«زن، زندگی، آزادی»؛ شعار همه ما همین است
«زن، زندگی، آزادی»؛ شعار همه ما همین است

سخنگوی دولت گفت: شعارهای «زن، زندگی، آزادی» و «مرد، میهن، آبادی» را این روزها زیاد شنیده‌ایم، ما همیشه دنبال تحقق آزادی، استقلال و آبادی بوده‌ایم. علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در نشستی با دانشجویان دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی که با حاشیه‌هایی همراه بود، گفت: ما حق داریم که می‌خواهیم به آزادی، استقلال و آبادی برسیم، […]

سخنگوی دولت گفت: شعارهای «زن، زندگی، آزادی» و «مرد، میهن، آبادی» را این روزها زیاد شنیده‌ایم، ما همیشه دنبال تحقق آزادی، استقلال و آبادی بوده‌ایم.

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در نشستی با دانشجویان دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی که با حاشیه‌هایی همراه بود، گفت: ما حق داریم که می‌خواهیم به آزادی، استقلال و آبادی برسیم، چون کشوری با ذخایر و منابع بسیار قوی و گسترده داریم.

وی اظهار کرد: ایران با منابع و ذخایری که دارد باید جزو کشورهای برتر جهان شود.

وی با بیان این‌که «دشمنی رقبا نتوانسته ایران را متوقف کند ولی سرعت را کاهش داده است» اظهار کرد: رقبا چشم دیدن رشد ایران را ندارند؛ امروزه وضعیت جایگاه علمی با ۵۰ سال قبل قابل مقایسه نیست‌.

بهادری جهرمی گفت: دشمن می‌خواهد فضای ذهنی جوانان نخبه را به گونه‌ای تاریک کند که به هیچ وجه امکان تولید علم و نوآوری نداشته باشند.

دانشجویان به یکباره شعار «زن، زندگی، آزادی/مرد ، میهن ، آبادی» را سر دادند.

سخنگوی دولت از مجری مراسم که در صدد آرام کردن دانشجویان بود، گفت که بگذارید شعارهایشان را بدهند.

بهادری جهرمی همراه با دانشجویان شعارها را تکرار کرد و گفت: ما هم عرض کردیم که شعارهای‌مان همین است؛ زن زندگی، آزادی/ مرد میهن، آبادی. دوستش هم داریم و می خواهیم به آن برسیم.

سپس دانشحویان و سخنگوی دولت مجددا شعار ها را به نوبت تکرار کردند.در ادامه این نشست جمعی از دانشجویان با سردادن شعارهای «زن، زندگی، آزادی – مرد، میهن، آبادی» و «آزادی، آزادی، آزادی» و در دست گرفتن تصاویر «مهسا امینی» مانع ادامه سخنان بهادری جهرمی شدند که وی در واکنش به شعارهای آنان گفت: همه دوست داریم به شعارهایی مثل مرد، میهن، آبادی و آزادی، آزادی، آزادی برسیم اما چگونه به این شعارهای زیبا برسیم؟ آیا با صرف شعار دادن به آن می‌رسیم یا با همراهی و همدلی و همکاری به آن می‌رسیم؟

دیکتاتور اجازه نمی‌دهد صدای مخالف شنیده شود

این سخنان بهادری جهرمی با شعارهای متقابل دانشجویان مواجه شد تا جایی که امکان طرح پرسش برخی دانشجویان از سخنگوی دولت به تعویق افتاد و بهادری جهرمی خطاب به دانشجویان معترض اظهار کرد: به همدانشگاهی خود احترام بگذارید و اجازه دهید سوالش را بپرسد. اگر ما به یک روندی انتقاد داریم و احساس می‌کنیم که مسیر کشور درست نیست باید باهم گفت‌وگو کنیم.

وی در واکنش به شعار «ما همه مهسا هستیم، بجنگ تا بجنگیم» تصریح کرد: من شعار شما را قبول دارم اما هر محیطی ابزار خود را برای جنگیدن دارد هرچند ما جنگی نداریم اما اگر در دانشگاه می‌خواهیم بجنگیم ابزار قلم و ابزار گفت‌وگو در دانشگاه برای این امر شناخته شده است.

بهادری جهرمی همچنین در واکنش به شعار «مرگ بر دیکتاتور»، تصریح کرد: یکی از نشانه‌های دیکتاتوری همین است که اجازه ندهیم صدای مخالف شنیده شود. اجازه بدهیم همه باهم حرف بزنند. من می‌خواهم پاسخ پرسش دانشجوی هم‌فکر خودتان را بدهم.

این سخنان با واکنش دانشجویان و سردادن شعارهایی تند علیه وی مواجه شد و او در پاسخ به این شعارها تاکید کرد: همه شما که شعار می‌دهید اگر آماده‌اید بیاید پشت تریبون و سخنانتان را مطرح و با منطق خودتان صحبت کنید تا من هم پاسخ دهم. من آماده پاسخگویی هستم.

سخنگوی دولت ادامه داد: به اعتقاد من همه سلیقه‌های ایرانی حرف‌هایی برای گفتن دارند و می‌توانند با طرح به پیشبرد امور کمک کند اما اینکه فرد یا افرادی گفتمان و گفت‌وگو را نپسندند و رد کنند، درست است؟

تعریف نخبه را محدود نکنیم

بهادری جهرمی در واکنش به تداوم سردادن شعارهایی علیه وی و مسئولان دولت، تصریح کرد: من از هر حرف و پرسشی که مطرح شود استقبال می‌کنم و کاملا آمادگی پاسخگویی دارم اما رعایت شأن دانشجویی را از یاد نبرید. این امر مهمی است. ما باید در مسیر گفت‌وگو و پاسخگویی جلو رویم و در این جلسه یک فرصت برای گفت‌وگو شکل گرفته است.

در ادامه امکان طرح پرسش یکی از دانشجویان فراهم شد و وی خطاب به بهادری جهرمی گفت: «شما از جایگاه نخبگان سخن می‌گویید اما امروز نخبگان دانشجو در زندان هستند و یکی از دانشجویان همین دانشگاه هم در بازداشت است.» سخنگوی دولت در پاسخ به وی اظهار کرد: نخبه‌های ما هم آنانی هستند که اینجا ایستادند و شعار می‌دهند و هم آنانی هستند که نشسته‌اند. همه دانشجویان ما نخبه هستند، پس خواهش می‌کنم تعریف نخبه را محدود نکنیم.

اگر دانشجویی به ناحق بازداشت شده قلب همه ما برای او تا آزاد شدنش می‌تپد

بهادری جهرمی تصریح کرد: من دوست دانشجوی بازداشت‌شده شما را نمی‌شناسم اما اگر خدایی نکرده دانشجویی به ناحق بازداشت شده است باید قلب همه ما برای او بتپد تا او آزاد شود. اما فرض کنیم اگر یک دانشجویی وارد این دانشگاه شد و به یکی از دانشجویان دیگر آسیب زد آیا نباید با او برخورد شود؟

وی افزود: اگر نخبه‌ای است که تخلفی نداشته و بازداشت شده حتما باید آزاد شود و علاوه بر آن برایش جبران مافات شود. اما اگر کسی ضربه‌ای به اموال عمومی زد یا برادر من را مورد ضرب و جرح قرار داد یا ماشین فردی را خسارت زد، آیا باید ببینیم او چه شغلی دارد و از چه رسته‌ای است و بعد با او برخورد شود یا باید طبق ضوابط عمل شود؟ اگر باید ضوابط رعایت شود اجازه دهید این ضوابط رعایت شود.

سخنان بهادری جهرمی با واکنش‌های تند و شعارهای دانشجویان معترض همراه شد و وی در واکنش به این شعارها اظهار کرد: اگر ما اجازه دهیم با ادبیاتی که نظم اجتماعی را برهم می‌زند با هم صحبت کنیم یا جلوی صحبت کردن و پاسخ دادن را بگیریم به نتیجه مطلوبی می‌رسیم؟

باغیرت‌تر از مسئولان این دولت در هیچ جای دیگر دنیا

سخنگوی دولت یادآور شد: این دولت آنقدر غیرت داشت که به محض اینکه حادثه درگذشت خانم مهسا امینی به گوش رییس جمهوری رسید ایشان به محض اطلاع از آن درحالی که در سفر خارجی بودند دستور پیگیری دادند و با پدر خانم امینی هم صحبت کردند و مسئولان هم پیگیر این حادثه هستند. من بعید می‌دانم مسئولانی باغیرت‌تر از مسئولان این دولت در هیچ جای دیگر دنیا باشند.

در بخش دیگری از این نشست بهادری جهرمی در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان درباره تفاوت اعتراض و اغتشاش و نیز اقامت آقازاده‌ها در کشورهای اروپایی و پیگیری نکردن این موضوع از سوی دولت، تصریح کرد: من هم با نظر شما موافقم که چرا آقای خاوری باید در کشوری آزادانه بچرخد اما همان کشور مردم ما را در دارو تحریم کند؟

اعتراض و اغتشاش هم باهم تفاوت دارند

وی افزود: شما به درستی فرمودید که اعتراض با قتل و اغتشاش فرق می‌کند. این نکته را ما هم موافقیم. اما یک وقتی من مانع پرسش و پاسخ می‌شوم و اجازه صحبت کردن به کسی نمی‌دهم و ناسزا می‌گویم، آیا این رفتارها با اصل گفت‌وگو منافات ندارد؟ آیا نباید اجازه دهیم صدای دیگری شنیده شود؟ پس همانطور که گفت‌وگو با ناسزاگویی متفاوت است اعتراض و اغتشاش هم باهم تفاوت دارند.

سخنگوی دولت در واکنش به برخی شعارهای سرداده‌شده، اظهار کرد: اینکه کسی به کسی بگوید «خس و خاشاک» زشت است اما اینکه کسی به کسی بگوید «جیره خور» آن هم زشت است. اگر اعتراض داریم حرفمان را زیبا مطرح کنیم.

بهادری جهرمی همچنین در واکنش به شعار «سخنگوی سپاهی نمی‌خواهیم» گفت: من اگر سپاهی بودم افتخار می‌کردم اما من هم دانشجو هستم و مثل شما در دانشگاه رفت و آمد دارم.

اگر اعتراضی داریم قابلیت پاسخ‌دهی هم وجود دارد

وی در پاسخ به پرسش یکی دیگر از دانشجویان مبنی بر این‌که «مسئولان مردم را به قانون توصیه می‌کنند اما وقتی مردم به قانونی اعتراض دارند چطور از آن را رعایت کنند؟» اظهار کرد: ما باید شرایطی فراهم کنیم که صدای اعتراض قابل شنیدن باشد اما گاهی کنار این صدای اعتراض، اقدامات دیگری رخ می‌دهد که جلوی شنیده‌ شدن صدای اعتراض گرفته می‌شود. ماجرای مهسا امینی حادثه تلخی بود. من با گوشت و پوست و استخوانم تلخی از دست‌دادن دختر را چشیده‌ام اما اگر اعتراضی داریم قابلیت پاسخ‌دهی هم وجود دارد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: این‌که برخی با برنامه‌ریزی و طراحی قبلی در شیوه بیان اعتراض ما وارد می‌شوند و رفتارهایی دارند که صدای حرف حق ما هم شنیده نمی‌شود، ما باید به گونه‌ای فضا را مدیریت کنیم که جلوی آشوبگر گرفته شود اما صدای اعتراض به گوش برسد.

بهادری جهرمی یادآور شد: قانون از طریق نمایندگان مردم وضع می‌شود و امروز هم نمایندگان مردم می‌توانند قانون را بررسی یا اصلاح کنند. یک راهکار این است که به شیوه متمدنانه امروز قانون بنویسیم یا اینک‌ه بیایم پشت این تریبون صحبت کنیم و اجازه شنیدن صدای مخالف را بدهیم و جلوی طرح سخنان او را نگیریم هرچند که سخنان او به شیوه درستی هم طرح نشود.

دشمن نتوانسته ما را متوقف کند

وی در بخش اول سخنان خود نیز اظهار کرد: کشور ما حدود ۳۰۰ سال به دلیل سوءمدیریت داخلی و نظام پادشاهی عقب ماند و بعد مردم برای آزادی و رشد کشور انقلاب کردند و این انقلاب بخشی از مشکل مدیریت کشور را حل کرد.

وی یادآور شد: بعد از آن نظامی مردم‌سالار ایجاد شد و انتظار این بود که به صعود جهشی برسیم اما آیا آنچه انتظار می‌رفت محقق شد؟

بهادری جهرمی تاکید کرد: برداشت من این است که صعود ما در چهل تا پنجاه سال گذشته قابل قبول است اما با آنچه انتظار است فاصله زیادی داریم. صعود ما نسبت به قبل جهشی شده است ولی نسبت به توان و امکان و ظرفیت کشور فاصله زیادی داریم. سوءتدبیر و سوءمدیریت و خطا در حکمرانی به جای خود است اما بخشی از وضعیت فعلی به رقبای بیرونی مربوط می‌شود.

رییس شورای اطلاع رسانی دولت با بیان این‌که «ما با مشکل جدی رقبای خارجی که چشم دیدن رشد ما را ندارند مواجه هستیم»، اظهار کرد: این روند از ابتدای انقلاب شکل گرفته و امروز تهاجم رسانه‌ای، فرهنگی و جنگ شناختی همه باهم به کشور ما وارد شده است اما سیر حرکت جهشی و صعودی ما را متوقف نمی‌کند.

وی افزود: شرایط رفاهی امروز ما با پنجاه سال پیش اساسا قابل قیاس نیست و در همین زمینه رشد علمی ما را با پنجاه سال گذشته نمی‌توان مقایسه کرد؛ بنابراین دشمن نتوانسته ما را متوقف کند اما تلاش کرده که روند را به کندی بکشد.

بهادری جهرمی تاکید کرد که «دشمن وقتی دید نمی‌تواند از این طریق کشور را متوقف کند تصمیم گرفت از داخل به کشور ضربه بزند».

این نشست با حاشیه‌هایی همراه بود که متعاقبا منتشر خواهد شد و سخنگوی دولت سخنرانی خود را به دلیل اهانت برخی دانشجویان به یکدیگر با بیان این جمله که «چون می‌بینم به یکدیگر توهین می‌کنید و وسایل پرتاب می‌کنید و همدیگر را تحمل نمی‌کنید جلسه را تمام می‌کنم.» به اتمام رساند.

روایتی دیگر از سخنرانی بهادری جهرمی

تسنیم هم نوشت: علی بهادری‌جهرمی سخنگوی دولت ظهر امروز با حضور در دانشکده مکانیک دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی به سؤالات دانشجویان پاسخ داد.

وی در ابتدای سخنان خود با اشاره به شعار زن زندگی آزادی گفت: جامعه ما جامعه متمدنی است و ما همیشه دنبال تحقق آزادی و آبادی بودیم و حق هم داریم به این آرمان‌ها برسیم، چون کشور مستعدی هستیم، نیروی انسانی ممتاز و نخبه‌ای داریم، از این ظرفیت انتظار می‌رود که به کشوری در سطح بالای جهان تبدیل شویم، ما این‌چنین دارای منابع غنی از حیث نفت، گاز و حوزه معدنی هستیم و موقعیت جغرافیای خوبی داریم.

سخنگوی دولت گفت: این موقعیت‌ها باعث نمی‌شود همواره سؤال کنیم؛ آیا وضعیت فعلی سیاسی، اجتماعی، اقتصادی درخور شهروند ایرانی است؟ ما باید بتوانیم امکان شکوفاشدن این نیروی انسانی و جوان مستعد را فراهم کنیم و انتظار زیادی نیست.

وی با اشاره به تاریخ کشورمان و حاکمیت استبداد طی سال‌های مختلف بر کشور یادآور شد: صعود ما در ۴۰ سال گذشته جهشی بوده است اما به‌نسبت امکان و توان با جایگاه در خور شأن‌مان فاصله داریم. وقتی جمهوری اسلامی با این توان و سابقه تمدنی می‌خواهد به عرصه برگردد مشخص است که رقبای منطقه‌ای و خارجی همه تلاش خود را می‌کنند که امکان حرکت را از ما بگیرند. ما طی ۴۰ سال گذشته با این مسئله مواجه بودیم‌ و همواره با حمله نظامی اقتصادی و رسانه‌ای روبه‌رو بودیم و امروز هم با جنگ شناختی مواجه‌ هستیم.

سخنگوی دولت ادامه داد: همه اقدامات آن‌ها منتهی به جلوگیری و توقف حرکت جامعه و انقلاب نشد، سرعت کم شد اما حرکت متوقف نشد. موتور پیشران کشور ما همیشه نخبگان و دانشگاه‌ها و دانشجویان بودند. دشمن امروز به‌دنبال این است فضای ذهنی نخبگان را آن‌قدر نسبت به آینده تاریک کند که فرصت تولید علم و پیشرفت نداشته باشد.

بهادری‌جهرمی در پاسخ به سؤال یکی از حضار و بازداشت بودن یکی از دانشجویان گفت: نخبه‌های ما همین‌هایی هستند که اینجا نشسته و ایستاده‌اند، اگر خدای نکرده نخبه‌ای هم در زندان است باید دنبال حل مشکل او باشیم.

وی بیان کرد: وقتی کسی قتل یا سرقتی انجام می‌دهد از او می‌پرسند “شغل تو چیست؟” و به‌خاطر شغل او از محاکمه‌ و تقصیر او صرف‌نظر می‌کنند؟

وی گفت: من در جریان مسئله آن دانشجوی بازداشت‌شده نیستم اما، اگر دانشجویی به‌خطا دوست دانشجوی خود را به قتل برساند باید به‌دلیل دانشجو بودن از خطای او گذشت؟

سخنگوی دولت در ادامه عنوان کرد: این دولت آن‌قدر غیرت داشت که به‌محض شنیدن خبر درگذشت مهسا امینی، نه در سطح استاندار و فرماندار بلکه رئیس‌جمهور و مسئولان ملی پیگیر این ماجرا بودند؛ فکر نمی‌کنم در دنیا باغیرت‌تر از دولت ایران وجود داشته باشد.

بهادری‌جهرمی در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان اظهار داشت: شما می‌گویید مردم اعتراض می‌کنند که چرا صدای اعتراض شنیده نمی‌شود؛ باید زمینه‌ای آماده شود که صدا شنیده شود.

گفتنی است سخنگوی دولت سخنرانی خود در دانشگاه خواجه نصیر را به‌دلیل اهانت برخی دانشجویان به یکدیگر به پایان رساند.

وی سخنرانی خود را این‌گونه نیمه‌تمام گذاشت: چون می‌بینم به یکدیگر توهین می‌کنید و وسایل پرتاب می‌کنید و همدیگر را تحمل نمی‌کنید جلسه را تمام می‌کنم.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

  • منبع خبر : اقتصاددان