قدرت چین در کمک رسانی به زلزله در افغانستان
قدرت چین در کمک رسانی به زلزله در افغانستان

در ولسوالی زیروک زلزله زده ولایت پکتیکای افغانستان، دو ردیف چادر که روی آن کلمات چینی «امداد رسانی» دیده می شود، در کنار خانه های فروریخته برپا شد، صدها روستایی محلی که در اثر زلزله بی خانمان شده بودند در این چادرها زندگی می کنند. با رسیدن شب، چند کودک که روی زمین نشسته بودند، آهنگ های محلی می خواندند، زمزمه آن ها در غروب آفتاب در میان آوار پیچید!

زمین لرزه شدیدی در جنوب شرق افغانستان روز ۲۲ ژوئن رخ داد و بیش از ۱۰۰۰ کشته، نزدیک به ۲۰۰۰ زخمی شدند و ده ها هزار خانه ویران شد. پس از امداد و نجات فوری، منطقه زلزله زده روند طولانی بازسازی پس از فاجعه را آغاز کرد.

دوستان واقعی را در هنگام بروز مشکلات می توان شناخت. پس از زمین لرزه، کمک های چین بلافاصله به منطقه زلزله زده افغانستان ارسال شد. کمک رسانی چینی ها با «سرعت چین» گرما و امید خاصی به منطقه زلزله زده رسانده و مردم این منطقه را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

خلیل عیسی یکی از روستاییان محلی که چادر و بسته مایحتاج روزانه را دریافت کرد، گفت: «ما از چین برای کمک به موقع تشکر می کنیم. پس از زلزله، ما مجبور شدیم جایی بدون سقف بمانیم و آفتاب و باران را تحمل کنیم. کمک چین به ما فراموش نشدنی است!»

پس از این فاجعه، دولت چین بلافاصله تصمیم گرفت ۵۰ میلیون یوان کمک بشردوستانه اضطراری به افغانستان ارایه دهد. ۲۷ ژوئن، اولین دسته از لوازم امدادی دولت چین به فرودگاه بین المللی کابل افغانستان رسید.

انجمن صلیب سرخ چین همچنین لوازم امدادی مانند چادر، تخت تاشو و کیسه خواب خانوادگی را از طریق پروازهای چارتر در ۳۰ ژوئن به افغانستان تحویل داد و کمک های مالی به جمعیت هلال احمر افغانستان برای کمک به آسیب دیدگان این بلایا را نیز در افغانستان ارایه کرد.

محمد نسیم حقانی، سخنگوی وزارت رسیدگی به حوادث دولت موقت افغانستان در مصاحبه با خبرنگاران در روز ۱۸ ژوئیه گفت: چین یکی از کشورهایی است که به موقع کمک خود را به کابل رساند. کمک های چین به سرعت و به خوبی رسید.”

اختر محمد یکی از روستایی‌های مصیبت دیده در ولسوالی زیروک گفت: «کمک‌های چین، به‌ویژه چادرها، ۹۰ درصد مشکلات ما را حل کرد.»

شرکت‌های با سرمایه گذاری چینی افغانستان و چینی‌ تبارها نیز در اولین فرصت داوطلبانه در عملیات امدادرسانی شرکت کردند. ۲۶ ژوئن، پروژه معدن مس عینک متعلق به گروه متالورژی چین، برنج، آرد، روغن خوراکی و مواد دیگر به منطقه فاجعه‌زده استان خوست که به شدت تحت تاثیر این مصیبت قرار گرفته بود، اهدا کرد. چینی تبارها در افغانستان نیز دارو، چادر و غیره خریداری کرده و برای انتقال آن ها به منطقه مصیبت دیده کمک مالی جمع آوری کردند.

حاجی کبیر، یکی از آسیب دیدگان در ولسوالی اسپرا ولایت خوست که از شرکت های چینی کمک گرفته است، گفت: «ما از چین بسیار سپاسگزاریم. برنج، روغن پخت و پز و غیره به ما کمک زیادی کرده است.»

ذبیح الله مجاهد سخنگوی دولت موقت افغانستان اخیرا در مصاحبه ای با خبرنگاران گفت که افغانستان از چین برای کمک به مردم آسیب دیده و بازسازی خانه هایشان سپاسگزار است.

ز