سرعت رشد شاخص افت کرد+اینفو
سرعت رشد شاخص افت کرد+اینفو

امروز سرعت رشد شاخص‌های بورس تهران کاهش یافت و بازار سهام در تعادل نسبی بود. بازار در 20 دقیقه ابتدایی روند صعودی داشت اما پس از آن دچار نوسان شد.

امروز سرعت رشد شاخص‌های بورس تهران کاهش یافت و بازار سهام در تعادل نسبی بود. بازار در ۲۰ دقیقه ابتدایی روند صعودی داشت اما پس از آن دچار نوسان شد.

اقتصاددان: امروز سه‌شنبه بیست و هفتم دی ماه در معاملات بورس تهران شاخص کل با افزایش ۶ هزار و ۳۷۳ واحدی نسبت به روز کاری قبل تا سطح یک میلیون و ۶۸۷ هزار و ۴۷ واحد بالا آمد.

شاخص کل هم وزن نیز با رشد ۳ هزار و ۳۱۵ واحدی در رقم ۵۲۳ هزار و ۶۴۷ واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با صعود ۶۳ واحدی در سطح ۲۱ هزار و ۴۴۰ واحد قرار گرفت.

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، ۳۰۹ نماد رشد قیمت داشتند و ۳۲۸ نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، ۴۹ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۵۱ درصد بازار افت قیمت داشتند.

نمادهای اثرگذار بر شاخص‌ها

امروز نمادهای میدکو، کگل و خودرو بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای شبندر، تاپیکو و اخابر بیشترین اثر منفی را بر شاخص داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای وسپهر، وهور و فزر بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل فرابورس گذاشتند و نمادهای مارون، شراز و دی بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز خگستر بیشترین تراکنش را داشت و شستا و خودرو در رتبه های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نمادهای کرمان، گدنا و دی پرتراکنش‌ترین نمادها بودند.

ارزش معاملات بازار  

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به ۱۵ هزار و ۴۷۵ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و ۲۵۵ میلیارد تومان بود که ۸ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می شود.

ارزش معاملات خرد سهام نیز با افزایش ۸ درصدی به نسبت روز گذشته به رقم ۱۰ هزار و ۸۲۸ میلیارد تومان رسید.

عرضه و تقاضای بازار 

در معاملات سه‌شنبه، ۱۲۵ نماد صف خرید داشتند و ۳۶ نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف های خرید با افت ۴۹ درصدی به ۶۰۲ میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف های فروش ۲۳ درصد افزایش یافت و ۳۷۲ میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات نماد وساخت (شرکت سرمایه گذاری ساختمان ایران) با صف‌ خرید ۶۳ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از وساخت، نمادهای قاسم (شرکت قاسم ایران) و شگل (شرکت گلتاش) بیشترین صف خرید را داشتند.

در سوی دیگر در پایان معاملات بیشترین صف فروش به نماد دی (بانک دی) اختصاص داشت و پس از دی، نمادهای دماوند، خریخت، خوساز و سخزر بیشترین صف فروش را داشتند.

سرعت رشد شاخص افت کرد+اینفو