دانلود و آپلود چیست؟ و تفاوت آن ها
دانلود و آپلود چیست؟ و تفاوت آن ها

در این مقاله قصد داریم به توضیح دو کلمه رایج در سطح اینترنت به نام های دانلود (Download) و آپلود (Upload) بپردازیم.

در این مقاله قصد داریم به توضیح دو کلمه رایج در سطح اینترنت به نام های دانلود (Download) و آپلود (Upload) بپردازیم.

اقتصاددان: دانلود و آپلود جهت ذخیره سازی داده ها استفاده میشوند و البته لازم است این را نیز بدانید، که این دو اصطلاح تنها در بستر اینترنت به کار نمیروند بلکه شما میتوانید در محیط لوکال هم دانلود و آپلود را انجام دهید.

در ادامه ی این مقاله بیشتر راجع به این دو اصطلاح و تفاوت آنها برای شما خواهیم گفت.

دانلود (Download) چیست؟

هنگامی که شما از اینترنت فایلی را در سیستم خود ذخیره میکنید به این عمل دانلود میگویند. درواقع هر زمانی که شما فیلم، موسیقی، عکس یا هرگونه فایلی را بارگیری میکنید و در سیستم خود سیو میکنید درحال دانلود آن هستید.

درواقع زمانی که شما از اینترنت فایلی را جهت ذخیره در سیستم خود دریافت میکنید، عمل دانلود را انجام داده اید.

نکته: ممکن است با دانلود فایل سیستم شما ویروسی شود پس دقت داشته باشید که دانلود فایل های موردنظر خود را از سایت های معتبر انجام دهید.

آپلود (Upload) چیست؟

در عکس این داستان یعنی هنگامی که شما فایلی را در اینترنت قرار دهید، عمل آپلود را انجام داده اید. برای مثال اگر شما سایت موزیک داشته باشید درواقع فایل های موزیک را جهت دانلود عموم، آپلود کرده اید و یا هنگامی که بر پروفایل خود در شبکه های اجتماعی تصویر قرار میدهید، شما آن تصویر را آپلود کرده اید.

درواقع واژه Upload هنگامی به کار میرود که انتقال یک فایل از یک سیستم (معمولا کوچکتر) به یک سیستم (معمولا بزرگتر) صورت گیرد. بنابراین میتوان گفت با ارسال فایل به سیستم کامپیوتری که جهت دریافت آن تنظیم شده است، شما آپلود را انجام داده اید.

نکته: دقت داشته باشید که هنگام آپلود فایل احتمال ویروسی شدن سیستم شما صفر است اما در صورتی که سیستم شما ویروسی باشد احتمال انتقال ویروس به فایل زیاد است.

تاثیر سرعت اینترنت در دانلود فایل

یکی از عوامل مهم جهت دانلود فایل در اینترنت، سرعت اینترنت است. مدت زمان لازم جهت دانلود هر فایل بستگی به حجم آن دارد و معمولا فایل های کوچک با حجم پایین هم تایم کمتری نیاز دارند و هم نیاز به سرعت بالایی ندارند. اما در مقابل اگر فایل های دانلودی شما حجم زیادی دارند، در صورت پایین بودن سرعت اینترنت شما، دانلود به کندی انجام میبرد و تایم زیادی را نیاز دارد تا تکمیل شود.

درصورتی که فایل های دانلودی شما حجم بالایی دارند بهتر است از اینترنت با پهنای باند بالا استفاده کنید.

تفاوت دانلود و آپلود چیست؟

اگر تا به اینجا آموزش را بطور کامل خوانده باشید قطعا به تفاوت دانلود و آپلود پی برده اید. اما ما قصد داریم عوامل موثر در دانلود و آپلود را تک به تک برای شما بررسی کنیم:

تعریف دانلود و آپلود

ارسال داده یا فایل از سایت یا سرور به سیستم کاربر را دانلود میگویند، اما ارسال داده یا فایل از سیستم کاربر به سایت یا سرور را آپلود میگویند.

خطر ویروسی شدن سیستم در حین دانلود و آپلود

درصورت دانلود کردن فایل احتمال ویروسی شدن سیستم بسیار زیاد است، اما درصورت آپلود کردن فایل احتمال ویروسی شدن سیستم شخص آپلودکننده صفر است.

سرعت اینترنت در دانلود و آپلود

بیشتر کاربران جهت دانلود فایل به اینترنت با سرعت بالا نیاز خواهند داشت، اما در عمل آپلود سرعت اینترنت مهم نیست و اکثر کاربران به اینترنت با سرعت بالا نیاز نخواهند داشت.

نقش کلاینت / سرور در دانلود و آپلود

در دانلود ارسال فایل از سرور به کلاینت انجام میشود، اما در آپلود ارسال فایل از کلاینت به سرور انجام میپذیرد.

پروتکل های اینترنت در دانلود و آپلود

جهت دانلود پروتکل HTTP و جهت آپلود پروتکل FTP استفاده میشود.

نتیجه گیری:

امروزه بیشتر کارهای ما با اینترنت انجام میشود پس بهتر است بدانیم هنگامی که از یک سایت فایلی را دریافت میکنیم در واقع آن را دانلود کرده ایم و اگر در سایت یا سیستم بزرگی فایلی را قرار دهیم و یا به آن ارسال کنیم درواقع آن را آپلود کرده ایم.

همچنین به علت درگیری بیشتر افراد با عمل دانلود، سرعت دانلود از آپلود بیشتر است. معمولا عمل آپلود فایل در سرور توسط افراد خیلی کمتری انجام میپذیرد و بیشتر کاربران سعی بر دانلود کردن فایل های موردنیاز خود را دارند. برای مثال:

دانلود بازی برای کامپیوتر یا موبایل
دانلود عکس و تصویر
دانلود فیلم و سریال
دانلود کتاب صوتی و متنی
دانلود موزیک یا موسیقی
در آخر باید بگوییم هنگامی که شما آپلود فایل را انجام میدهید سیستم شما هرگز ویروسی نخواهد شد اما اگر دانلود فایل را انجام میدهید احتمال ویروسی شدن سیستم شما زیاد خواهد بود پس دقت کنید که از سایت های معتبر دانلود فایل موردنظرتان را انجام دهید.

امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد و به وسیله آن با مفهوم دانلود، آپلود و تفاوت آنها آشنا شده باشید. درصورت بروز هرگونه سوال یا مشکل میتوانید آن را در بخش دیدگاه بیان کنید.