مشارکت ١۶هزار واحد صنفی برای فروش کالای شب عید/ تداوم فروش فوق‌العاده فروشگاه‌های زنجیره‌ای تا ۱۵فرودین
مشارکت ١۶هزار واحد صنفی برای فروش کالای شب عید/ تداوم فروش فوق‌العاده فروشگاه‌های زنجیره‌ای تا ۱۵فرودین

قائم مقام وزیر صنعت از حضور ١٦ هزار واحد صنفی برای توزیع کالای مورد نیاز مردم در ایام پایانی سال خبر داد و گفت: اصناف، فروشگاه های زنجیره ای و میادین میوه و تره بار سه رکن توزیعی کالا برای تنظبم بازار هستند.

به گزارش اقتصاددان به نقل از تسنیم، حسین مدرس خیابانی در خصوص برنامه های وزارت صنعت برای توزیع کالا در ایام پایانی سال، اظهار داشت: دومین رکن برنامه های تنظیم بازار که پس از تأمین کالا به آن توجه شده موضوع توزیع درست و به موقع اقلام مورد نیاز مردم در این ایام است.

وی با بیان اینکه توزیع کالا در سه بخش دنبال می شود، گفت: بخشی از کار توزیع کالا به اصناف محول شده که شبکه توزیع مطمئنی به شمار می‌روند. بر اساس آخرین آمارها، بیش از ۱۶ هزار واحد صنفی برای فروش فوق العاده پایان سال در حال آماده شدن هستند که با محوریت اتاق اصناف، برنامه مرتبط با آن عملیاتی می شود.

قائم مقام وزیر صنعت ادامه داد: واحدهای صنفی قرار است، حداقل ۱۵ درصد تخفیف بر روی کالاهای خود اعمال کرده و زمینه را برای تامین مایحتاج مردم فراهم کنند. بنابراین نه تنها هیچ کالایی در ایام پایانی سال، گران نمی‌شود؛ بلکه با همراهی و همکاری اصناف، حراج در سطح فروشگاهها و واحدهای صنفی نیز تدارک دیده شده است. همچنین بر روی اقلامی همچون پوشاک که رقابت شدید و انباشت کالا وجود دارد، ممکن است تخفیف‌ها بعضا از این هم بیشتر شود.

مدرس خیابانی با اشاره به اینکه پوشاک جزو کالاهای ممنوع وارداتی است؛، خاطر نشان کرد: در حوزه پوشاک تولید داخلی، انباشت و فراوانی کالا داریم ، بنابراین مشخصا در پوشاک بعنوان یکی از اقلام مهم مورد نیاز مردم در شب عید، هیچگونه افزایش قیمتی رخ نمی دعد و بلکه کاهش قیمت را هم تجربه خواهیم کرد.

وی در خصوص یکی دیگر از بخش های توزیع اقلام در این ایام، تصریح کرد: یکی از دیگر از بازوهای توانمند دولت در اجرای سیاست های تنظیم بازار شب عید و ایام ماه مبارک رمضان، فروشگاه‌های زنجیره‌ای هستند که امروز در تمامی آنها از فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه و شهروند گرفته تا افق کوروش و سایر فروشگاه ها، فروش‌های فوق‌العاده‌ای در حال انجام است. که این کار از ۲۵ بهمن شروع و تا ۱۵ فروردین ماه سال ۹۹ ادامه خواهد داشت.

قائم مقام وزیر صنعت با تأکید بر اینکه حتی این فروشگاه های زنجیره ای در حراج و نوع تخفیف ها از هم سبقت می گیرند، اظهار داشت: در کنار این دو بخش برای توزیع، قرار بود، نمایشگاه‌های بهاره نیز در ۲۰۰ نقطه کشور برگزار شود که در شرایط فعلی به دلیل ویروس کرونا و جاوگیری از شیوع این بیماری، برگزاری همه نمایشگاه ها لغو شد؛ اما صنوف فروش های فوق العاده خودشان اقدام به فروش های فوق العاده کرده اند.

وی در خصوص راه اندازی میادین میوه وتره بار در سایر استانها نیز گفت: علیرغم ظرفیت بسیار خوبی که میادین میوه و تره بار در حوزه خدمات رسانی به مردم دارند، اما متأسفانه بسیاری از استانها، این امکان یعنی ایجاد میادین میوه و تره بار را ندارند و زیر ساختهای لازم در آنجا مهیا نیست.

مدرس خیابانی با اشاره به اینکه در تهران ۲۵۰ میدان تره بار وجود دارد که تاپایان سال ۵میدان جدید نیز افتتاح خواهد شد، خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه میادین میوه و تره بار برای مردم و تأمین نیازشان کاربردی و مهم است، قصد داریم مدل سازمان میادین تهران را در کل استان های کشور اجرایی کنیم.

وی در پایان گفت: برای ایام پایانی سال نیز قرار است به سازمان میادین میوه و تره بار سهمیه کالاهای اساسی به منظور عرضه مستقیم به مردم در راستای تامین مایحتاجشان اختصاص داده شود. که در این روزها با توجه به افزایش تقاضا، این کار انجام شده و همه این اقدامات برای این است که مردم بدانند هیچ مشکلی در تأمین کالا نداریم زیرا چند برابر نیاز مردم کالا وجود دارد و تا زمانی که بازار اشباع شود، توزیع خواهیم کرد.