مهاجرت معکوس مردم به روستاها
مهاجرت معکوس مردم به روستاها

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری آذربایجان شرقی، تعداد جمعیت روستایی بهره مند از آب شرب را ۸۳ درصد اعلام کرد و گفت: برخی از روستاها به دلیل خشکسالی متوالی منشا آب خشک شده است و با تانکر آبرسانی می‌کنیم. به گزارش اقتصاددان:از تبریز، تقی کرمی در نشست خبری روز دهیار و شهردار که در استانداری […]

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری آذربایجان شرقی، تعداد جمعیت روستایی بهره مند از آب شرب را ۸۳ درصد اعلام کرد و گفت: برخی از روستاها به دلیل خشکسالی متوالی منشا آب خشک شده است و با تانکر آبرسانی می‌کنیم.

به گزارش اقتصاددان:از تبریز، تقی کرمی در نشست خبری روز دهیار و شهردار که در استانداری برگزار شد، با اشاره به اینکه مجوز فعالیت ۱۹۴۷ دهیاری در روستاهای استان داریم، اظهار داشت: اکنون در ۱۹۳۸ روستا دهیاری فعال داریم و بقیه روستاها توسط فرمانداری‌ها مدیریت می‌شوند.

وی با بیان اینکه در ۱۹۲۹ روستا، شورا داریم، افزود: ۲۰۲۰ روستای بالای ۲۰ خانوار جمعیت در استان داریم که امکان برگزاری انتخابات شورا را دارند ولی به دلیل عدم تمایل و یا انحلال شورا، فاقد شورا هستند.

مدیرکل امور روستایی آذربایجان شرقی، از وجود ۷۶۴ روستای فاقد دهیار خبر داد و گفت: در این روستاها جمعیت به نساب خانوار جهت انتخاب دهیار نرسیده است اما این روستاها فاقد متولی نیست و کمک‌های لازم برای آبادانی این روستاها، ۴۱ میلیارد تومان اعتبار به حساب فرمانداری ها برای تامین آب شرب، طرح هادی و… واریز کرده است.

وی با اشاره به اینکه در ۴ سال گذشته بیش از ۲۵۰۰ پروژه در روستاهای آذربایجان شرقی به بهره برداری رسیده است، ابراز داشت: فقط امسال ۱۰۹ پروژه با اعتبار ۳۲ میلیارد تومان آماده بهره برداری است.

کرمی، با تاکید بر اینکه علی رغم اینکه نهاد دهیاری نهاد خودکفا و غیردولتی است اما دولت در استان ما بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان به دهیاری ها کمک کرده است، خاطر نشان کرد: فقط ۸۵۷ میلیارد در دولت یازدهم و دوازدهم به دهیاری ها کمک کرده است.

وی در پاسخ به سوالی در مورد چالش چند وقت اخیر در مورد الحاق روستاهای اطراف تبریز به این شهر و ارایه یا عدم ارایه خدمات شهرداری تبریز، ابراز داشت: این اتفاق به دلیل مشکل هماهنگی بین شورای عالی شهرسازی و معماری و وزارت کشور صورت گرفته است. شورای عالی چند روستا را در طرح تفضیلی جزو تبریز محسوب کرده و باید کد آبادی آن روستا حذف می‌شد تا جزو تبریز شود اما حذف نشده و تا انجام نشود، نمی توان بدون متولی گذاشت و باید دهیار انتخاب کنیم.

مدیرکل امور روستایی آذربایجان شرقی، روستاهایی مانند کندرود، اوغلی و… را شامل این دغدغه دانست و گفت: ما تابع قانون فرادستی از شورای عالی معماری و شهرسازی هستیم و هر زمان کد آبادی حذف شود، ما دهیار را حذف می کنیم و جزو تبریز محسوب می‌کنیم. معتقدم این امر قابل حل است ولی زمان بر خواهد بود.

وی در ادامه، با اشاره به اینکه بر اساس قانون برنامه ششم، باید هر سال برای ۵۰۰۰ روستا سند اشتغال تدوین شود که در طول برنامه ششم، ۲۵۰۰۰ سند اشتغال باید نهایی شود، اضافه کرد: سازمان برنامه و بودجه متولی این امر است ولی چون با تاخیر بود، دفتر اداره کل روستایی اقدامات ابتکاری انجام داد. در روستاهای دارای ظرفیت از هر شهر سه روستای منحصر به فرد را انتخاب کرد و در مجموع ۶۵ روستای آذربایجان شرقی برای مطالعه تعیین شد.

کرمی، با بیان اینکه در روستاها فرد به فرد پرسشنامه تحویل شد و با استخراج داده‌ها به دانشگاه آزاد دادیم و در اردیبهشت ۹۹ نتایج مطالعات حاصل شد، گفت: مقرر شد این طرح الگوی رفتاری همه دستگاه های اجرایی در آن روستاها شود. در نتیجه، در ۴ شهر مرکز عرضه محصولات روستایی راه اندازی کردیم که اگر در ۶۵ روستای الگو عملی شود، در بقیه روستاهای استان این اقدام الگوبرداری می‌شود که در رونق تولید و اشتغال روستایی بسیار موثر خواهد بود.

وی مطالعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در ۵۰۰ روستا را مورد اشاره قرار داد و افزود: در ۱۲۸۰ روستا باید سند اشتغال داشته باشیم که مابقی روستاها هم مطالعه خواهد شد.

مدیرکل دفتر امور روستایی آذربایجان شرقی، ظرفیت بوم‌گردی روستایی استان را یادآور شد و گفت: بیش از ۳۰۰ مجوز بوم گردی صادر شده و امروز از رونق خوبی برخوردار است که از رسانه‌ها می‌خواهیم تا در این مسیر به بوم گردی روستاها کمک کنند و شاهد استقبال گردشگران باشیم.

وی در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت روستاهای استان در حوزه کرونا، خاطرنشان کرد: کرونا در روستاها وضعیت بهتری نسبت به شهرها دارد، به جز چهار پنج روستا که وضعیت قرمز دارند. برخی روستاهای نزدیک به شهرها هم وضعیت زرد دارند ولی قریب به اتفاق روستاهای ما وضعیت سفید دارند و باید مراقبت کنیم تا از برگزاری مراسمات تجمعی عروسی و عزاداری پرهیز کنند و بتوانیم به شرایط عادی برگردیم.

کرمی با تاکید بر اینکه مهاجرت معکوس به روستا آغاز شده ولی عدد غیرواقعی نمی توانم اعلام کنم اما مصادیق زیادی در استان برای مهاجرت معکوس داریم، تصریح کرد: در طول سال های اخیر نوع خدمات دولت به روستاها تغییر یافته است. از سال ۵۹ تا ۹۴ بیش از ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار مترمربع آسفالت ریزی شده بود، اما از ۹۴ تا ۹۷ بیش از ۳ میلیون مترمربع آسفالت ریزی شده است.

وی اظهارداشت: تا سال ۹۲ اینترنت در روستاها نداشتیم ولی امسال ۱۹۶۶ روستای ما یعنی ۷۳ درصد تمام روستاها از اینترنت پرسرعت برخوردار است و ۶۹ درصد روستاها هم پوشش موبایل دارند.

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری آذربایجان شرقی، تعداد جمعیت روستایی بهره مند از آب شرب را ۸۳ درصد اعلام کرد و گفت: برخی از روستاها به دلیل خشکسالی متوالی منشا آب خشک شده است و با تانکر آبرسانی می‌کنیم و چندین میلیارد تاکنون برای حفر چاه‌های آب هزینه کرده‌ایم اما در برخی روستاها در عمق ۲۰۰ متری هم به آب نرسیدیم و مجبور به تامین آب با تانکر هستیم.ع/تسنیم