یکشنبه, ۳ مهر , ۱۴۰۱ Sunday, 25 September , 2022
گروه : اجتماعی
پ
  • شناسه : 102266
  • 31 شهریور 1401 - 12:43
نتیجه تحقیقات کمیته حقیقت‌یاب مجلس اعلام شد

تکذیب اولیه درباره مهسا

تکذیب اولیه درباره مهسا
تکذیب اولیه درباره مهسا

 با گذشت ۵روز ازماجرای درگذشت مهسا امینی، نتیجه اولیه بررسی‌های مجلس درخصوص این موضوع اعلام شده است. براساس آنچه روز گذشته جلال رشیدی‌کوچی، نماینده مردم مرودشت و ازاعضای کمیته حقیقت‌یاب مجلس در صفحه شخصی خود در توییتر اعلام کرده مهسا امینی مورد هیچ‌گونه ضرب و شتمی قرار نگرفته است. رشیدی کوچی در صفحه شخصی خود […]

 با گذشت ۵روز ازماجرای درگذشت مهسا امینی، نتیجه اولیه بررسی‌های مجلس درخصوص این موضوع اعلام شده است. براساس آنچه روز گذشته جلال رشیدی‌کوچی، نماینده مردم مرودشت و ازاعضای کمیته حقیقت‌یاب مجلس در صفحه شخصی خود در توییتر اعلام کرده مهسا امینی مورد هیچ‌گونه ضرب و شتمی قرار نگرفته است. رشیدی کوچی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: طبق گزارش رسمی پزشکی قانونی (دو مرحله بررسی، لحظه ورود به بیمارستان و کالبدشکافی بعد از فوت) و مشاهدات عینی خودم و تحقیقات همه‌جانبه از مطلعان و بررسی تک‌تک شبهات مطرح‌شده، هیچ‌گونه ضرب‌و‌شتم و برخورد فیزیکی با ایشان صورت نپذیرفته است. محمدصالح جوکار، رئیس کمیسیون امورداخلی و شوراها در مجلس، نیز روز گذشته گفت: بر اساس گزارش‌هایی که تاکنون رسما در جلسات کمیسیون ارائه شده است، هیچ‌گونه آثار ضرب‌و‌شتم یا تروما یا شکستگی در هیچ عضو بدن مهسا در معاینه‌ای که صورت گرفته است، وجود ندارد. این نمایندگان در حالی روز گذشته هرگونه آثار ضرب‌و‌شتم برپیکر مهسا امینی را رد کردند، که طی روزهای گذشته به دنبال بازداشت مهسا امینی دختر ۲۲ساله سقزی و انتقال به ساختمان پلیس امنیت اخلاقی و درنهایت به کما رفتن و درگذشت او، مردم با برگزاری تجمعاتی خواستار شفاف‌سازی دلیل مرگ او شدند. از همین رو درمجلس و قوه قضائیه کمیته‌هایی برای بررسی دلایل این حادثه تشکیل شد.

پزشکی قانونی چه می‌گوید؟

به گزارش اقتصاددان به نقل از دنیای اقتصاد  ،   اما نتیجه تحقیقات اولیه کمیته حقیقت‌یاب مجلس و کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس مبنی برعدم ضرب و شتم مهسا درشرایطی اعلام شده است که طی روزهای گذشته اخبار ضد و نقیضی در خصوص ضرب و شتم مهسا هنگام بازداشت منتشر شده است. از همین‌رو قوه قضائیه از مراجع قضایی خواست تمام دوربین‌ها را از زمانی که مهسا توسط گشت ارشاد بازداشت ‌شده تا لحظه رسیدن به مقصد مورد بازبینی قرار گیرند. با این حال براساس گزارش‌های اولیه مجلس و همچنین بیانیه متخصصان نرورادیولوژی هیات بورد رادیولوژی وزارت بهداشت که روز سه‌شنبه در پاسخ به استعلام ریاست سازمان نظام پزشکی درباره تصاویر «سی‌تی‌اسکن» مهسا امینی منتشر شده «هیچ شواهدی از خونریزی مغزی در این تصاویر به چشم نمی‌‌خورد.»

ازسوی دیگر محمدصالح جوکار، رئیس کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در مجلس روزگذشته درگفت‌وگو با «ایسنا» با بیان اینکه تاکنون پزشکی قانونی به صورت شفاهی گزارش خود را درخصوص وضعیت مهسا امینی به مجلس اعلام کرده است، گفت: گزارش نهایی کمیته پس از دریافت گزارش کتبی و رسمی پزشکی قانونی به صحن مجلس می‌‌رود. وی افزود: گزارش کمیته حقیقت‌یاب مهسا امینی بعد از دریافت گزارش رسمی پزشکی قانونی به صحن می‌‌رود. فاطمه محمدبیگی هم با اشاره به جلسه کمیسیون شوراها برای بررسی پرونده مهسا امینی در گفت‌وگو با «ایسنا» با اشاره به پخش فیلمی از شاهدان در جلسه این کمیسیون گفت: با توجه به مصاحبه شاهدان و مستندات موجود، ضرب و شتمی صورت نگرفته است.

همچنین به گزارش عصر ایران، رشیدی کوچی نماینده مرودشت و عضو کمیته حقیقت‌‌یاب مجلس درباره خونی که ازگوش مهسا آمده است، گفت: ایشان یک غده در سر داشته که بعد از عمل، دچار بیماری دیابت بی‌‌مزه شده که برای درمان آن، دارو مصرف می‌‌کرده که این دارو خون را رقیق کرده و یکی از دلایلی که از گوش او خون آمده به‌دلیل رقیق بودن خونش بوده و همه اینها در مرحله سم‌‌شناسی پزشکی قانونی بررسی می‌‌شود. ازسوی دیگر با مسعود شیروانی، جراح مغز و اعصاب که به گفته‌اش درکودکی مهسا را جراحی کرده است درگفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما گفت: مرحوم مهسا امینی در ۸سالگی بر اثر تومور مغزی تحت عمل جراحی قرار گرفته و عمل جراحی موفقیت‌آمیز بوده است. وی افزود: خود بیماری مهسا امینی نمی‌‌تواند مستقیم موجب عارضه شود؛ اما مسائل هورمونی و تغییرات بر اثر هورمون‌‌های مصرفی وقتی با استرس همراه شود، می‌‌تواند فرد را دچار مشکل کند. درهمین حال روز گذشته مجید میراحمدی، معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور گفت: نظر نهایی سازمان نظام پزشکی و سازمان پزشکی قانونی ۱۰روز تا دو هفته دیگر نهایی می‌‌شود.

تجمعات به کجا انجامید؟

همزمان با این تحولات طی روزهای گذشته برخی شهرهای کشور صحنه اعتراضاتی درواکنش به ماجرای مهسا امینی بوده است. براساس آنچه خبرگزاری‌های کشور از جمله ایسنا، فارس، تسنیم و ایرنا گزارش داده‌اند این تجمعات با فراخوان‌هایی درفضای مجازی از روز شنبه مقابل بیمارستان کسرای تهران آغاز و در ادامه از روز یکشنبه ۲۷شهریور درشهرهای مختلف کشوراز جمله کرج، تبریز، مشهد، بیرجند، کیش، کرمان، یزد، رشت، کرمانشاه، اردبیل، اصفهان، ارومیه، قزوین، زنجان، ایلام، ساری، اراک، همدان، بجنورد، تهران، قم، شیراز، بیرجند مرکز خراسان‌جنوبی و برخی شهرهای استان کردستان ادامه یافته است.

به گزارش خبرگزاری فارس، پلیس دراین تجمعات با استفاده از گاز اشک‌‌آور اقدام به متفرق کردن معترضان کرده است. همچنین به گزارش «ایرنا» در جریان تجمع شامگاه سه‌‌شنبه در شیراز سه مامور انتظامی مجروح شدند و یک همیار پلیس نیز بر اثر شدت جراحات، جان خود را از دست داده است.به دنبال این تجمعات تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به تجمعات اخیر در برخی شهرها بعد از فوت مهسا واکنش نشان دادند و تاکید کردند که حساب معترضان از اغتشاشگران جداست. خبرگزاری تسنیم نیز روز گذشته نسبت به ورود تجمعات به فاز رادیکالی هشدار داده است.درهمین راستا حسین منصوری، استاندار تهران از بازداشت تبعه‌هایی از سه کشور خارجی در تجمعات دوشنبه شب تهران خبر داد. به گزارش «ایلنا» اوروز گذشته نیز گفت: حدود ۱۸۰۰نفر از افراد حاضر در تجمعات دوشنبه شب تهران، سابقه حضور در تجمعات و بعضا اغتشاشات قبلی را دارند.

از سوی دیگر به گفته سرهنگ حیدری، فرمانده یگان زنان یگان‌‌های ویژه فراجا سه‌شنبه ۸ لیدر زن دستگیر شده‌اند. درخبری دیگر به گزارش انتخاب، سرهنگ حسین حسن پور جانشین فرمانده انتظامی گیلان با اشاره به تجمعات دراین استان از دستگیری ۶۸نفر خبر داد. یحیی الهی، فرمانده انتظامی لرستان نیزاعلام کرد ۲عامل تیراندازی به منازل شخصی در شهرستان پلدختر بازداشت شده‌اند.دراین میان آن‌طور که اسماعیل زارعی‌کوشا، استاندار کردستان درگفت‌وگو باخبر آنلاین اعلام کرده است، در تجمعات این استان دو جوان از دو شهر مختلف با سلاح جنگی از پشت مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و جان باخته‌اند. وی بابیان اینکه این گزارش‌ها از سوی پزشکی قانونی و کارشناسان سلاح و مهمات مورد تایید قرار گرفته است، گفت: یک مورد آن در شهر دیواندره به وقوع پیوست که جوان دیواندره‌‌ای از پشت و از فاصله بسیار نزدیک مورد اصابت قرار گرفته و کبدش متلاشی شد. فرد دیگری با همان شرایط داخل خودرویی نزدیک بیمارستان سقز رها شده بود. مرگ نفر سوم هم کاملا مشکوک و در دست بررسی است.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

برچسب ها

مهم ترین کار ارشادی! 02 مهر 1401

سید علیرضا شفیعی مطهر
مهم ترین کار ارشادی!

واکنش سبزعلیپور به اعتراضات خیابانی مردم 02 مهر 1401

دکتر محمدرضا سبزعلیپور
واکنش سبزعلیپور به اعتراضات خیابانی مردم

مهم ترین کار ارشادی! 02 مهر 1401
سید علیرضا شفیعی مطهر

مهم ترین کار ارشادی!

  گفت: چرا این روزها همه دربارۀ گشت ارشاد بحث و گفتگو می کنند؟ گفتم: چون بحث قتل مهسا امینی این موضوع را به تیتر نخست رسانه ها تبدیل کرده است. گفت: حالا چرا گشت ارشاد مهم ترین کار ارشادی خود را رها کرده و به این حواشی پرداخته؟ گفتم: مهم ترین کار ارشادی چیست؟ […]

امین تارخ درگذشت 02 مهر 1401

امین تارخ درگذشت

امین تارخ، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران و مدرس بازیگری ساعاتی قبل بر اثر ایست قلبی درگذشت. علی دهکردی دبیر انجمن بازیگران سینما و تئاتر و عضو هیئت مدیره خانه سینما گفت: امین تارخ بازیگر و کارگردان پیشکسوت سینما ایران امروز شنبه دوم مهر ماه ۱۴۰۱ در سن ۶۹ سالگی درگذشت. تارخ متولد ۲۰ مرداد سال […]

واکنش سبزعلیپور به اعتراضات خیابانی مردم 02 مهر 1401
دکتر محمدرضا سبزعلیپور

واکنش سبزعلیپور به اعتراضات خیابانی مردم

  آشوب، اغتشاش و تخریب اموال عمومی ، گرانی و مشکلات اقتصادی کشور را افزایش میدهد اعتراض مدنی و آرام حق مردم میباشد اما متأسفانه باید اعتراف کنم که ما هنوز فرهنگ اعتراض را نیاموخته و آنرا بلد نیستیم. زیرا هر تجمع ‌مسالمت آمیزی بسرعت از شعارهای اولیه خود دور میشود و به خشونت میگراید. […]

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.