صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری چیست و چگونه کار می کند؟
صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری چیست و چگونه کار می کند؟

وقتی اسم نیکوکاری و شرکت کردن در آن می‌آید، همه به یاد مراکز خیریه و جشن روز نیکوکاری پیش از شروع مدارس می‌افتیم. در حالی که شاید هیچوقت اسمی از صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری نشنیده باشیم. سرمایه‌گذاری همیشه برای مواردی استفاده شده که سرمایه‌گذار پولی را روی چیزی سرمایه‌گذاری می‌کند با این هدف که سرمایه‌اش […]

وقتی اسم نیکوکاری و شرکت کردن در آن می‌آید، همه به یاد مراکز خیریه و جشن روز نیکوکاری پیش از شروع مدارس می‌افتیم. در حالی که شاید هیچوقت اسمی از صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری نشنیده باشیم.

سرمایه‌گذاری همیشه برای مواردی استفاده شده که سرمایه‌گذار پولی را روی چیزی سرمایه‌گذاری می‌کند با این هدف که سرمایه‌اش بیشتر شود و سود ببرد. اصلا باورمان این بوده که سود بردن با نیکوکاری در تناقض است، چرا که در آموزه‌های ما هیچکس کار خیری نمی‌کند تا از آن سود شخصی ببرد. باید بگوییم صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری جدا از این بحث‌هاست و اتفاق جالبی است که فعل نیکوکاری را راحت‌تر کرده و حس بهتری به سرمایه‌گذار می‌دهد.

تعریف صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری

به گزارش اقتصاددان به نقل از  سیگنال  ،  تا به حال برایتان پیش آمده بخواهید در ساخت یک بیمارستان یا مدرسه در منطقه‌ای محروم سهیم باشید ولی آنقدر پول نداشته باشید که از پس چنین کاری برآیید؟ یعنی نهایت کمکی که می‌توانید بکنید، شاید در حد خرید یک تخته سیاه مدرسه باشد که به تنهایی به دردی نمی‌خورد. یا حتی پول خوبی داشته باشید ولی ندانید دقیقا باید به کجا کمک کنید و برای کدام منطقه محروم صرف کنید که بهتر باشد.

صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری این مدل کارهای خیر را آسان کرده است. به این صورت که ابتدا شما سرمایه‌تان را، هر مقداری که باشد، در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنید، بعد مدیر اجرایی صندوق با جمع کردن سرمایه همه نیکوکاران و سرمایه‌گذاری آن در بازارهای مالی، سود حاصل را صرف کارهای خیر می‌کند. لازم به ذکر است که این کارهای خیر در اساسنامه هر صندوق ذکر شده و همه آن‌ها عملکردشان را به سرمایه‌گذاران خود ارائه می‌دهند.

صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری چگونه کار می کند؟

صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری یکی از انواع صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک و شیوه‌‌ای نوین است که مدیر صندوق، سرمایۀ سرمایه‌گذاران را در بازار سهام و اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کند و سود حاصل از آن را در فعالیت‌های خیرخواهانه صرف می‌کند.
ساختار صندوق های وقفی به نحوی است که از سرمایه گذاری وجوه دریافتی در امور نیکوکاری اطمینان حاصل می‌شود، برای این کار از ارکان نظارتی نظیر حسابرس و متولی صندوق استفاده می‌شود.
مدیر صندوق، مورد تایید سازمان بورس و اوراق بهادار است و سعی می‌کند سرمایه صندوق را در سبد سهامی مطمئن و یا اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کند تا ریسک آن به حداقل ممکن برسد و بازدهی بیشتری داشته باشد. ضمن اینکه سرمایه‌گذاران می‌توانند اصل سرمایه خود را بعد از مدتی از صندوق خارج کنند و یا درصدی از سود حاصل را خودشان دریافت کنند.

 

در واقع سرمایه گذاران حق انتخاب دارند، ممکن است فردی بخواهد کل سود خود را به امور نیکوکاری تخصیص دهد یا قسمتی از آن را صرف امور نیکوکاری کند و مابقی آن را خودش دریافت کند.
همچنین این امکان نیز وجود دارد که فرد تمامی سرمایه و سود ناشی از آن را به امور نیکوکاری ببخشد در این حالت علاوه بر اینکه سود سرمایه فرد بصورت دوره‌ای صرف امور خیرخواهانه می‌شود پس از انحلال صندوق کل سرمایه او نیز صرف این امور خواهد شد.
همچنین هر صندوق در امیدنامه خود ذکر کرده که سود حاصل از سرمایه‌گذاری خیران را صرف چه فعالیت‌هایی می‌کند. به عنوان مثال معمولا سرمایه جمع شده را به حمایت از دانشجویان دانشگاه‌ها، بیماران خاص، زندانیان جرائم مالی غیرعمد، فعالیت‌های ورزشی، کودکان بی‌سرپرست و… اختصاص می‌دهد.

مزایای صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری

اگر بخواهیم صندوق‌های نیکوکاری را با کارهای نیکوکاری انفرادی مقایسه کنیم، این صندوق‌ها مزیت‌های زیر را هم دارند:

جمع شدن سرمایه‌های انفرادی و کوچک خیرین برای استفاده در اهداف نیکوکاری بزرگ.

ساختار قانونی و نظام‌مند برای استفاده از سود سرمایه‌گذاران در امور نیکوکاری.

ایجاد جریان مستمر وجوه، طوری که وجوه نقد به صورت راکد ذخیره نشوند.

امکان حفظ اصل سرمایه نیکوکاران.

امکان تخصیص بخشی از سود کسب شده در فعالیت‌های صندوق به خود سرمایه‌گذاران.

 

شفافیت عملکرد صندوق های نیکوکاری

اولین ویژگی عملکرد شفاف این صندوق‌ها در همان ابتدای سرمایه‌گذاری مشخص می‌شود. به این صورت که در امیدنامه هر صندوق، جزئیات عملکرد و نحوه اختصاص عواید صندوق به کارهای نیکوکاری ذکر شده است. به علاوه اینکه ارکان نظارتی نظیر متولی و حسابرسِ صندوق بر عملکرد مدیر اجرای صندوق نظارت می‌کنند. (مدیر اجرا کسی است که کارهای اجرایی صندوق را انجام می‌دهد.)
صندوق نیز در دوره‌هایی کوتاه مدت، گزارشی از فعالیت خود و نحوه اختصاص منافع به امور نیکوکاری تهیه می‌کند و بر روی وب‌سایت صندوق قرار می‌دهد تا سرمایه‌گذاران نیز در جریان امور باشند. این کار علاوه بر اینکه گزارش عملکرد صندوق و صورت‌های مالی آن را شامل می‌شود، می‌تواند نظارت همگانی را به دنبال داشته و بقیه مردم را نیز به سرمایه‌گذاری در امور خیریه تشویق کند.

 

مراحل سرمایه گذاری در صندوق های نیکوکاری

اولین صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری در ایران در اواسط سال ۱۳۸۶ شروع به فعالیت کرده است. اما بعد از اینکه در سال ۱۳۸۸ قوانینی برای توسعه ابزارها و نهادهای مالی تصویب شد، فعالیت این صندوق‌ها نیز بیشتر شد.
در حال حاضر ۱۱ صندوق سرمایه گذاری نیکوکارانه فعال در ایران وجود دارد، گه از جمله آن‌ها می‌توان صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری ورزشی پرسپولیس – صندوق نیکوکاری الزهرا – صندوق نیکوکاری ندای امید – صندوق نیکوکاری دانشگاه تهران و … را نام برد. لیست صندوق های سرمایه گذاری را می‌توانید در وب سایت سیگنال مشاهده کنید.
برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها، باید به سن قانونی رسیده باشید و مدارک هویتی خود را به یکی از شعب صندوق سرمایه‌گذاری نیکوکاری که می‌خواهید در آن سرمایه‌گذاری کنید ببرید. بعد از تکمیل این مرحله، می‌توانید هر مقدار پولی که برای کار خیر کنار گذاشته‌اید را به حساب صندوق واریز کنید و واحدهای سرمایه‌گذاری بخرید. حالا می‌توانید خودتان را یک سرمایه‌گذار نیکوکار و به روز بدانید.

 

نتیجه‌گیری

با اینکه سابقه نیکوکاری در دنیا خیلی قدیمی است و نهادهای زیادی برای انجام کار خیر وجود دارند، ولی صندوق های سرمایه گذاری نیکوکاری ابزاری جدید هستند و می‌توانند تاثیرات خوبی در بازار سرمایه‌گذاری و همچنین فعالیت‌های خیرخواهانه داشته باشند. می‌توانید لیست این صندوق‌ها را با یک سرچ ساده پیدا و برای سرمایه‌گذاری اقدام کنید. سپس با خرید چند واحد سرمایه‌گذاری کوچک، در انجام کارهای خیر بزرگ سهیم شوید. آیا شما نیز به دنبال انجام امور خیرخواهانه و کسب سود بصورت همزمان هستید؟ آیا شما نیز صندوق های سرمایه گذاری نیکوکاری را انتخاب می‌کنید؟ نظرات خود را با وب سایت سیگنال در میان بگذارید.

 

ع