سقوط اونس جهانی طلا به کانال ۱۶۰۰ دلار
سقوط اونس جهانی طلا به کانال ۱۶۰۰ دلار

با افزایش ارزش دلار در برابر یورو، ارزش سایر ارزهای جهان و طلا نیز در برابر دلار کاهش یافت. اونس جهانی طلا به کانال ۱۶۰۰ دلار سقوط کرد و ارزش ین، و پوند نیز کاهش یافته است. این موضوعات نشان می‌دهد که به دنبال طولانی شدن جنگ اوکراین، بحران انرژی در اروپا و بازار جهانی، […]

با افزایش ارزش دلار در برابر یورو، ارزش سایر ارزهای جهان و طلا نیز در برابر دلار کاهش یافت. اونس جهانی طلا به کانال ۱۶۰۰ دلار سقوط کرد و ارزش ین، و پوند نیز کاهش یافته است. این موضوعات نشان می‌دهد که به دنبال طولانی شدن جنگ اوکراین، بحران انرژی در اروپا و بازار جهانی، افزایش قیمت سوخت و گاز و بنزین، و همچنین آثار رشد نقدینگی و تورم حاصل از سال‌های شیوع کرونا، موجب شده که سرمایه‌گذاران به دنبال پول قوی‌تری برای حفظ ارزش پول و سرمایه‌های خود باشند و در نتیجه به دنبال افزایش نرخ بهره در امریکا از سوی فدرال رزرو، توجه بازارهای جهان به سمت قدرت گرفتن ارزش دلار معطوف شده و ارزش پول‌های دیگر از یورو، تا پوند و ین و حتی طلا کاهش داشته است. در نتیجه بحران اقتصادی انگلیس، پوند در برابر دلار امریکا به پایین‌ترین سطح از سال ۱۹۸۵ سقوط کرد.به گزارش سی‌ان‌ان – بر اساس گزارش MarketWatch، ارزش پوند استرلینگ با ۰.۳ درصد کاهش به ۱.۱۴۴۳ دلار رسید.واحد پول بریتانیا به دنبال یورو رو به کاهش گذاشته است که در نتیجه بحران انرژی که قاره اروپا از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین با آن مواجه شده است.قابل ذکر است که نرخ تورم در بریتانیا در زمانی که شهروندان از قبوض بالای انرژی رنج می‌برند به ۱۰ درصد رسیده است. این عاملی است که در تعیین هویت نخست وزیر آینده کشور در زمان بعدی نقش خواهد داشت.

  ین در ورطه نابودی

ین با از دست دادن جایگاه خود در برابر دلار امریکا به پایین‌ترین میزان در ۲۴ سال گذشته در میان افزایش شکاف سیاستی بین بانک‌ها رسید.به گزارش بیزنس، ین ژاپن در برابر دلار امریکا کاهش یافت و پایین‌ترین سطح آن از آگوست ۱۹۹۸ را ثبت کرد که به دلیل افزایش شکاف سیاست بین بانک مرکزی ژاپن (BoJ) و فدرال رزرو ایالات‌متحده تقویت شد.در حالی که بانک مرکزی ژاپن به سیاست پولی بسیار سست خود پایبند است، انتظار می‌رود که فدرال رزرو برای مهار تورم به انقباضات پولی ادامه دهد.هاروهیکو کورودا، رییس بانک مرکزی ژاپن اخیراً قول داده است که سیاست پولی را بسیار سست نگه دارد و گفته است که عوامل خارجی که باعث افزایش تورم داخلی می‌شوند، در سال آینده کاهش خواهند یافت.در مقابل، مقامات فدرال رزرو تاکید کرده‌اند که افزایش نرخ بهره تا زمانی که تورم به‌طور قابل توجهی کاهش پیدا کند مناسب است و شاخص دلار امریکا را به بالاترین حد در دو دهه می‌رساند.در ماه جولای، فدرال‌رزرو نرخ بهره پایه خود را ۷۵ واحد افزایش داد که سریع‌ترین سرعت انقباض در چهار دهه اخیر است.

   طلای جهانی به کانال ۱۶۰۰ وارد شد

به گزارش اقتصاددان به نقل از تعادل ، قیمت طلا چهارشنبه کاهش یافت زیرا بازدهی دلار و خزانه‌داری امریکا پس از تقویت انتظارات فدرال رزرو برای ادامه روند افزایش نرخ بهره، افزایش یافت.بهای هر اونس طلا در ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه صبح به وقت شرقی با ۵.۴ درصد کاهش به ۱۶۹۶ دلار و ۸۰ سنت رسید و قیمت طلا در بازار معاملات آتی امریکا با ۰.۳۲ درصد کاهش به ۱۶۹۷ دلار و ۸۰ سنت رسید.شاخص دلار ۰.۲ درصد افزایش یافت و به اوج دو دهه اخیر نزدیک شد و طلا را برای خریداران خارجی گرانتر کرد.بازدهی معیار خزانه‌داری امریکا به دلیل انتظارات فدرال رزرو برای ادامه افزایش نرخ بهره برای مهار افزایش قیمت‌ها به بالاترین سطح خود از ۱۶ ژوئن رسید. بازدهی بالاتر هزینه فرصت نگهداری طلای بدون بازده را افزایش می‌دهد.صنعت خدمات ایالات‌متحده در ماه آگوست برای دومین ماه متوالی در بحبوحه رشد سفارشات و اشتغال قوی‌تر رشد کرد. یک منبع دولتی به رویترز گفت: واردات طلا توسط هند، دومین مصرف‌کننده بزرگ شمش در جهان، در ماه آگوست نسبت به سطح سال گذشته به نصف کاهش یافت زیرا قیمت‌های داخلی نوسانات و روپیه ضعیف باعث شد مصرف‌کنندگان خرید را به تعویق بیندازند.دارایی‌های اس‌پی‌دی‌آر گلدتراست، بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری تحت پشتوانه طلا در جهان، با ۰.۲۱ درصد کاهش از ۹۷۳.۰۸ تن در روز جمعه به ۹۷۱.۰۵ تن در روز سه شنبه رسید.در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس نقره با ۰.۷ درصد کاهش به ۱۷.۹۲ دلار رسید، پلاتین ۰.۷ درصد کاهش یافت و به ۸۴۷.۴۶ دلار رسید و پالادیوم با یک درصد کاهش به ۱۹۸۶ دلار و ۷۹ سنت رسید.

   اوج تورم اروپا نزدیک است

استورناراس از بانک مرکزی اروپا اظهار کرد که به‌ زودی تورم اروپا به اوج خود می‌رسد.به گزارش اکونومیک، یانیس استورنارس، عضو شورای حاکم بانک مرکزی اروپا (ECB) اعلام کرد که تورم در منطقه یورو «نزدیک به اوج خود» است، اما کاهش مداوم را نیز آغاز خواهد کرد. اظهارات وی در تضاد با اظهارات برخی دیگر از اعضای شورا، از جمله فیلیپ لین و کلااس نات است که هشدار دادند انتظار می‌رود تورم در کوتاه‌مدت همچنان بالا بماند.استورناراس افزود که اقتصاد منطقه یورو باید شاهد تعدیل هزینه‌های انرژی و کاهش تنگناها باشد و برخی از فشارهای قیمتی را کاهش دهد.وی تأکید کرد که با خطرات تکه تکه شدن باید با قدرت مقابله کرد و عادی‌سازی تدریجی نرخ مناسب است.

 

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع