رشد هم‌ وزن شرکت‌ های بورسی
رشد هم‌ وزن شرکت‌ های بورسی

در روزی که تعداد سبزهای بورس تهران بیشتر بود، شاخص هم وزن رشد کرد و شاخص کل افت کرد.

در روزی که تعداد سبزهای بورس تهران بیشتر بود، شاخص هم وزن رشد کرد و شاخص کل افت کرد.

اقتصاددان: در معاملات روز چهارشنبه بیست و هفتم مهر ماه، شاخص کل بورس پایتخت نسبت به روز کاری قبل ۲ هزار و ۳۹۶ واحد افت کرد و به رقم یک میلیون و ۳۱۰ هزار و ۱۶۵ واحد رسید.

شاخص هم وزن بورس با رشد ۶۵۱ واحدی در سطح ۳۷۸ هزار و ۵۹۴ واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) یک واحد بالا آمد و در سطح ۱۷ هزار و ۸۵۳ واحد قرار گرفت.

نمادهای اثرگذار بر شاخص‌ها

امروز نمادهای «کچاد»، «فولاد» و «کگل» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای «حکشتی»، «شفن» و «وغدیر» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای «زاگرس»، «دماوند» و «وملل» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «فرابورس»، «سمگا» و «شراز» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شپنا صدرنشین است و خگستر و خودرو در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، قچار و ددانا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

ارزش معاملات بازار

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۲۲ هزار و ۳۲۰ میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۱۷ هزار و ۸۲۰ میلیارد تومان بود که ۸۰۰ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش ۲۲ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم هزار و ۵۵۴ میلیارد تومان رسید.

صف‌های بازار سهام

در معاملات چهارشنبه ۷۴ نماد صف خرید داشتند و ۴۷ نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد ۳۱ درصدی به ۱۸۳ میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش ۲۳ درصد کاهش یافت و ۱۰۶ میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار ۲۱۰ میلیون تومان بود و ارزش صف‌های خرید نیز در رقم ۸۵ میلیارد تومان ایستاد.

در پایان معاملات نماد خنصیر (شرکت مهندسی نصیر ماشین) با صف‌ خرید ۲۶ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از خنصیر، نمادهای کمرجان (شرکت بازرگانی و تولیدی مرجان کار) و بالبر (شرکت کابل البرز) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد دیران تعلق داشت که ارزش آن ۲ میلیون تومان بود. پس از دیران، نمادهای ثاباد و اپال صف فروش داشتند.

 رشد هم‌ وزن شرکت‌ های بورسی