تاریخ انتشار : جمعه 9 آبان 1399 - 16:00
75 بازدید
کد خبر : 23483

فقه بورس و انتشار اوراق اجاره بر سهام

فقه بورس و انتشار اوراق اجاره بر سهام

در سومین جلسه درس خارج «فقه بورس» مطرح شد: شرایط تأیید یا رد شرکت ها برای انتشار اوراق اجاره بر سهام آیت الله مصباحی مقدم با اشاره به شرایط تأیید یا رد شرکتها برای انتشار اوراق اجاره بر سهام گفت: شرکت هایی که بیش از ۶۰ درصد ارزش دارایی شان فیزیکی باشد امکان تایید آنها

در سومین جلسه درس خارج «فقه بورس» مطرح شد: شرایط تأیید یا رد شرکت ها برای انتشار اوراق اجاره بر سهام

آیت الله مصباحی مقدم با اشاره به شرایط تأیید یا رد شرکتها برای انتشار اوراق اجاره بر سهام گفت: شرکت هایی که بیش از ۶۰ درصد ارزش دارایی شان فیزیکی باشد امکان تایید آنها جهت انتشار اوراق اجاره بر سهام وجود خواهد داشت.

به گزارش  اقتصاددان به نقل از حوزه ، آیت الله غلامرضا مصباحی مقدم در سومین جلسه درس خارج «فقه بورس» که در محل موسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا(ع) به صورت مجازی و در فضای اسکایپ برگزار شد، با اشاره به شرایط تأیید یا رد شرکتها برای انتشار اوراق اجاره بر سهام، اظهار داشت: در این گونه مسائل یک شاخص و مولفه هایی را در نظر گرفته ایم یعنی گفتیم اگر شرکتی متقاضی این موضوع است باید دارایی های فیزیکی آن شرکت حداقل می بایست ۶۰ درصد کلِ کل دارایی هایشان باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: یعنی اگر ۶۰ درصد دارایی های شرکتی فیزیکی باشد ما با این موضوع موافقت می کنیم چون می‌باید غلبه با دارایی های فیزیکی باشد که قابلیت اجاره داشته باشند، اما اگر غلبه با آن نباشد، در این صورت سهام شرکت باید قابل اجاره دادن باشد چون سهام به صورت حصه مشاع است.

آیت الله مصباحی مقدم ابراز داشت: حصه مشاع یک شرکتی است که هم دارایی های فیزیکی دارد هم دارایی های غیر فیزیکی. اگر دارایی های غیر فیزیکی غلبه کند در این صورت مجور نمی دهیم اما اگر دارایی های فیزیکی غلبه کند ما این تعبیر غلبه را به ۶۰ درصد تعبیر می کنیم، گفتیم کمتر از ۶۰ درصد عرفاً دارایی های فیزیکی قابلیت غلبه به حساب نمی آید و غلبه ندارد.

وی افزود: غلبه را آنگاه احراز می کنیم که حداقل ۶۰ درصد ارزش آن شرکت دارایی فیزیکی باشد. پس شرکتهایی ممکن است باشند خیلی هم بزرگ باشند خیلی هم گردش مالی شان بالا باشد ولی اگر دارایی های فیزیکی آنها بر بقیه دارایی های مالی غلبه نکند در آن صورت باز ما اعلام موافقت نمی کنیم زیرا سهام آن ها مشاع است و مجموعه ای است که آن مجموعه قابلیت اجاره دادن داشته باشد، ندارد.

ع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....