عقب نشینی قیمت دلار در سایه برجام
عقب نشینی قیمت دلار در سایه برجام

امروز دوشنبه 10 مرداد ماه قیمت دلار تهران در سایه برجام و دلار همسایه عقب نشینی کرد و به تبع آن قیمت طلا و سکه هم ارزان شد .

امروز دوشنبه ۱۰ مرداد ماه قیمت دلار تهران در سایه برجام و دلار همسایه عقب نشینی کرد و به تبع آن قیمت طلا و سکه هم ارزان شد .

اقتصاددان: بازار ارز تهران در شروع معاملات نقدی امروز دوشنبه ۱۰ مرداد ماه شاهد قدرت نمایی معامله گران کاهشی نرخ ارز بود.

عقب نشینی دلار در سایه بازار همسایه

قیمت دلار امروز نزدیک به ۲۰۰ تومان کاهش پیدا کرد و از مرز مقاومتی پایین آمد. معامله گران معتقد بودند در صورتی که اسکناس آمریکایی نتواند بالای مرز یاد شده قرار بگیرد احتمال برگشت تا نیمه کانال وجود خواهد داشت .

عده ای از معامله گران باور دارند که بازار تهران حمایت مرزها را از دست داده و به همین دلیل در سراشیبی قرار گرفته است. امروز قیمت دلار در بازار های همسایه هم نزولی بود. نرخ دلار در هرات امروز تقریبا ۶۰ تومان از دیروز پایین تر معامله شد . در بازار ارز سلیمانیه هم امروز قیمت دلار با ۲۲۰ تومان کاهش یک کانال عقب نشینی کرد .

نرخ حواله درهم نیز امروز افت ۵۰ تومانی را تجربه کرد . از نگاه برخی از فعالان بازار مجموع عوامل یاد شده باعث شد که دلار در تهران بر مدار کاهش قرار بگیرد .

سیگنال های جدید برجامی به بازار ارز

البته عده ای از معامله گران به سیگنال های جدید برجامی اشاره می کردند . از روز گذشته زمزمه ها درباره احتمال آغاز دور جدید مذاکرات به گوش می رسد .

امروز سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست خبری خود از احتمال برگزاری دور جدید مذاکرات برجام در آینده نزدیک خبر داد.

همچنین کنعانی به گزارش روزنامه وال‌استریت‌ژورنال مبنی بر اینکه آمریکا می‌خواهد با تحریم شبکه‌ صادرات نفت ایران، بر تهران فشار وارد کند واکنش نشان داد و گفت ایجاد مانع در روند فعالیت‌های اقتصادی ایران مانع بازگشت به توافق است.

رافائل گروسی اوایل مرداد ماه امسال گفته بود ایران در حال تلاش برای ساخت بمب اتم است . محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی در واکنش به اظهارات گروسی گفت: ایران توان فنی ساخت بمب اتم را دارد ولی چنین برنامه‌ای در دستورکار نیست. اگر نمی‌خواهند به برجام بازگردند، وقت طرفین را نگیرند.

به نظر می رسد که عده ای از معامله گران با توجه به سیگنال های برجامی ترجیح می دهد کمتر در موقعیت خرید قرار بگیرند و بیشتر به دنبال اخبار قطعی تر از مذاکرات باشند .

قیمت طلا و سکه ارزان شد

قیمت اونس طلا دیشب تا ۱۷۶۰ دلار پایین آمد . فلز گران بهای جهانی ظهر امروز در مقایسه با دیروز ثابت بود و در محدوده ۱۷۶۶ دلار معامله شد.

در بازار داخلی ایران هم قیمت طلا ۱۸ عیار ظهر امروز در مقایسه با دیروز ۶ هزار و ۵۰۰ تومان پایین تر بود . این فلز زرد رنگ داخلی ظهر امروز به قیمت ۱ میلیون و ۳۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان به فروش رسید .

بازار سکه هم امروز با عقب نشینی نرخ دلار بر مدار نزول قرار گرفت. قیمت هر قطعه سکه امامی دیروز در محدوده ۱۵ میلیون تومان معامله شد اما امروز نزدیک به ۱۵۰ هزار تومان ریزش کرد .

قیمت فلز گران بهای داخلی امروز به کانال ۱۴ میلیون تومان برگشت و به قیمت ۱۴ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان معامله شد.

برخی از تحلیگران بازار سکه معتقدند در صورتی که مرز مقاومتی سکه از دست برود احتمال برگشت تا محدوده ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هم وجود خواهد داشت.

ارزش ذاتی سکه امروز ۱۳ میلیون و ۱۵۸ هزار تومان بود و حباب سکه نسبت به دیروز ۱ درصد پایین آمد . حباب قیمت سکه امروز ۱۲ درصد بود.