سقوط قیمت نفت به زیر ۴۰دلار در صورت عدم کاهش تولید اوپک
سقوط قیمت نفت به زیر ۴۰دلار در صورت عدم کاهش تولید اوپک

نماینده سابق ایران در اوپک گفت: اگر اوپک و متحدانش میزان تولید نفت را کاهش ندهند قیمت ها به زیر ۴۰ دلار سقوط خواهد کرد.

به گزارش اقتصاددان به نقل از تسنیم، محمدعلی خطیبی گفت: بازار نفت در حال حاضر تحت تاثیر بیماری کروناست.

وی اظهارداشت: این ویروس ابتدا فعالیت های اقتصادی را در آسیا کاهش داد و سپس به اروپا راه یافت و اکنون در حال همه گیر شدن در ممالک اروپایی است.

نماینده سابق ایران در اوپک و کارشناس ارشد نفت و انرژی گفت: آثار ویروس کرونا در آمریکا هم رویت شده است.

وی افزود: بطورکلی ویروس کرونا فعالیت های اقتصادی را در کشورهای صنعتی تحت شعاع قرار خواهد داد.

خطیبی همچنین در خصوص برگزاری اجلاس اوپک طی چند روز آینده اظهارداشت: اوپک و چند کشوری دیگری که با این سازمان نفتی همکاری می کنند اجلاسی طی چند روز آینده تشکیل خواهند داد تا بازار نفت را در جهت مقابله با سقوط قیمت های نفت ناشی از کاهش تقاضا به دقت بررسی کنند.

وی ادامه داد: اگر اوپک و متحدانش تغییری در سهمیه کنونی تولید نفت ایجاد نکنند به یقین قیمت نفت ۴۰ و حتی پائین تر از ۴۰ دلار کاهش پیدا می کند.

نماینده سابق ایران در اوپک گفت:اگر اوپک تصمیم بگیرد که میزان تولید نفت را بین ۵۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه در روز کاهش دهد این می تواند در تثبیت بازار نفت بسیار کمک کننده باشد.

وی افزود: البته باید منتظر بود طی چند روز آینده در اجلاسی که تشکیل خواهد شد چه تصمیمی گرفته می شود اگر کاهشی در کار باشد باید نگران قیمت ها بود زیرا بدون شک قیمت ها به زیر ۴۰ دلار سقوط خواهد کرد.

خطیبی بیان داشت: قیمت های پائین نفت را هیچ کشور تولید کننده نفت نمی پسندد چون همه بودجه های خود را با قیمت های بالاتر از این بسته اند.

وی یادآورشد: اوپک تاکنون در بحث مدیریت عرضه نفت خوب عمل کرده است از اینرو امید می رود در اجلاس پیش رو هم این اتفاق بیفتد.