صادرات طلایی!
صادرات طلایی!

اگر شناخت شما به لبنان محدود به اطلاعاتی است که از اخبار به‌دست می‌آورید، حتما این کشور را به‌عنوان کشوری در نبرد دائم با اسرائیل و درگیر با اعتراضات داخلی به یاد می‌آورید اما باید بدانید که حیات اقتصادی لبنان کمی متفاوت‌تر از این تصویر ذهنی است.

به گزارش اقتصاددان به نقل از همشهری، لبنان با درآمد سرانه‌ای بیش از ۱۹هزار دلار در سال یکی از مرفه‌ترین زمان‌ها برای کشورهای عربی محسوب می‌شود تا جایی که بسیاری این کشور را با نام«عروس خاورمیانه» می‌شناسند. آنطور که گزارش سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی(OEC) اعلام کرده است، لبنان در جایگاه صد و دوازدهمین اقتصاد بزرگ صادرکننده جهان قرار دارد. طلا با رقم حدودی ۴۴۴میلیون دلار درآمد به‌عنوان برترین کالای صادراتی لبنان حساب می‌شود و رایانه‌ها هم ۲۳۳میلیون دلار درآمد حاصل از صادرات برای لبنان به همراه آورده است و در جایگاه دومین محصول صادراتی لبنان قرار دارد. ضایعات آهن و مس، جواهرات به‌ترتیب در جایگاه سوم تا پنجم محصولات صادراتی لبنان قرار گرفته‌اند.

ویژگی‌های محصول صادراتی

ارزش ذخایر طلای لبنان براساس آمار بانک مرکزی این کشور ۱۱.۹میلیارد دلار برآورد شده است. آنطور که مجمع طلای جهانی در سال ۲۰۱۸اعلام کرده است، این کشور از نظر میزان ذخایر بین ۹۶کشور دارنده طلا، در رتبه هجدهم جهان قرار دارد.

البته لبنان از نظر سرانه ذخایر طلای جهان در رتبه دوم پس از سوئیس قرار دارد چرا که براساس گزارش سایت بیزنس‌نیوز لبنان در ازای هر شهروند لبنانی، ۶۹.۳گرم طلا در این کشور وجود دارد و این رقم در سوئیس به رقم ۱۳۶.۳گرم طلا برای هر شهروند سوئیسی می‌رسد. ذخایر طلای لبنان در میان کشورهای عرب نیز جایگاه قابل‌قبولی دارد و ارزش منابع طلای لبنان ۲۲.۳درصد منابع طلای جهانی عرب است و سهم آن از مخازن طلای جهانی به رقم ۰.۹درصد می‌رسد.

کشورهای خریدار

آفریقای جنوبی با ۳۱۶میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۲۶۵میلیون دلار، سوریه با ۲۴۶میلیون دلار، عربستان سعودی با ۲۳۹میلیون دلار و همچنین سوئیس با ۲۳۷میلیون دلار به‌عنوان اصلی‌ترین مقاصد صادراتی لبنان شناخته می‌شوند. در این میان ۷۰درصد صادرات طلای لبنان به مقصد آفریقا جنوبی است. سوئیس با ۲۷درصد و همچنین ترکیه با ۳درصد در رتبه‌های بعدی صادرات طلای لبنان قرار دارند.

وضعیت اقتصادی

لبنان در سال ۲۰۱۸توانست رقمی حدود ۳.۹۱میلیارد دلار صادر و در مقابل حدود ۲۰.۸میلیارد دلار وارد کند و به همین دلیل اقتصاد لبنان با تراز تجاری منفی روبه‌رو شد.

براساس اعلام صندوق بین‌المللی پول تولید ناخالص داخلی لبنان (GDP) در سال ۲۰۱۸میلادی، ۵۱میلیارد و ۷۰۹میلیون دلار بوده است. در این سال، حدود ۵۷درصد از درآمدهای لبنان متشکل از خدمات بانکی و پولی، ۲۰درصد مربوط به صنعت بود و حدود ۱۸درصد از گردشگری و ۵درصد نیز از بخش کشاورزی به‌دست آمده است.

مقایسه با ایران

طلا در لبنان معنای نفت خام در ایران را دارد، چرا که این دو محصول در هر دو کشور در جایگاه برترین محصول صادراتی قرار دارند و بر همین اساس با یک حساب سرانگشتی می‌توان فهمید که سهم شهروندان ایران و لبنان از برترین محصول صادراتی‌شان چقدر است. طلا در سال۲۰۱۸ حدود ۴۴۴میلیون دلار درآمد حاصل از صادرات برای لبنان ایجاد کرد و با تقسیم این رقم بر جمعیت ۶میلیون و ۸۵۰هزار نفری لبنان در سال۲۰۱۸ باید گفت سرانه درآمد هر شهروند لبنانی از صادرات طلا، نزدیک به ۶۴دلار است، درحالی‌که سرانه درآمد نفتی ۲۸.۸میلیارد دلاری ایران در سال۹۷ به ازای هر شهروند ایرانی رقمی حدود ۳۶۰دلار را شامل می‌شود. به این ترتیب درآمد سرانه هر ایرانی از صادرات نفت خام، ۵برابر درآمد هر لبنانی از صادرات طلا است.