سه شنبه, ۲۱ اردیبهشت , ۱۴۰۰ Tuesday, 11 May , 2021
گروه : تهران
پ
  • شناسه : 44464
  • ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۸

شکست رکورد ۵۰ ساله مصرف آب پایتخت

شکست رکورد ۵۰ ساله مصرف آب پایتخت
شکست رکورد ۵۰ ساله مصرف آب پایتخت

هفته گذشته مصرف لحظه‌ای شهر تهران به ۵۲ هزار لیتر در ثانیه افزایش یافته که به گواه متولیان نیرو این اعداد بسیار قابل‌توجه است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد از ابتدای اسفندماه سال ۱۳۹۸ با افزایش ۲۵ درصدی مصرف آب شرب مواجه بوده‌ایم تا جایی که اکنون میزان مصرف به ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار مترمکعب افزایش […]

هفته گذشته مصرف لحظه‌ای شهر تهران به ۵۲ هزار لیتر در ثانیه افزایش یافته که به گواه متولیان نیرو این اعداد بسیار قابل‌توجه است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد از ابتدای اسفندماه سال ۱۳۹۸ با افزایش ۲۵ درصدی مصرف آب شرب مواجه بوده‌ایم تا جایی که اکنون میزان مصرف به ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار مترمکعب افزایش یافته و این میزان مصرف تاکنون در تاریخ آب تهران اتفاق نیفتاده است. طبق بررسی‌ها ۴۷ درصد آب شرب تهران را پرمصرف‌ها استفاده می‌کنند. سیاست‌گذاران نیرو معتقدند تقارن افزایش دمای هوا و شیوع بیماری کرونا مهمترین دلیل شکست رکورد ۵۰ ساله مصرف آب تهران است.

به گزارش اقتصاددان به نقل از دنیای اقتصاد ،  محمدرضا بختیاری، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در نشست خبری با بیان اینکه امسال وضعیت بارندگی‌های استان تهران روند مطلوبی را تجربه کرده است، گفت: امسال میزان بارندگی در استان تهران ۴۵۲ میلی‌متر بوده است این در حالی است که این روند برای مدت مشابه سال گذشته ۳۸۵ میلی‌متر بوده است که رشد ۱۷ درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد که می‌توان میزان بارندگی در سال‌جاری را بی‌نظیر عنوان کرد. به گفته او اوضاع مخازن سدهای پنجگانه استان تهران نشان می‌دهد با وجود بارندگی و ورودی آب مطلوب حجم آنها ۸۵ میلیون مترمکعب نسبت به سال گذشته کاهش داشته است و به این ترتیب از میزان یک میلیارد و ۲۱۹ میلیون مترمکعب آب در سال گذشته به یک میلیارد و ۱۳۸ میلیون مترمکعب در امسال رسیده است.

این مقام مسوول علت افزایش مصرف آب در استان تهران را تقارن افزایش دمای هوا و تشدید و شیوع بیماری کرونا عنوان و اظهار کرد: بارندگی استان تهران روند خوبی داشت، اما مصرف آب در تهران رکورد ۵۰ ساله را شکست و از انتهای اسفند ماه سال ۹۸ تاکنون همواره در ایام پیک مصرف آب بوده‌ایم که این به علت مشکلات در کل کشور است.

بختیاری ادامه داد: میزان مصرف آب در تهران به جز دو روز، از انتهای سال ۹۸ تاکنون کمتر از سه میلیون مترمکعب نبوده است و دیروز حدود سه میلیون و ۷۰۰ هزار مترمکعب آب شرب در تهران مصرف شد که در بخش شرب رکورد تازه‌ای ثبت شد و پیش‌بینی می‌کنیم با توجه به در پیش بودن گرمای بیشتر این میزان به ۴ میلیون مترمکعب که ۳/ ۱ برابر دریاچه چیتگر است برسد.

مدیرعامل آبفای تهران میزان مصرف آب شرب در تهران را ۶۰۰ میلیون لیتر اعلام کرد و توضیح داد: آب شرب در تهران به بالاترین میزان استاندارد و کیفیت رسیده است و در منطقه آسیای غربی بی‌نظیر است، چراکه به‌دلیل پروتکل‌های مربوط به شیوع بیماری کرونا در حال تزریق بالاترین حد مجاز کلر به آب آشامیدنی هستیم تا مشکلی در این زمینه نداشته باشیم این در حالی است که آزمایش‌ها نشان می‌دهد حتی آب فاضلاب خام تهران آلوده به کرونا نبوده اما در اروپا در آب غیرآشامیدنی آنها ویروس کرونا مشاهده شده است. علت بالا بودن کیفیت آب آشامیدنی و حتی غیرآشامیدنی تهران آزاد شدن بالای گاز کلر است.

وی میزان مصرف آب شرب تهران را ۵۰ هزار لیتر بر ثانیه دانست و گفت: این مقدار برابر میزان آب یک رودخانه خروشان است که واقعا برای ما ایجاد چالش کرده است البته خوشبختانه در استان و شهر تهران قطعی آب به‌دلیل نبود آب نداشتیم و قطعی‌های دیده شده به‌دلیل مشکل شبکه یا نواقص این سیستم بوده است و بررسی‌ها نشان می‌دهد تماس‌های مردمی برای ثبت شکایت قطع آب ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش یافته است. این مقام مسوول ضمن تقاضا از مردم برای کمک کردن به مدیریت مصرف آب استان تهران، درباره وضعیت شبکه فاضلاب استان اظهار کرد: تا پایان امسال اقدامات مربوط به نقاط انفصال شبکه فاضلاب استان برطرف می‌شود و تصفیه خانه فیروز بهرام به‌عنوان دومین تصفیه‌خانه بزرگ کشور در بهمن سال‌جاری با اعتبار ۲۳۰۰ میلیارد تومان افتتاح می‌شود و دو میلیون و ۱۰۰ هزار مشترک را تحت‌پوشش قرار خواهد داد.به گفته بختیاری بیش از ۷۰ درصد شبکه فاضلاب تهران، تصفیه‌خانه متصل خواهد شد و تصفیه‌خانه پردیس تا دو ماه آینده بهره‌برداری می‌شود. به‌طور کلی باید گفت ۹۵ درصد شبکه فاضلاب تهران به جز منطقه ۲۱ و ۲۲ تکمیل شده است. این مقام مسوول با بیان اینکه عمدتا تمامی دستگاه‌ها در حال همکاری برای مصرف آب هستند، تصریح کرد: به برخی از دستگاه‌ها که خارج از الگوی مصرف در حال استفاده‌اند اخطار داده‌ایم.

او میزان چاه‌های غیرمجاز استان تهران را بیش از ۳۰ هزار حلقه عنوان کرد و گفت: درباره میزان مطالبه ما از مشترکان خانگی و غیرخانگی باید گفت بیش از ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومان مطالبه داریم و حدود دو برابر این رقم بدهکاریم. به گفته این مقام مسوول با وجود بارندگی‌های مطلوب در کشور تنها ۵۰درصد میانگین بین‌المللی را در زمینه بارش تجربه کردیم. این در حالی است که میزان مصرف آب ایران با آب و هوای خشک و نیمه خشک بیش از کانادا که ۷۰ درصد آب شیرین دنیا را در اختیار دارد، بیشتر است. از سوی دیگر قیمت آب در ایران با توجه به قیمت کنونی دلار و نسبت آن با ریال یک دهم قیمت تمام شده آب در کاناداست.

طبق اعلام بختیاری، ۴۷ درصد آب شرب تهران را پرمصرف‌ها استفاده می‌کنند.

تهران در مرحله بحران مطلق آبی

همچنین معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: تهران شهری با سرانه آب تجدیدپذیر پایین و سرانه مصرف بالاست. محمدرضا کرمی‌نژاد، معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان تهران اظهار کرد: به‌طور متوسط سرانه آب تهران از میانگین کشوری پایین‌تر است، میزان حجم آب تجدیدشونده در استان تهران به ازای هر نفر ۳۵۰ مترمکعب آب در سال است، درحالی‌که متوسط کشوری ۱۷۰۰ مترمکعب در سال است. او ادامه داد: چنانچه میزان حجم آب تجدیدشونده کشوری بالای ۱۷۰۰ باشد آن کشور از لحاظ منابع آبی مشکلی ندارد، اما اگر این رقم بین ۱۰۰۰ تا ۱۷۰۰ مترمکعب باشد در مرحله تنش آبی است. او افزود: اگر میزان حجم آب تجدیدشونده کشوری زیر ۱۰۰۰ مترمکعب باشد در مرحله بحران آبی و چنانچه زیر ۵۰۰ مترمکعب آب باشد در مرحله بحران مطلق آبی است.

معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: هم‌اکنون استان تهران در مرحله بحران مطلق آبی است. وی گفت: از ابتدای سال تاکنون ۳۲۱ میلیون مترمکعب آب در شهر تهران مصرف شده که در مقایسه با سال گذشته ۱۱ درصد افزایش داشته است و با توجه به منابع محدود آبی، این روند مصرف برای استان تهران نگران‌کننده است. کرمی‌نژاد افزود: الگوی مصرف آب شرب در استان تهران ۱۴ مترمکعب برای هر خانوار در ماه است و چنانچه هر خانوار بیشتر از این رقم مصرف کند، پرمصرف محسوب می‌شود. او با اشاره به اینکه ۴۰ درصد مشترکان در تهران مصرفی بالاتر از الگوی مصرف دارند، افزود: امسال مشترکان پرمصرف در شهر تهران تنها در دو ماه ابتدای سال ۵/ ۱۲ درصد افزایش یافتند. کرمی‌نژاد گفت: به‌رغم اینکه شرکت آب و فاضلاب استان تهران توان تصفیه چهار میلیون مترمکعب آب در شبانه‌روز را دارد؛ اما این شبکه با محدودیت‌هایی مواجه است و اگر میزان مصرف مردم از توان شبکه فراتر رود ممکن است با مشکل مواجه شویم. معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان تهران با تاکید بر لزوم صرفه‌جویی در مصرف آب شرب گفت: منظور از صرفه‌جویی، کاهش آن در بخش شرب و بهداشتی نیست، اما با کمی دقت در نحوه مصرف آب و پرهیز از مصارف غیرضروری مانند پرکردن استخرها، شست‌و‌شوی حیاط و پارکینگ‌ها، آبیاری در ساعات میانی روز و… می‌توان مصرف آب را مدیریت کرد.

 

خواننده معزز سلام ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر بالا در پایین صفحه ( ثبت دیدگاه) موجب امتنان است .

 

ع

 

 

برچسب ها

خطر در کمین سفره‌های زیر زمینی آب تهران ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

خطر در کمین سفره‌های زیر زمینی آب تهران

کاهش ۲۰ درصدی آب ورودی به سدهای تهران و ضرورت تامین آب موردنیاز شهروندان، خطری فزاینده برای سفره‌های زیر زمینی است که با مدیریت مصرف می‌توان این خطر را دور کرد.   به گزارش اقتصاددان به نقل از ایرنا ، در سال آبی جاری (ابتدای مهر ۹۹ تا انتهای شهریور۱۴۰۰) میزان بارش‌ها در کشور نسبت […]

درخواست تعقیب قانونی متهمان رسا تجارت ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

درخواست تعقیب قانونی متهمان رسا تجارت

با موافقت اکثریت اعضای شورای شهر تهران گزارش تحقیق و تفحص از شرکت رسا تجارت مبین و طرح سه شهید به تصویب رسید. گزارشی که حاکی از انتقال حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان از اموال شهرداری تهران به زیر مجموعه‌های اقتصادی سپاه طی سال‌های ۸۸ تا ۹۳ و ایرادات قانونی متعدد است. دیروز همچنین اعضای […]

لیدرهای جدید بازار مسکن ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

لیدرهای جدید بازار مسکن

«۲+۶» تغییر رفتار در معاملات ملک رقم خورد لیدرهای جدید در معاملات ملک؛ فروشنده‌ها چطور غافلگیر می‌شوند؟ بازار معاملات مسکن طی دو هفته اول اردیبهشت در واکنش به «ریزش‌ دلار» و «بهبود انتظارات» با «۲+۶» تغییر روبه‌رو شد. نتایج تحقیقات میدانی از اوضاع معاملات ملک در تهران نشان می‌دهد «زاویه دید» خریداران تغییر کرده و […]

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.