سکته قیمتی در بازار ارز
سکته قیمتی در بازار ارز

قیمت دلار در بازار امروز یک کانال بالا رفت و به تبع آن قیمت سکه به پرواز در آمد و به سمت کانال 16 میلیون تومان پرواز کرد.

قیمت دلار در بازار امروز یک کانال بالا رفت و به تبع آن قیمت سکه به پرواز در آمد و به سمت کانال ۱۶ میلیون تومان پرواز کرد.

اقتصاددان: بازارساز هفته گذشته با تمام قدرت در مقابل روند صعودی قیمت دلار در تهران ایستاد و با اعمال سیاست های جدید ارزی همچون صدور دو مجوز به صرافان توانست نرخ دلار را دو کانال کاهش دهد.

اقدام بی سابقه در بازار

روز گذشته بازار ساز در راستای اقدامات اخیر خود دست به یک اقدام بی سابقه زد. روز جمعه بازار متشکل ارزی باز بود این امر از نظر معامله‌گران این طور تعبیر شد که بانک مرکزی به هر نحوی که شده به دنبال کنترل نرخ ارز است.

پشت پرده افزایش قیمت دلار در بازار امروز

یکی از ارکان سیاست های بانک مرکزی برای کنترل نرخ ارز تشویق پتروشیمی ها به فروش بیشتر است. بنابراین صالح آبادی هفته گذشته یک نشست با فعالان صنعت پتروشیمی برگزار کرد و از آن‌ها خواست ارز خود را به بازار عرضه کنند .

سیاست نرخ توافقی هم در همین راستا اجرایی شد. شواهد نشان می دهد بعد از جذاب شدن نرخ توافقی ؛ پتروشیمی اقدام به عرضه اسکناس آمریکایی کردند.

این اقدام در شرایط حاضر اثر گذار بود اما معامله گران دلار علاوه بر شرایط حاضر به چشم انداز بازار هم نگاه می کنند. اقدام امریکا در تحریم چند شرکت پتروشیمی و شبکه ارزی پشتیبانی آنها ریسک انتظارات آتی را بالا رفت.

عده ای از معامله گران نگرانند این تحریم ها فرایند عرضه در آینده را با مشکل روبرو کند. به خاطر همین کاهش قیمت دلار در بازار امروز شنبه ۲۸ خرداد ماه به روانی روز های گذشته ادامه پیدا نکرد و قیمت دلار در بازار آزاد امروز یک کانال بالا رفت.

ورود دلار صرافی به کانال ۲۸ هزار

در ابتدای کار صرافی ملی هم نرخ فروش دلار نسبت به روز پنجشنبه نوسان محدودی را تجربه کرد و در محدوده ۲۷ هزار و ۴۵۱ تومان معامله شد اما از نیمه روز دلار صرافی ملی با افزایش قابل ملاحظه روبرو شد. صرافی ملی به یکباره نزدیک به ۶۵۰ تومان بر قیمت فروش دلار افزود. قیمت دلار صرافی ملی امروز وارد انال ۲۸ هزار تومان شد و در نیمه روز به قیمت ۲۸ هزار و ۸۸ تومان معامله شد.

رفت و برگشت قیمت دلار در بازار متشکل ارزی

نرخ دلار در بازار متشکل ارزی امروز یک رفت و برگشت قیمتی را تجربه کرد. دیروز قیمت دلار در بازار یاد شده بر روی ۲۷ هزار و ۳۱۰ تومان ایستاد و در بازار امروز تا ۲۷ هزار و ۴۳۶ تومان پیشروی کرد. این قیمت نسبت به دیروز ۱۲۶ تومان افزایش را نشان می دهد . قیمت دلار متشکل در ساعت۱۳:۱۵ دقیقه به وقت تهران ۲۷ هزار و ۳۱۶ تومان بود.

قیمت سکه دوباره به پرواز درآمد

قیمت اونس طلا امروز با ۱۸۴۰ دلار معامله شد. بازار سکه و طلا در ایران امروز با شوک صعودی قیمت دلار بالا رفت. قیمت طلا ۱۸ عیار امروز تا ۱میلیون و ۴۳۱ هزار و ۴۰۰ تومان بالا رفت. این قیمت نسبت به روز پنجشنبه گذشته ۱۹ هزار و ۹۰۰ تومان افزایش را نشان می دهد .

قیمت سکه هم امروز افزایش چشمگیری پیدا کرد. سکه بازان امروز بار دیگر طبل گرانی فلز گران بهای داخلی کوبیدند و قیمت سکه به پرواز درآمد . قیمت سکه در زمان نوشتن این گزارش به قیمت ۱۵ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان به فروش رسید. معامله گران معتقدند در صورتی که سکه در محدوده یاد شده تثبیت شود احتمال رسیدن آن به کانال ۱۶ میلیون تومان وجود دارد.