رسیده است که این عدد، رقم بالایی برای اقتصاد ایران محسوب می‌شود.

وی افزود: با توجه به اینکه رشد اقتصادی ما امسال احتمالا منفی ۹درصد خواهد بود در کنار این رشد نقدینگی ۲۸درصدی نشان می‌دهد که رشد اقتصادی در بخش مولد اقتصاد خودش را نشان نداده است زیرا اگر بخواهد خودش را در این بخش نشان بدهد رشد اقتصادی را از کانال این رشد نقدینگی شاهد می‌بودیم.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه این دو شاخص نقدینگی و رشد اقتصادی هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند، ادامه داد: نقدینگی دارد با ۲۸درصد رشد پیش میرود ولی رشد اقتصادی اوضاع بسیار نامناسبی دارد و رکود اقتصادی شدید است.

شقاقی در رابطه با ریشه این رشد نقدینگی خاطرنشان کرد: ریشه این رشد نقدینگی هم طی سال های اخیر عمدتا از کانال نظام بانکی بوده است، به عبارتی زمانی رشد نقدینگی به واسطه استقراض از بانک مرکزی بود اما در سال های اخیر نظام بانکی عامل این رشد نقدینگی شده است.

وی تاکید کرد: بانک‌های ما ناترازی بالایی دارند و از سوی دیگر به سمت خلق نقدینگی می‌روند و چون نظارت و کنترلی هم از سوی بانک مرکزی بر این خلق اعتبار صورت نمی‌گیرد متاسفانه وقتی خلق اعتبار می‌کنند به سمت افزایش نرخ سود سپرده هم می‌روند تا بتوانند برای این اعتبار خلق شده سپرده جذب کنند و همین گونه نرخ سود سپرده ها بالا می‌رود.

وی با تکرار این موضوع که ریشه این رشد نقدینگی عملکرد معیوب نظام بانکی است ادامه داد: رقابت بدی برای افزایش نرخ سود شکل گرفته است به طوری که گفته که گفته می‌شود امسال نظام بانکی ما ۳۰۰هزار میلیارد تومان سود سپرده خواهد داد که مدام هم به آن اضافه می‌شود و سودها نقدینگی را مدام مثل یک بهمن بزرگتر می‎کنند.

این کارشناس در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر نسبت نقدینگی به تولید ما ۹۵درصد است و تا زمانی که نتوانیم این ناترازی نظام بانکی را اصلاح و مدیریت کنیم مشکلات مربوط به افزایش حجم نقدینگی حل نخواهد شد.