مرز ترکیه همچنان به روی کالا‌های ایرانى بسته است/ ورود کامیون‌های ترک به ایران ممنوع شد
مرز ترکیه همچنان به روی کالا‌های ایرانى بسته است/ ورود کامیون‌های ترک به ایران ممنوع شد

رییس اتاق مشترک بازرگانى ایران و ترکیه از ادامه ممنوعیت ورود کامیون‌ها و کالا‌های ایرانى به ترکیه خبر داد و گفت: در این راستا ایران نیز رفتار متقابل در پیش گرفته و اجازه ورود هیچ کامیون ترکى به خاک کشور نمى‌دهد.

به گزارش اقتصاددان به نقل از اقتصادآنلاین؛ مهرداد سعادت دهقان در گفت‌وگو درباره آخرین وضعیت کامیون‌هاى مانده در مرز ترکیه بیان کرد: متاسفانه به رغم مذاکرات انجام شده، هنوز هیچ کامیون ایرانى حق ورود به خاک ترکیه را ندارد و این کشور صرفا به کامیون‌های ترک اجازه ورود داده است.

او با انتقاد از عدم توجه این کشور به تاریخ مصرف کالا و زیان تجار ایرانى اظهار کرد: بسیارى از کالاى مانده در مرزهاى ایران و ترکیه اقلام خوراکى داراى تاریخ مصرف مشخص هستند که اگر از مرز عبور نکنند خسارت بسیارى به تجار وارد خواهند کرد.

سعادت ادامه داد: ضمن اینکه ایران هم رفتار متقابل با ترکیه را در پیش گرفته و اجازه ورود هیچ کامیون ترکیه‌ای به کشور نمى‌دهد؛ به این ترتیب بسیارى از کالاهاى ما هم پشت مرز ترکیه مانده‌اند که البته به عقیده من این رفتار متقابل اقدام درستى نیست.

به گفته رییس اتاق مشترک بازرگانى ایران و ترکیه، اگر کامیون‌هاى مانده در مرز در گمرکات کشور اظهار نشده باشند صاحب کالا مى‌تواند بار خود را به کشور ارجاع دهد اما در صورت پلمب و اظهارنامه گمرکى، بازگرداندن کالا به کشور مراحل سختى دارد.

سعادت همچنین درباره قرنطینه راننده‌ها نیز توضیح داد: این صحبت مطرح شده بود که راننده کامیون‌ها در صورتى امکان ورود به ترکیه دارند که ١۵ روز در مرز این کشور قرنطینه شوند، در حالیکه نه تنها ترکیه ظرفیت انجام چنین اقدامى را ندارد بلکه این مدت قرنطینه براى راننده‌هاى ایرانى هم صرفه اقتصادى ندارد و آن‌ها نیز این موضوع را نپذیرفتند.