چهارشنبه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۰ Wednesday, 1 December , 2021
پ
  • شناسه : 67233
  • 25 آبان 1400 - 21:00

دولت‌ها به یک کارخانه ایجاد موانع تولید تبدیل شده‌اند

دولت‌ها به یک کارخانه ایجاد موانع تولید تبدیل شده‌اند
دولت‌ها به یک کارخانه ایجاد موانع تولید تبدیل شده‌اند

یکی از بدترین عملکردهای اقتصادی را در ۱۰ سال گذشته داشتیم  یک کارشناس اقتصادی از عدم ثبات و نبود پشتیبانی سیاست های کلان در اقتصاد به عنوان دلایل اصلی عدم رشد اقتصادی نام برد. علی سعدوندی، کارشناس اقتصادی،  در خصوص پاسخ به سوال رئیس جمهور مبنی بر اینکه «چرا با وجود هزاران هزار میلیارد تومان مصارف دولت در […]

یکی از بدترین عملکردهای اقتصادی را در ۱۰ سال گذشته داشتیم 

یک کارشناس اقتصادی از عدم ثبات و نبود پشتیبانی سیاست های کلان در اقتصاد به عنوان دلایل اصلی عدم رشد اقتصادی نام برد.

علی سعدوندی، کارشناس اقتصادی،  در خصوص پاسخ به سوال رئیس جمهور مبنی بر اینکه «چرا با وجود هزاران هزار میلیارد تومان مصارف دولت در ۸ سال گذشته، رشد اقتصادی کمتر از یک درصد داشته‌ایم؟» گفت: رشد پائین اقتصادی را باید با وضعیت جمعیتی بسیار مطلوبی که داشتیم مقایسه کنیم، یعنی ما یکی از جوان‌ترین کشورهای دنیا هستیم که به سرعت تبدیل به یکی از پیرترین کشورهای دنیا خواهیم شد و از این جمعیت جوان متاسفانه استفاده نشده است. از آن طرف منابع خدادادی که ما داریم در دنیا کم نظیر است و در مجموع در منابع هیدروکربن منظور نفت و گاز ما در دنیا اول هستیم.

او افزود: با این حال وضعیت رشد اقتصادی‌ اصلا مطلوب نیست، کمتر کشوری را می‌توان پیدا کرد که همه منابع برای توسعه پایدار و درون زا در آن جمع شده باشد. یکی از بدترین عملکردهای اقتصادی را در ۱۰ سال گذشته داشتیم و متاسفانه به نظر می رسد همچنان روند ۱۰ سال گذشته ادامه دارد.

 

به گزارش اقتصاددان به نقل از برنا ،  سعدوندی گفت: از دلایل اصلی این که ما رشد اقتصادی نداشتیم، عدم ثبات و نبود پشتیبانی سیاست‌های کلان در اقتصاد است. یعنی بسیاری از سیاست‌های کلانی که اتخاذ شده در جهت مقابله با رشد اقتصادی و افزایش بی‌ثباتی در اقتصاد بوده، سیاست‌هایی که به ظاهر مفید و با نیت خیر انجام پذیرفته ولی در عمل موجب توقف رشد اقتصادی شده است.

او ادامه داد: به طور مثال سیاست‌های ارز چند نرخی و یا ارز دولتی و یا سیاست‌های پرداخت سوبسید به انرژی موجب شده که وضعیت اقتصادی کشور رشد کافی نداشته باشد، زمانی که شما به انرژی سوبسید می‌دهید رشد غیراشتغال‌زا بوجود می‌آید و حتی اگر قرار باشد رشد اقتصادی هم اتفاق بیفتند، اشتغال‌زا نخواهد بود و غیر اشتغالزاست به دلیل اینکه، انرژی جایگزین نیروی کار خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی اظهار کرد: مسئله دیگر این است که دولت‌ها به یک کارخانه ایجاد موانع تولید تبدیل شده‌اند و هر روز یک‌سری مقرارت محدود کننده جدیدی ایجاد می‌شود که موجب توقف یک بخش اقتصادی خواهد شد. ما اصلا سیاست‌گذار اقتصاد کلان در زمینه مالی، بودجهای و پولی نداریم تا زمانی‌که سیاست‌گذاری نداشته و مانع زدایی نشود وضعیت همین گونه ادامه پیدا می‌کند.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

برچسب ها

اقدامات واقعی مشترک برای مزایای عینی 09 آذر 1400

اقدامات واقعی مشترک برای مزایای عینی

هیچکس نباید به نقش حیاتی هشتمین کنفرانس وزراتی «مجمع همکاری چین-آفریقا» که در توسعه هر چه بیشتر مشارکت راهبردی جامع و بهبود کیفیت و کارایی همکاری دوجانبه ایفا خواهد کرد، تردید نماید.

سرخوردگی طبقه متوسط 09 آذر 1400

سرخوردگی طبقه متوسط

این روزها طبقه متوسط ایران کماکان از نظر فرهنگی شرایط خود را حفظ کرده اما از نظر اقتصادی در طبقات فرودست فرو غلتیده که نتیجه آن یاس،افسردگی و سرخوردگی این طبقه اجتماعی است. بیش از یک دهه است که بحث شکاف طبقاتی، تشدید آن و تاثیر آن بر کوچک شدن طبقه متوسط مطرح شده است.طبقه […]

خبر مهم دیپلمات‌های اروپایی درباره مذاکرات وین 09 آذر 1400

خبر مهم دیپلمات‌های اروپایی درباره مذاکرات وین

دیپلمات‌های اروپایی امروز درباره روند مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین که میان ایران و گروه ۱+۴ در جریان است ادعاهایی را مطرح کردند. خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌های ارشد اروپایی مدعی شده که قدرت‌های اروپایی هنوز منتظر دریافت پاسخ از سوی تیم ایران هستند که آیا می‌توانند مذاکرات را از نقطه پایانی آن در […]

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.