فاجعه آب در ایران
فاجعه آب در ایران

نقشه‌ی هولناک بالا، تصویر منتشر شده در نیچر است درباره‌ی بلایی که بر سر ایران آورده‌اند و میزان خالی شدن مهم‌ترین منابع آبی کشور، سفره‌های زیرزمینی را نشان می‌دهد؛ یک ایران تشنه و در آستانه‌ی خشکی. این پژوهش می‌گوید، سرزمین ایران به شدت دچار تنش آبی فزاینده است و در حدود ۸۰ درصدش فاصله‌ی چندانی […]

نقشه‌ی هولناک بالا، تصویر منتشر شده در نیچر است درباره‌ی بلایی که بر سر ایران آورده‌اند و میزان خالی شدن مهم‌ترین منابع آبی کشور، سفره‌های زیرزمینی را نشان می‌دهد؛ یک ایران تشنه و در آستانه‌ی خشکی.

این پژوهش می‌گوید، سرزمین ایران به شدت دچار تنش آبی فزاینده است و در حدود ۸۰ درصدش فاصله‌ی چندانی تا برهوت ندارد. تنها در این ۱۴ سال، ۷۴ کیلومتر مکعب آب از دست رفته، یعنی ۱/۶ً برابر حجم‌ آب دریاچه ارومیه در پر آب‌ترین حالت! در این مدت تخلیه سفره‌های آب زیرزمینی با سرعت میانگین ۵/۲۵ میلیار مترمکعب انجام گرفته و پیش‌بینی شده این رقم به بالای ۶ میلیارد مترمکعب در سال برسد.

برای ۲۵۰۰ سال، مهندسی آب حیرت‌انگیز ایرانی‌ها جلوی هرگونه بحران آب را گرفت و شهرهایی چون یزد و اصفهان را در دل کویر پدید آورد اما ساختار حاکم در تنها ۴۰ سال، منابع و پس‌انداز آب مملکت را حرام کرد و از ‎ایران، یک صحرای بی‌آب و علف ساخت؛ کمی آن ورتر هم، کشورهای عربی به رهبری عربستان در پی طرح سبزند که تا ۲۰ سال آتی، اقلیم این صحراها را به شکل چشمگیری تغییر خواهد داد.

 

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

ع

  • منبع خبر : اقتصاددان