خودکفایی در تولید انواع پمپ‌های صنعتی پتکو
خودکفایی در تولید انواع پمپ‌های صنعتی پتکو

خودکفایی ۱۰۰ درصدی در تولید انواع پمپ‌های صنعت نفت و گاز در پتکو علی شیرزادگان، رئیس طراحی مکانیک و امور فنی- مهندسی شرکت پتکو گفت: اکنون همه پمپ‌های تولیدی در این شرکت با مواد و متریال داخلی، طراحی و ساخته می‌شوند و برای تولید آن‌ها نیازی به واردات فناوری‌های جدید نیست. شرکت تولید پمپ‌های بزرگ […]

خودکفایی ۱۰۰ درصدی در تولید انواع پمپ‌های صنعت نفت و گاز در پتکو

علی شیرزادگان، رئیس طراحی مکانیک و امور فنی- مهندسی شرکت پتکو گفت: اکنون همه پمپ‌های تولیدی در این شرکت با مواد و متریال داخلی، طراحی و ساخته می‌شوند و برای تولید آن‌ها نیازی به واردات فناوری‌های جدید نیست.

شرکت تولید پمپ‌های بزرگ و توربین آبی (پتکو) با هدف طراحی و ساخت سفارشی انواع پمپ‌های سانتریفیوژ (گریز از مرکز) مورد نیاز صنایع مختلف ازجمله نفت، گاز، پالایش، پتروشیمی، صنایع نیروگاهی، خطوط انتقال آب و توربین‌های آبی کوچک و متوسط، بنا شده است و تامین قطعات یدکی، نظارت بر نصب و راه‌اندازی، خدمات پس از فروش، تعمیرات و ارائه مشاوره مهندسی نیز در حیطه کاری این شرکت است.

به گزارش اقتصاددان به نقل از ایلنا، علی شیرزادگان، رئیس طراحی مکانیک و امور فنی- مهندسی شرکت پتکو اظهار کرد: شرکت پتکو در سال‌های گذشته در مسیر توسعه سبد محصولات خود یعنی انواع مختلف پمپ‌ها مطابق استاندارد API610 گام برداشته است.

وی، استاندارد یاد شده را زبان مشترک تولیدکنندگان تجهیزات نفت و گاز و همچنین مصرف‌کنندگان یعنی پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها» توصیف کرد و گفت: پمپ‌ها بر مبنای این استاندارد با کاربری‌های مختلف در صنعت نفت و گاز تقسیم‌بندی می‌شوند که پمپ‌های VS6, VS4, VS1, BB5, BB3, BB2, BB1,OH2 را شامل می‌شود و سازندگانی نظیر شرکت پتکو نیز بر اساس همین پمپ‌ها به انجام طراحی می‌پردازند.

شیرزادگان خاطرنشان کرد:‌ مدیریت شرکت پتکو نیز برای رسیدن به سبد کامل محصولات، از اوایل دهه ۸۰ اقدام به طراحی محصولات جدید کرد، به طوری که در ابتدا طراحی، ساخت و نصب ۶ دستگاه پمپ OH2 را طی سال‌های ۸۴ تا ۸۶ به انجام رسانید که فناوری آن از اسلواکی وارد می‌شد.

رئیس طراحی مکانیک و امور فنی- مهندسی شرکت پتکو ادامه داد: این شرکت در مجموع ۱۲۰ پمپ از نوع OH2 تولید و نصب کرد که پرکاربردترین پمپ‌های صنعت نفت به شمار آمده و فرآیند نصب و راه‌اندازی آسانی دارند.

وی افزود:‌ پس از آن طراحی پمپ‌های BB1 که پمپ‌های پالایشگاهی و پتروشیمی هستند، با فناوری وارداتی از هلند در دستور کار قرار گرفت. این پمپ‌ها در حقیقت با کاربری آتش‌نشانی بودند که پتکو آن‌ها را مطابق استاندارد API610 داخلی‌سازی کرد.

شیرزادگان خاطرنشان کرد: طراحی و ساخت پمپ‌های BB2 با فشار بالا و ساختاری پرکاربرد، در مرحله بعد در دستور کار قرار گرفت. این محصول که از سال ۸۸ تا ۹۰ وارد سبد محصولات پتکو شد برای نخستین بار در پالایشگاه تهران و بعدها در طرح‌هایی همچون ستاره خلیج فارس به کارگیری شد.

وی تاکید کرد: طراحی این پمپ‌ها داخلی بوده و پتکو به عنوان نخستین سازنده پمپ‌های BB2‌ در ایران به شمار می‌رود.

به گفته این مسئول فنی شرکت پتکو، ساخت پمپ‌های BB3‌ که پمپ‌هایی با فناوری بالا هستند، از سال ۹۱ در این شرکت و با حضور در پروژه تحقیقاتی مناطق نفت‌خیز جنوب کلید خورد.

وی توضیح داد:‌ در این پروژه که برای نخستین بار در ایران اجرایی شد، پتکو هشت دستگاه پمپ طراحی و تولید کرد و در هر مرحله از طراحی، تولید و تحویل آن‌ها از سوی مناطق نفت‌خیز جنوب تست انجام شد و در نهایت از پتکو دفترچه محاسبات فنی مطالبه کردند.

پروژه گوره به جاسک

رئیس طراحی مکانیک و امور فنی- مهندسی شرکت پتکو، با اشاره به حضور در پروژه گوره به جاسک، خاطرنشان کرد: پتکو در این پروژه ملی نیز با طراحی ۱۰ دستگاه پمپ تیپ BB3 حضور یافته که پمپ‌هایی با مشخصات خاص بوده و بزرگ‌ترین هد و دبی را در بین پمپ‌های تولیدی در کشور دارا هستند.

وی تصریح کرد: همچنین طراحی و تولید پمپ‌های BB5 از سال ۹۳ در شرکت وارد شد که پمپ‌های طبقاتی و با فشار بالا هستند. این پمپ‌ها نیز که تاکنون دو دستگاه از آن‌ها طراحی و تولید شده، در پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها کاربرد زیادی دارند.

شیرزادگان خاطرنشان کرد:‌ اکنون تمام پمپ‌های یاد شده با مواد و متریال داخلی طراحی و ساخته می‌شوند و برای تولید آن‌ها نیازی به واردات فناوری‌های جدید نداریم.

وی در پایان اظهار کرد: واحد فنی پتکو متشکل از حدود ۳۰ نفر کارشناس در واحدهای هیدرولیک، طراحی مکانیک، طراحی پکیج، متالوژی، برق، الکترونیک، ابزار دقیق، تحقیق و توسعه و تکنولوژی است.

 

ع