مازاد عرضه در بورس
مازاد عرضه در بورس

امروز شاخص کل بیش از 17 هزار واحد سقوط کرد که دومین ریزش بزرگ شاخص در مرداد ماه است.

امروز شاخص کل بیش از ۱۷ هزار واحد سقوط کرد که دومین ریزش بزرگ شاخص در مرداد ماه است.

اقتصاددان: در معاملات روز یکشنبه نُهم مرداد ماه، شاخص کل بورس پایتخت با کاهش ۱۷ هزار و ۳۵۴ واحدی نسبت به روز شنبه به رقم یک میلیون و ۴۲۳ هزار و ۵۰۱ واحد رسید. ریزش ۱۷ هزار واحدی، دومین سقوط بزرگ شاخص در مرداد ماه است.

شاخص هم وزن بورس نیز با ریزش ۷ هزار و ۲۴۱ واحدی در سطح ۳۷۹ هزار و ۹۷۵ واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) ۱۷۸ واحد بالا آمد و در سطح ۱۸ هزار و ۷۰۳ واحد قرار گرفت.

امروز نمادهای «شفن»، «شپنا» و «کگل» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و نمادهای «فولاد»، «امید» و «مبین» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای «ودی»، «فگستر» و «زنگان» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «بپاس»، «زاگرس» و «شاوان» بیشترین تأثیر کاهشی را بر شاخص داشتند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس فولاد صدرنشین است و خگستر و شپنا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز دی، فرابورس و ددانا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

رشد معاملات سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۱۳ هزار و ۸۰۵ میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۸ هزار و ۹۸۰ میلیارد تومان بود که ۶۵ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش ۲۲ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۲ هزار و ۸۸۰ میلیارد تومان رسید.

صف‌های پایانی بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل ۶ درصد کاهش یافت و ۴۹ میلیارد تومان بود. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته رشد کرد و در رقم ۱۵ میلیارد تومان ایستاد.

امروز نماد سکرد (شرکت سیمان کردستان) با صف‌ خرید ۵ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سکرد، نمادهای قلرست (شرکت قند لرستان) و فگستر (شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد تکنو (شرکت تکنو تار) تعلق داشت که ارزش آن ۵ میلیارد تومان بود. پس از تکنو، نمادهای انرژی۳، سصفها، ثغرب، ختراک بیشترین صف فروش داشتند.

 مازاد عرضه در بورس