رکورد‌شکنی صادرات محصولات فولادی
رکورد‌شکنی صادرات محصولات فولادی

آمارهای تجارت خارجی در هفت ماهه ابتدایی امسال گویای صدور چهار میلیون و ۳۷۵ هزار و ۸۵۱ تن زنجیره و محصولات فولادی به ارزش یک میلیارد و ۵۹۰ میلیون دلار است که ۷۶.۸ درصد در بخش شمش فولادی به بیلت و بلوم اختصاص داشت. برپایه جداول آماری گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد ارزش […]

آمارهای تجارت خارجی در هفت ماهه ابتدایی امسال گویای صدور چهار میلیون و ۳۷۵ هزار و ۸۵۱ تن زنجیره و محصولات فولادی به ارزش یک میلیارد و ۵۹۰ میلیون دلار است که ۷۶.۸ درصد در بخش شمش فولادی به بیلت و بلوم اختصاص داشت.

برپایه جداول آماری گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد ارزش صادرات دوره این گزارش نسبت به مدت مشابه کاهش ۳۷ درصدی دارد. سال گذشته، مجموع صادرات شمش و محصولات فولادی از ۱۰.۵ میلیون تن هم فراتر رفت.

به گزارش اقتصاددان  به نقل از اسکناس،   واردات زنجیره و محصولات فولادی در هفت ماهه ابتدایی امسال به رقم ۶۳۳ هزار و ۶۶۵ تن رسید که در مقایسه با دوره مشابه پارسال افزایش ۵۱ درصدی را نشان می دهد. ارزش واردات زنجیره و محصولات فولادی در دوره فروردین لغایت مهر ۹۹ بیش از ۷۱۴.۶ میلیون دلار ثبت شد که در مقایسه با مدت مشابه در سال ۹۸ رشد ۳۲ درصدی را ثبت کرد. صادرات شمش فولادی در هفت ماهه امسال به رقم سه میلیون و ۱۹۱ هزار تن رسید که از این رقم سهم بیلت و بلوم ۷۶.۸ درصد ثبت شد.

انجمن تولید کنندگان فولاد ایران آمار داد که صادرات بیلت و بلوم در هفت ماهه امسال دو میلیون و ۴۵۱ هزار تن و اسلب هم برابر با ۷۴۰ هزار تن بود. میزان واردات بیلت و بلوم در هفت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال به رقم سه هزار تن رسید که افزایش ۵۰ درصدی را نشان می دهد. برپایه آمارهای مورد بررسی در دوره این گزارش، صادرات تولیدات فولادی (مقاطع تخت و طویل) برابر با یک میلیون و ۳۴۵ هزار تن ثبت شد که در مقایسه با مدت مشابه در سال ۹۸ که دو میلیون و ۱۲۲ هزار تن بود، کاهش ۳۷ درصدی را نشان می دهد.ضمن اینکه میزان واردات تولیدات فولادی در هفت ماهه امسال ۴۸۲ هزار تن بود که در مقایسه با ۲۶۱ هزار تن واردات دوره مشابه پارسال، افزایش ۶۷ درصدی دارد.

برآورد مصرف سالیانه فولاد کشور ۱۵ تا ۱۸ میلیون تن و مابقی تولید می تواند به بازارهای صادراتی راه یابد، با توجه به اینکه برنامه تولید امسال حدود ۳۰ میلیون تن اعلام شده، پیش بینی می شود، حداقل ۳۵ تا ۴۰ درصد تولید راهی بازارهای صادراتی شود.   گفتنی است صنعت فولاد در تولید، اقتصاد و صنعتی شدن کشور نقش مهم و کلیدی دارد. فولاد کشور از مرحله ی استخراج معدن تا تولید و مصرف، مشاغل متعددی ایجاد می کند. این مشاغل شامل بهره برداری از معدن تولید فولاد، سیستم حمل و نقل آموزش بایگانی، فراهم نمودن ماشین آلات و تجهیزات، مشاوره و به روزرسانی خدمات پرسنلی و … است. یکی از مهم ترین مزایا و منافع مهم در صنعت فولاد، ایجاد بازارهای صادرات فولاد، توسعه و رونق اقتصاد کشور، فروش تکنولوژی  و خطوط تولید و پشتیبانی های فنی و مهندسی است. البته رونق گسترش صادرات فولاد به تولید محصولات متنوع و استاندارد بستگی دارد. با توجه به اهمیت این صنعت در اقتصاد کشور و بازار جهانی، آموزش نیروهای متخصص و کارآزموده،از جایگاه ویژه ای برخوردار است. افزون براین رونق صنعت کشتی سازی، خودروسازی، صنایع بسته بندی، سیستم حمل و نقل، صنایع مربوط به تولید و انتقال انرژی، ماشین آلات سخت، معدن و لوله و پروفیل ساختمانی در رشد و توسعه ی صنعتی و اقتصادی فولاد کشور بسیار تاثیرگذار است. با توجه به این که تولید آهن و فولاد معیار مهمی جهت صنعتی بودن هر کشور محسوب می شود، صنعت فولاد در هر کشور اهمیت زیادی دارد. البته ناگفته نماند بحرانهای متعدد و شرایط فعلی این موضوع را تحت شعاع قرار داده است.

 

 

ع