جان به لب اقتصاد رسیده
جان به لب اقتصاد رسیده

مرتضی افقه، اقتصاددان:این روزها در بازارهای کشور به خصوص بازار ارز و طلا تلاطم های بسیاری را شاهدیم. سوالی که پیش می‌آید چرا دولت در تنظیم بازار ناتوان است و تا چه زمانی این اوضاع ادامه دار خواهد بود. دلیل اصلی و عمده شرایط موجود به سه دهه بی تدبیری و بی کفایتی در مدیریت […]

مرتضی افقه، اقتصاددان:این روزها در بازارهای کشور به خصوص بازار ارز و طلا تلاطم های بسیاری را شاهدیم. سوالی که پیش می‌آید چرا دولت در تنظیم بازار ناتوان است و تا چه زمانی این اوضاع ادامه دار خواهد بود.

دلیل اصلی و عمده شرایط موجود به سه دهه بی تدبیری و بی کفایتی در مدیریت اقتصادی کشور برمی گردد که به رغم وجود منابع مالی خوب در این مدت به درستی مورد استفاده قرار نگرفت و باعث شد تحریم ها بیشترین فشار را با جامعه وارد کند.

به گزارش اقتصاددان به نقل از صدای بورس ، در فاصله تا انتخابات هر گونه صحبت چه داخلی و چه خارجی که موجب بدبینی بیشتر شود باعث افزایش تلاطم در بازارها می شود. در مقابل هر اظهار نظر در مورد برداشتن تحریم ها می تواند تاثیر مثبت داشته باشد. در حال حاضر متغیر فعال غیر اقتصادی بوده و موضوعات سیاسی تاثیر بسزایی در شرایط دارد.

گزینه دیگری که می تواند کارگشا باشد گرایش به شرق است که بعید به نظر می رسد مشکلی را حل کند زیرا کشورهای شرقی به خاطر منافع ارتباط با ایران دچار تنش با آمریکا نمی شوند.

ع