شکست مرزهای مهم قیمت دلار
شکست مرزهای مهم قیمت دلار

قیمت دلار در اولین روز خرداد در محدوده 52 هزار و 300 تومان قرار داشت اما در ادامه، بازار شاهد شکسته شدن مرزهای حمایتی و مقاومتی نرخ دلار بود.

قیمت دلار در اولین روز خرداد در محدوده ۵۲ هزار و ۳۰۰ تومان قرار داشت اما در ادامه، بازار شاهد شکسته شدن مرزهای حمایتی و مقاومتی نرخ دلار بود.

اقتصاددان: نگاهی به بازار ارز تهران در دو هفته ابتدایی خرداد ۱۴۰۲ حکایت از نوسانات کاهشی نرخ دلار دارد.

شکست مرزهای مهم در بازار دلار

قیمت دلار در اولین روز خرداد در محدوده ۵۲ هزار و ۳۰۰ تومان قرار داشت اما در ادامه روز های نیمه اول خردادماه، بازار شاهد شکسته شدن مرزهای حمایتی و مقاومتی نرخ دلار بود. به طوری که در در سیزدهمین روز خرداد اسکناس آمریکایی در تهران در کف حمایتی ۵۰ هزار و ۷۰۰ تومان به فروش رسید. این قیمت در مقایسه با اولین روز ماه در حول و حوش یک هزار و ۶۰۰ تومان نوسان کاهشی را نشان می دهد.

اخبار مثبت ، مرزهای دلار شکست

از نگاه اکثر فعالان اقتصادی یکی از دلایل اصلی عقبگرد قیمت دلار در تهران ناشی از سیگنال های مثبت در حوزه سیاست خارجی بود.در اوایل ماه جاری رسانه های خبری اعلام کردند که سلطان عمان، «هیثم بن طارق» به ایران سفر می‌کند تا با مقامات ارشد کشورمان دیدار و گفت وگو کند. خبری که از همان آغاز انتشار با گمانه زنی های زیادی همراه شد.

عده ای از معامله گران دلار به نقش کلیدی عمان در باز کردن گره های سخت اشاره می کردند و می گفتند این سفر هر چه باشد احتمالا یک سر آن به برجام و مذاکرات هسته ای برمی گردد.

عده ای مدعی بودند از آنجا که سلطان عمان به کم‌سفر بودن مشهور است اگر سفری انجام دهد حتما در این سفر یک دستورکار مهم دارد. درخصوص دستورکارهای اصلی این سفر نیز تبادل زندانیان، پرونده مذاکرات رفع تحریم‌ها و روابط ایران با کشورهای منطقه به ویژه مصر در صدر گمانه‌زنی‌ها بود.

در همان هفته اول ، قبل از سفر سلطان به تهران خبر آزادی اسدالله اسدی هم منتشر شد. برخی از تحلیلگران سیاسی می گفتند این خبر نشان می‌دهد سلطان عمان در سفری که به تهران خواهد داشت دست پر است. به همین دلیل جو کاهش و احتیاط در بین بازار بیشتر شد.

در کنار سفر سلطان؛ اخبار مثبتی از توافق ایران و آژانس و حل شدن برخی از موضوعات مورد اختلافی این دو به بازار مخابره شد که موجب شد برخی از معامله گران تصور کنند که قفل زنگ زده ی مذاکرات هسته ای شاید باز شود. بهبود روابط دیپلماتیک ایران و مصر، احتمال آزادسازی ارزهای بلوکه شده هم مورد توجه بازیگران ارزی تهران قرار گرفت.

نگاه ها به نشست شورای حکام

در شرایط کنونی نگاه ها به نشست شورای حکام دوخته شده است. قرار است در هفته جاری درباره موضوع هسته ای ایران در این نشست بحث شود. عده ای احتمال صدور قطعنامه علیه ایران را کم می دانند و عده ای هم نظر متفاوت تری دارند .

کف حمایتی در بازار ارز/ دلار به ۴۰ هزار تومان برمی گردد؟

برخی از تحلیلگران می گویند در صورتی که دلار کف حمایتی ۵۰ هزار و ۷۰۰ تومان را از دست دهد به تدریج احتمال برگشت تا دامنه ۴۰ هزار تومان وجود دارد.

با این حال اگر در این نشست اخبار مثبتی به بازار نرسد محدوده ۵۱هزار و ۲۰۰ تومان برای دلار مهم است و در صورتی که به این مرز حمایتی برسد، مقاومت ۵۲ هزار و ۲۰۰ اولین ایستگاه افزایشی است که پس از آن مقاومت های ۵۲ هزار و ۶۰۰ و همچنین ۵۲ هزار و ۸۰۰ تومان وجود دارند.