سفر به سرزمین آتروپاتان قسمت آخر
سفر به سرزمین آتروپاتان قسمت آخر

سفر به سرزمین آتروپاتان (قسمت آخر – رابطه تاریخ با حقوق اقوام) این سفر پنج روزه و فشرده با گردش در شهر ارومیه و دیدن آثار تاریخی زیبای شهر از مسجد جامع تا برج سه گنبد و نهایتا توقفی در کنار دریاچه زیبای ارومیه پایان یافت. من به دلیل علاقه شخصی به تاریخ ، در […]

سفر به سرزمین آتروپاتان (قسمت آخر – رابطه تاریخ با حقوق اقوام)

این سفر پنج روزه و فشرده با گردش در شهر ارومیه و دیدن آثار تاریخی زیبای شهر از مسجد جامع تا برج سه گنبد و نهایتا توقفی در کنار دریاچه زیبای ارومیه پایان یافت.
من به دلیل علاقه شخصی به تاریخ ، در این سفرنامه و سفرنامه های قبلی به سرگذشت اقوام ساکن در استان های مختلف ایران پرداختم ولی لازم می دانم ذکر کنم که مباحث مطرح شده درباره سابقه تاریخی اقوام ، هیچ گاه توجیه کننده هیچ تبعیضی علیه هیچ قوم یا اقلیتی نیست.
در طول تاریخ چند هزارساله ایران آن قدر وقایعی مثل مهاجرت ، تغییر زبان و فرهنگ ، تداخل نژادی و … روی داده است که امروزه تعصب داشتن و برتری دادن یک قوم و زبان بر دیگران به جز توهمات کودکانه هیچ معنای دیگری ندارد و این تعصبات فقط نتیجه نا آگاهی ما از تاریخ است.
تفاسیر جانبدارانه از تاریخ به نفع یک قوم یا ملت یا اسطوره سازی افراطی از شخصیت هایی مثل کوروش ، داریوش ، بابک خرمدین و … به جز نفرت پراکنی و نژاد پرستی اثری ندارد.
ایران متعلق به تمام ایرانیانی است که در حال حاضر در این آب و خاک زندگی می کنند و در قبال انجام وظایف شهروندی ، مستحق رفاه کامل و دریافت برابر کلیه حقوق مادی و معنوی خود هستند.
هر شهروند ایرانی اجازه دارد در هر استان یا شهری که مایل باشد کار و زندگی کند و سابقه تاریخی حضور یا عدم حضور یک قوم در یک منطقه هرگز حقی برای فردی ایجاد یا سلب نمی کند.
امیدوارم این رشته از مطالب برای شما مفید بوده باشد.

مسجد جامع ارومیه

دریاچه ارومیه

مسجد سردار. ارومیه

 

خواننده معزز سلام ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر بالا در پایین صفحه ( ثبت دیدگاه) موجب امتنان است .

 

ع

  • منبع خبر : اقتصاددان