مراقب لینک‌های مخرب با عنوان فیلترشکن باشید!
مراقب لینک‌های مخرب با عنوان فیلترشکن باشید!

لینک‌های مخربی با عنوان فیلترشکن به‌تازگی در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود که آلوده به ویروس بوده و کلیک روی آنها باعث تغییرات مخرب خودکار در گوشی کاربران خواهد شد.

به نقل از ایسنا، بازار فیلترشکن‌ها و برنامه‌هایی که مدعی هستند بدون فیلترشکن می‌توانند به پیام‌رسان مسدودشده تلگرام متصل شوند، این روزها همچنان داغ است و بسیاری از هکرها با قرار دادن برنامه‌های مخرب در این فایل‌ها، اقدام به نصب بدافزارها روی سیستم کاربران می‌کنند.

بارها به کاربران هشدار داده شده به راحتی به فایل‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها وجود دارد، اعتماد نکرده و به دانلود و نصب این برنامه‌ها اقدام نکنند، زیرا هکرها و مهاجمان از این روش استفاده کرده و به سرقت اطلاعات کاربران از طریق نصب برنامه‌های مخرب و بدافزارها اقدام می‌کنند. با وجود این، گاهی تنها زمانی که کاربر مورد هجوم قرار گرفته و اطلاعتش به سرقت رفته و یا از بین رفته باشد، متوجه آسیب‌های وارده‌ی ناشی از اعتماد کور به این برنامه‌ها می‌شود.

این نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ها غالبا بدافزارهای مخرب و جاسوسی هستند که با دانلود و نصب آن‌ها، سرقت از اطلاعات ذخیره‌شده روی گوشی همراه و یا سیستم‌ها صورت می‌گیرد و اطلاعاتی همچون عکس و یا اطلاعات بانکی ذخیره‌شده در حافظه‌ گوشی‌ها به راحتی از سوی مجرمان سایبری به سرقت می‌رود و حتی کاربر به راحتی متوجه این سرقت‌ها نمی‌شود.

به‌تازگی لینک‌های مخرب تحت عنوان فیلترشکن در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود که این لینک‌ها آلوده به ویروس بوده و کلیک روی آنها باعث تغییراتی به‌طور خودکار در گوشی کاربران می‌شود. به همین دلیل پلیس فتا نیز هشدار می‌دهد: به تازگی لینک‌هایی با عنوان فیلترشکن (vpn)، این برنامه را نصب کن خیلی خوبه، و آدرس‌هایی از جمله (bit.ly/347vpgm) و (bit.ly/2wnyfl6) به صورت پیامک انتشار یافته که آلوده به ویروس هستند و درصورت نصب این برنامه‌ها ممکن است کاربر با مشکلاتی از جمله تخلیه شارژ، ارسال پیامک‌های انبوه، پیام‌های تهدیدآمیز و از دسترس خارج شدن گوشی مواجه شود.

پیامک‌های ارسالی حاوی لینک مخرب است و درصورت نصب، به‌طور خودکار و بدون اطلاع کاربر تغییراتی در دستگاه وی ایجاد می‌شود؛ این لینک ها به‌منظور گسترش، پیغام را برای افرادی که در فهرست مخاطبین کاربر قرار دارد ارسال می‌کند و همه آنها به ویروس آلوده می‌شوند. به همین دلیل لازم است کاربران به این‌گونه پیامک‌ها اعتنا نکرده و همیشه از آنتی‌ویروس به‌روز برای گوشی‌های خود استفاده کنند.

از طرفی همواره باید به نکات سایبری توجه داشت. همان‌طور که نوید نیک‌پی -کارشناس امنیتی ارتباطات و فناوری اطلاعات- گفته بود : کاربران نباید به هر قیمتی به نصب فیلترشکن اقدام کنند؛ زیرا اصولا کسانی که فیلترشکن را به صورت رایگان عرضه می‌کنند، حتما اهداف و قصدی از این کار دارند و این‌طور نیست که با طراحی این برنامه‌ها بخواهند کمکی به ما کنند.

  • منبع خبر : اقتصاددان