فروش دوباره کارتکسی بازار خودرو را آرام کرد/ رکود مطلق در بازار وارداتی‌ها
فروش دوباره کارتکسی بازار خودرو را آرام کرد/ رکود مطلق در بازار وارداتی‌ها

بازار خودرو که این روزها و همزمان با نزدیک شدن به ماه های پایانی سال در انتظار رونق شب عید است، در حالی نوسان قیمت ها را تجربه می کند که به گفته فعالان این بازار پیش فروش ها و همچنین آغاز فروش کارتکسی تا اندازه ای توانسته بر عطش بازار تاثیرگذار باشد.

به گزارش اقتصاددان به نقل از خودروکار، بازار خودرو در چند هفته متوالی افزایش قیمت ها را شاهد بود و هم اکنون به گفته فعالان این بازار به آرامش رسیده که دلیل آن افزایش عرضه از سوی خودروسازان بوده است.

نعمت الله کاشانی، بازرس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو تهران با اشاره به روند کاهشی قیمت ها در بازار خودرو می گوید: در چند هفته اخیر شاهد افزایش قیمت خودروها در بازار بودیم اما با آغاز فروش خودروی کارتکسی از سوی خودروسازان، قیمت ها تا اندازه زیادی کنترل شد به طوری که هم اکنون قیمت ها روند کاهشی داشته و شاهد افت آن در چند روز اخیر بوده ایم.

وی با اشاره به رکود خرید و فروش در بازار نیز می افزاید: هم اکنون تنها خریداران بازار کسانی هستند که به خودرو نیاز دارند و از آن جا که به بازار شب عید نزدیک می شویم خریداران بازار واقعی تر می شوند.

کاشانی با اشاره به صفر شدن خرید و فروش در بازار خودروهای خارجی نیز تصریح می کند: هم اکنون به دلیل قیمت بالای این خودروها، هچ خریداری برای خودروهای وارداتی وجود ندارد.

بازرس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو تهران ادامه می دهد: در خودروهای داخلی نیز خرید و فروش تا اندازه ای انجام می شود و این میزان معاملات با کاهش قیمت ها افزایش می یابد و در این بازار خریداران واقعی، کسانی هستند که با نزدیک شدن به بازار شب عید به خودرو نیاز داشته و اقدام به خرید می کنند.

وی در تشریح پیش بینی وضعیت بازار تا پایان سال نیز اظهار می کند: بازار تابع عرضه و تقاضا است و در صورت افزایش میزان عرضه بدون شک قیمت ها در بازار کاهشی خواهد شد این در حالیست که فروش کارتکسی و همچنین پیش فروش های انجام شده از سوی خودروسازان نیز در کاهش عطش بازار بسیار تاثیرگذار بوده است.

کاشانی ادامه می دهد: هرچند هنوز تحویل چندانی از سوی خودروسازان بابت خریدهای گذشته و با موعد تحویل ۳ روزه انجام نشده اما از آن جا که خودرسازان متعهد به انجام تعهدات خود هستند، این روند می تواند تاثیر مثبتی در بازار داشته و در سیر نزولی قیمت ها نیز تاثیرگذار باشد.

بازرس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو در پایان با اشاره به اظهارات مطرح شده مبنی بر احتمال افزایش قیمت خودرو در سال جدید نیز اظهار می کند: این اظهارنظرها باعث شده تا بسیاری از خریداران خودرو نسبت به خرید نهایی خود پیش از پایان سال اقدام کنند و این امر تا اندازه ای تقاضا را افزایش داده که البته با افزایش عرضه و تولید از سوی خودروسازان، هم اکنون بازار روند نزولی به خود گرفته است.

نگاهی به قیمت خودروها در بازار نشان می دهد که در حال حاضر پراید ۱۱۱ با قیمت ۵۴ میلیون تومان و مدل ۱۳۱ نیز با ۵۰ میلیون تومان خرید و فروش می شود. پژو ۲۶ تیپ دو هاچ بک پرطرفدار نیز هم اکنون با قیمت ۹۳ میلیون تومان معامله شده و تیپ ۵ این خودرو نیز از ۱۰۰ میلیون تومان فراتر رفته و با قیمت ۱۱۵ میلیون تومان عرضه می شود.

تیبا و ساینا نیز به ترتیب ۶۲ و ۶۵ میلیون تومانی شدند و سمند EF7 نیز به ۹۷ میلیون تومان رسید. دنا پلاس نیز ۱۷۵ میلیون تومان خرید و فروش می شود به این ترتیب هرچند فعالان بازار روند قیمت ها در بازار را کاهشی می دانند اما قیمت ها نشان می دهد تا بازگشت به قیمت های اولیه هنوز راه زیادی در پیش است.