دلار ۴۲۰۰تومانی در بودجه غیرواقعی است/ چند نرخی‌سازی مطلوب اقتصاد نیست
دلار ۴۲۰۰تومانی در بودجه غیرواقعی است/ چند نرخی‌سازی مطلوب اقتصاد نیست

یک کارشناس اقتصادی گفت: تداوم پرداخت ارز ۴۲۰۰تومانی در سال ۹۹ نمی‌تواند مطلوب اقتصاد باشد زیرا عددی غیرواقعی است.

به گزارش اقتصاددان به نقل از اقتصادآنلاین؛ هادی حق‌شناس در گفت‌‎وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: هدف دولت و مجلس از استمرار پرداخت ارز ۴۲۰۰تومانی برای واردات کالاهای اساسی در سال ۹۹ این است که کالاهای اساسی با قیمت مناسب به دست مصرف‌کننده برسد.

وی با بیان اینکه دو راه برای رسیدن به این هدف وجود دارد؛ ادامه داد: یکی اینکه به واردکننده‌ها ارز ۴۲۰۰تومانی پرداخت شود و بر همین مبنا هم کالاها را در کشور توزیع کنند. یک راه دیگر این است که به واردکننده به قیمت روز ارز واگذار شود اما وقتی کالا وارد شد دولت آن کالاها را از واردکننده بخرد اما خودش با سیستم توزیعی که وجود دارد با قیمت پایین‌تر عرضه بکند.

حق‌شناس خاطرنشان کرد: آنچه در اقتصاد ایران ما را مکررا دچار مشکل کرده این است که هرجا قیمت چند نرخی شد بستر رانت و فساد در آن ایجاد شد و هزاران بازرس و پرونده برای نظارت بیشتر شکل گرفت. مزایا و معایب این دو گزینه که قیمت ارز واقعی بشود و یا همان ۴۲۰۰تومان باقی بماند باید در مجلس مورد بحث قرار بگیرد.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: با توجه به اینکه پیش از این هم تجربه ارز ۴۲۰۰تومانی را داشتیم و اولین بار نیست که این اتفاق می‌افتد باید براساس اطلاعات موجود به یک تصمیم واقع بینانه رسید اما نباید فراموش کرد که در هر حال حاضر قیمت واقعی ارز بهتر از قیمت غیرواقعی است.

وی در پایاین یادآور شد: عددی که بودجه با آن برای دلار بسته شده است عددی بین ۴۲۰۰تومان تا نرخ آزاد دلار است که عملا باعث می‌شود ما سه نرخ ارز در بودجه داشته باشیم و این طبیعی است که این سه نرخ نمی‌تواند مطلوب اقتصاد باشد.

  • نویسنده : صبا نوبری