تاریخ انتشار : جمعه 8 اردیبهشت 1402 - 16:40
13 بازدید
کد خبر : 124005

لزوم حکمرانی نوین و بروزآوری احکام شرعی در حکومتهای اسلامی

لزوم حکمرانی نوین و بروزآوری احکام شرعی در حکومتهای اسلامی

بنام خدااصول حکمرانیلزوم حکمرانی نوین و بروز آوری احکام شرعی در حکومتهای اسلامی قبل از تشکیل دو حکومت اسلامی شیعی در ایران و سنی طالبانی در افغانستان توسط علمای این دو گروه ،کاربرد احکام مذهبی بصورت عملی در بعد حکمرانی مورد آزمایش قرار نگرفته و نقاط قوت و ضعف آنها بررسی نشده بود مانند یک

بنام خدا
اصول حکمرانی
لزوم حکمرانی نوین و بروز آوری احکام شرعی در حکومتهای اسلامی

قبل از تشکیل دو حکومت اسلامی شیعی در ایران و سنی طالبانی در افغانستان توسط علمای این دو گروه ،کاربرد احکام مذهبی بصورت عملی در بعد حکمرانی مورد آزمایش قرار نگرفته و نقاط قوت و ضعف آنها بررسی نشده بود مانند یک خودرو که طراحی شده ولی هنوز ساخته نشده و در عمل مورد امتحان قرار نگرفته باشد.نکته بعد اینکه قبل از این حکومتها ، رعایت و استفاده از این احکام صرفا جنبه شخصی و اختیاری داشته و بعنوان قانون کشوری برای همه الزامی نبود ، که اتفاقا بهمین دلیل ، هم علما و هم احکام مذهبیشان در جامعه گسترش و نفوذ بسیار بالایی داشتند.
آخرین مطلب اینکه شرایط زمان در پنجاه سال پیش از هر حیث با حال حاضر بسیار متفاوت بوده و قابل مقابسه نیست.
همکنون اکثر کشورها ، با تمام توان مشغول توسعه و رشد خود از طریق برقراری روابط فراگیر با جهان در موضوعاتی از قبیل گردشگری ، تجاری ، صنعتی و همکاری مشترک حتی با دشمنان گذشته خود که با آنها جنگهای خونینی را پشت سر گذاشته گردیده اند و بدون نفت و مواد معدنی و تنها با خردورزی و کار و تلاش از فقر مطلق و یا ویرانی کامل به کشورهایی ثروتمند و شاد تبدیل گشته اند.
بعنوان مثال میتوان به ویتنام ، ژاپن ، آلمان و چین در این مقوله اشاره نمود.
در معدود کشورهایی نظیر کره شمالی نیز که دارای روابط فراگیر نیستند ، حداقل آزادیهای لازم برای جشن و شادی و آرامش روحی و روانی جامعه اعمال میشود.
ولی در ایران و افغانستان بعلت عدم روابط فراگیر جهانی از یکسو و همچنین محدودیتهای بی مورد و اشتباه مذهبی حاصل از برداشتهای غلط بدون سند متقن و یا منسوخ شده مانند منع تحصیل دختران در افغانستان و منع ورود بانوان به استادیومهای ورزشی در ایران ، شاهد رکود اقتصادی ، فقر ، دوقطبی یا چند قطبی شدن جامعه و تنشهای شدید اجتماعی هستیم .

قابل ذکر است که هیچ استناد قرانی برای اینگونه موارد وجود نداشته و اینگونه احکام اشتباه معمولا بر اساس روایات ضعیف و مشکوک السند و یا منسوخ گردیده بوده و بررسی دقیق آیات قران مجید در باب موضوعات مسئله سازی مانند حجاب ، آواز خوانی ، موسیقی و …….حقایق بسیار شگفت انگیز و نجات دهنده ای را برای حکمرانی توسعه گرا و شاد دینی آشکار خواهد ساخت که بتدریج در مقاله های آتی به آنها پرداخته خواهد شد.
لذا بایستی بزودی در قالب تاسیس یک اندیشکده حکمرانی کارآمد توسط جمعی از پژوهشگران قرانی خارج از مباحث سنتی و منسوخ و همچنین مدیران لایق خوش فکر با سوابق درخشان در امر حکمرانی قبل از رویگردانی مردم از دین و گسترش فقر و فحشاء و بروز تنشهای اجتماعی و فروپاشیهای خطرناک مانند اکثر انقلابهای تاریخ به انجام پیش بینی و تمهیدات لازم برای حفظ امنیت و آسایش مردم و توسعه جامعه در سالهای آینده پیشرو ،همگام و در طراز بالندگی جهان کنونی پرداخت.

امید همه ما آن است که خدا به خواست و دعای بندگان مخلص سحرخیز پاک و نیک نهادش بزودی با ظاهر و مسلط ساختن فرستاده فرهمند الهی خود سلطان صاحب قران و امام عالم به علم زمان این عجوبه دارای دو شمشیر دینداری عالمانه و حکمرانی خردمندانه ،شگفتی دیگری آفریده و دل مومنان مخلص امیدوار به وعده های الهی و حال مردم در رنج این زمان علیرغم اکراه بدخواهان ملک و مملکت به فر خود شاد گرداند.

۹/۳۳
هُوَ الَّذِی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَدِینِ الْحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ کُلِّهِ وَلَوْ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ
او فردیست که فرستاده خود را با هدایت و دین درست فرستاد تا آن را بر هر چه دین است ظاهر (و حاکم) گرداند هر چند بدکیشان خوش نداشته باشند.

فرشاد فرهادی
آدینه ، الجمعه ، Friday
۱۴۰۲/۰۲/۰۸

۱۴۴۴/۱۰/۰۷

۲۰۲۳/۰۴/۲۸

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

modara628 شنبه , ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۵

با سلام و سپاس و تایید نظر صائب و جالب شما. امیدواریم در ادامه این سلسله مقالات بتوانیم با اندیشه های پویا و روشنگر شما بیشتر نور پژوهش را بر زوایای تاریک تاریخی بتابانیم و حقایق بیشتری را برای نسل نو روشن کنیم.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....