توطئه روسیه برای درگیر کردن ایران در جنگ اوکراین
توطئه روسیه برای درگیر کردن ایران در جنگ اوکراین

  اقای افشار سلیمانی سفیر پیشین ایران در جمهوری آذربایجان، معاون و رئیس اداره اول مشترک المنافع وزارت خارجه ، کاردار ایران در اوکراین و تحلیگر ارشد مساُئل روسیه طی مصاحبه ایی هدف پوتین از حضور در تهران را درگیر نمودن ایران در جنگ اوکراین عنوان نموده است که به خلاصه ان مصاحبه می پردازیم. […]

 

اقای افشار سلیمانی سفیر پیشین ایران در جمهوری آذربایجان، معاون و رئیس اداره اول مشترک المنافع وزارت خارجه ، کاردار ایران در اوکراین و تحلیگر ارشد مساُئل روسیه طی مصاحبه ایی هدف پوتین از حضور در تهران را درگیر نمودن ایران در جنگ اوکراین عنوان نموده است که به خلاصه ان مصاحبه می پردازیم.
روسیه به عنوان قدرت دوم نظامی جهان ، نیازی به پهپادهای ایران ندارد ، اما چرا این درخواست را برای دریافت سلاح از ایران دارد ؟
زیرا این مسئله از ابعاد مختلف برای روس ها منافع جدی در پی خواهد داشت .
در راستای این اقدام ، نخست هزینه های جنگ اوکراین و اثار مخرب تداوم این جنگ برای روس ها کاهش خواهد یافت .
این هزینه لزوما لجستیکی و نظامی نیست ، زیرا پهپادهای ایرانی توان کاهش هزینه های روسیه را در جنگ اوکراین ندارد.
اینجا تمرکز روی کلید واژه هزینه، صرفا هزینه سیاسی و دیپلماتیک این جنگ برای روس ها است ، با کشاندن پای دیگر کشورها به جنگ اوکراین هزینه های ان بین کشورها تقسیم می شود ، بنابراین روسیه با هدف تقسیم نمودن هزینه ها با ایران سعی دارد با مطرح نمودن دریافت پهپاد از ما پای ایران را هم به جنگ با اوکراین باز کند ، ان هم در شرایطی که کشورهایی مانند چین و هندوستان با (((هوشمندی دیپلماتیک و سیاسی )))از درگیر شدن در جنگ اوکراین و حمایت از روسیه به شکل جدی ، مستقیم و اشکار خودداری نموده اند و حتی در مقاطعی تحریم های غرب علیه روسیه را به واسطه وقوع این جنگ اجرایی نموده اند .
منفعت دیگر روس ها از درگیر نمودن ایران ، به احیای برجام بازمی گردد، اگر به هر دلیلی روسیه بتواند و موفق شود که ایران را در جنگ اوکراین درگیر نماید خودبخود گسل سیاسی و دیپلماتیک تهران با اروپا و بخصوص واشنگتن تشدید می یابد ، و این مهم بی شک می تواند مذاکرات احیای برجام را تحت الشعاع قرار دهد ،(((کمااینکه تا کنون جنگ اوکراین عملا احیای برجام و لغو تحریم ها را به گروگان روس ها دراورده است))) ، زیرا این مهم یکی از خواسته های مهم روس ها است ، مسئله دیگر به تحولات حوزه انرژی بازمی گردد ، بعد از وقوع جنگ، اکنون یکی از اهرم های فشار روسیه و شخص پوتین بر اروپا و ایالات متحده، مسئله انرژی روسیه است ، اخیرا مسکو قطع صادرات انرژی به اروپا را در دستور کار قرار داده است ، لذا پاییز و زمستان سردی برای قاره سبز انتظار می رود . از این منظر روسیه سعی دارد نیاز وافر غرب به تولید و صادرات انرژی بخصوص در خاورمیانه و احیای ظرفیت ایران را به حاشیه بکشاند.
روسیه و شخص پوتین با سفر به ایران سعی دارد یک بازی چند سر باخت و بن بست تمام عیار را با باز نمودن پای ایران در جنگ اوکراین برای کشورمان رقم بزند ، و از ان سو روسیه همچنان خود را طلبکار نشان می دهد .
این اوج وقاحت و بی شرمی روس ها است که سفیر روسیه در خاک ما و با وجود همه همکاری ها ، همراهی ها و حمایت ها باز هم ایران را بدهکار بداند،
با این تفاسیر متاسفانه ما شاهد سکوت معنا دار مقامات ایران در برابر زیاده خواهی و بازی مکارانه روس ها هستیم ، ((( برای توسعه وارتقا ء کشور این سیاست خارجی و این میزان (((وابستگی وسرسپردگی به روسیه نمی تواند اثرگذار باشد .)))
با یک سیاست خارجی فشل ، ناکارامد و منفعل نهایتا به جایی رسیده ایم که حتی با وجود میزبانی نشست سران استانه در تهران می توانیم توسط روسیه و ترکیه دور بخوریم و در خاک خودمان به یک شکست خوردخ بدل شویم .

سخنی با دوستان :

نشست سران استانه ، و نتایج ان را می توان با کنفرانس تهران در پایان جنگ جهانی دوم مقایسه نمائیم .
بسیار تاسفبار است که به اصطلاح دستگاه دیپلماسی کشور ، بدون هیچ ابتکار عملی در راستای دستیابی به منافع ملی در مقاطع مختلف سیاسی ، عملا بازیچه دست ، کشورهای دیگر شده است .
به نظر می رسد رئیس کمیسیون امنیت ملی و‌ سیاست خارجی مجلس باید از وزیر امور خارجه در مورد عملکرد فاجعه بار دستگاه دیپلماسی کشور سوال نماید .
کشوری که دیده بان های عملکرد حاکمیت را که عبارتند از پارلمان و قوه قضاییه و رسانه هاو نخبگان فکری مستقل از حاکمیت را بی اثر نموده است نتیجه اش سکوت مرگبار همه صاحب نظران در خصوص عملکرد ضعیف سیاست خارجی کشور است .
دستگاه دیپلماسی کشور باید توضیح دهد که سرسپردگی و تبعیت مطلق از منافع روسیه برای کشور چه منافعی دارد؟ و در صورت عدم پاسخ قانع کننده ، نسبت به انحلال دولت ضعیف اقدام گردد.
مسافرت های بی حاصل رئیس دولت سیزدهم به استان ها جز تحمیل بار مالی به کشور هیچ حاصلی ندارد.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

  • منبع خبر : اقتصاددان