خطر واردات گاز در کمین کشور است
خطر واردات گاز در کمین کشور است

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس دهم گفت: اگر شرایط کنونی استمرار پیدا کند تا کمتر از 10 سال آینده، واردات گاز برای ایران به یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر تبدیل خواهد شد.

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس دهم گفت: اگر شرایط کنونی استمرار پیدا کند تا کمتر از ۱۰ سال آینده، واردات گاز برای ایران به یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر تبدیل خواهد شد.

اقتصاددان: هدایت‌الله خادمی در گفت‌وگوی اختصاصی با پایگاه خبری تحلیلی دنیای سرمایه‌گذاری آنلاین با اشاره به اینکه متاسفانه ایران در حوزه برداشت گاز از میدان‌های مشترک عملکرد مناسبی نداشته است، گفت: قطری‌های ۲۱ سال پیش شروع به برداشت گاز و نفت از میدان مشترک پارس جنوبی کردند که آمار و ارقام از برداشت روزانه ۷۰۰ میلیون مترمکعب گاز توسط این کشور عربی حکایت دارد در حالی که، ایران همچنان برای برداشت گاز در میدان پارس جنوبی با مشکلات داخلی و خارجی روبرو بود.

وی با اشاره به اینکه عملکرد کشورمان در برداشت گاز از میدان‌های مشترک فرزاد و آرش هم ضعیف بوده است، گفت: کشورهای عربستان سعودی، کویت و قطر که میادین مشترک گازی و نفتی با ایران دارند از تعلل کشورمان به صورت بهینه استفاده می‌کنند و برداشت‌های عظیم گازی و نفتی خود را از این میدان‌ها انجام می‌دهند تا در آینده نه چندان دور، شاهد خالی شدن ذخائر نفتی و گازی این میادین باشیم.

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس دهم تصریح‌کرد: مصرف روزانه گاز در ایران حدود ۷۵۰ میلیون مترمکعب، و میزان تولید در روز حدود ۸۰۰ میلیون مترمکعب است که، به نوعی شاهد نزدیکی میزان تولید و مصرف گاز در کشور هستیم.

خادمی تاکید کرد: تا ۱۰ سال آینده، مصرف روزانه گاز ایران به بیش از ۲ میلیارد مترمکعب خواهد رسید که، اگر وضعیت کنونی تولید گاز در کشور استمرار پیدا کند، به طور قطع ایران تبدیل به یک کشور واردکننده گاز خواهد شد.