توطئه برای قطع صادرات انرژی ایران به عراق
توطئه برای قطع صادرات انرژی ایران به عراق

یک مقام آمریکایی اظهار کرد دولت فدرال عراق با بهره بردن از تولید گاز منطقه نیمه خودمختار کردستان می تواند وابستگی به واردات انرژی ایران را کمتر کند. مارک مندز، معاون وزیر انرژی آمریکا در کنفرانس مجازی کردستان که از سوی شورای کسب و کار آمریکا-عراق سازماندهی شده بود، ضمن تکرار ادعاهای واهی علیه ایران […]

یک مقام آمریکایی اظهار کرد دولت فدرال عراق با بهره بردن از تولید گاز منطقه نیمه خودمختار کردستان می تواند وابستگی به واردات انرژی ایران را کمتر کند.

مارک مندز، معاون وزیر انرژی آمریکا در کنفرانس مجازی کردستان که از سوی شورای کسب و کار آمریکا-عراق سازماندهی شده بود، ضمن تکرار ادعاهای واهی علیه ایران اظهار کرد: هر چه کردستان منابع گازی خود را بیشتر توسعه داده و به تبدیل شدن به یک هاب انرژی منطقه ای نزدیکتر شود، دولت فدرال عراق وابستگی کمتری به واردات گاز ایران خواهد داشت.

به گزارش اقتصاددان به نقل از اسکناس  ،   ثامر غضبان، وزیر نفت سابق عراق و مقامات منطقه کردستان که در زمینه تولید گاز خودکفاست، در آوریل درباره استفاده و سرمایه گذاری دولت فدرال در گاز کردستان گفت و گو کرده بودند. با این حال تشکیل دولت جدید در ماه مه باعث شد این مذاکرات به نتیجه نرسد و دولت منطقه ای کردستان همچنان بر سر فروش نفت و دریافت سهم خود از درآمدهای دولت فدرال اختلافاتی با بغداد دارد.عراق به دلیل قطعیهای مکرر برق و مشعل سوزی در میادین نفتی، به واردات نیاز دارد اما این کشور از سوی آمریکا تحت فشار قرار گرفته تا وابستگی به واردات برق و گاز ایران را قطع کند. از سوی دیگر پایبندی این کشور به توافق کاهش تولید اوپک پلاس هم تولید گاز را محدود کرده است.وزارت خارجه آمریکا روز جمعه یک معافیت ۴۵ روزه برای عراق صادر کرد که به این کشور اجازه می دهد به واردات برق از ایران ادامه دهد. این کشور از زمان وضع مجدد تحریمهای آمریکا علیه ایران در سال ۲۰۱۸، معافیتهای واشنگتن برای واردات گاز و برق از ایران را دریافت کرده است.وزارت خارجه آمریکا تمدید معافیتها را نشانه موفقیت دیپلماتیک میان واشنگتن و بغداد توصیف کرد. این دو کشور در جریان سفر مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق به واشنگتن در ماه اوت، توافقهای انرژی متعددی را امضا کردند. در سفر الکاظمی به واشنگتن، وزارت برق عراق قراردادهایی با چندین شرکت آمریکایی به ارزش حداکثر هشت میلیارد دلار امضا کرد. دن برویت، وزیر انرژی آمریکا در آن زمان گفته بود این توافقها برای خودکفایی انرژی عراق کلیدی خواهند بود.مسعود بارزانی، نخست وزیر دولت منطقه ای کردستان در این کنفرانس مجازی گفت: کردستان آماده صادرات گاز به عراق است. ما امیدواریم به یک هاب منطقه ای تولید و نگهداری گاز تبدیل شویم و قصد داریم به سایر نقاط عراق و فراتر از آن صادرات داشته باشیم. این منطقه اکنون در حال بررسی صادرات برق به بخشهایی از عراق است.بر اساس گزارش پلاتس، وی در ادامه افزود: اربیل به مذاکره با بغداد برای حل مسائل باقی مانده از جمله سهمش از درآمدهای فدرال ادامه می دهد. ما به سختی تلاش می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم روابطمان با دولت فدرال در بغداد منصفانه بوده و نتایج واقعی را به همراه دارد.

براساس این گزارش،عراق که دومین عضو بزرگ اوپک است، از سال ۲۰۱۸ که تحریمهای آمریکا علیه ایران مجددا وضع شد، معافیتهایی را برای واردات گاز و برق ایران از واشنگتن دریافت کرده است.پاتریک اوسگود، تحلیلگر ارشد انرژی عراق در موسسه کنترل ریسک در این باره گفت: بعید است که آمریکا به معافیت از تحریمها پایان دهد؛ به خصوص با توجه به میزان توجهی که به اتصال عراق به شبکه برق شورای همکاری خلیج فارس وجود دارد و مقامات آمریکایی اظهار کرده اند که وابستگی عراق به انرژی ایران موقتی است. مدت دور بعدی معافیت درجه اطمینان آمریکا به نیات عراق را منعکس خواهد کرد.عراق از سوی آمریکا تحت فشار قرار گرفته تا وابستگی به واردات برق و گاز ایران که برای جبران کمبود برق و مشعل سوزی به آن نیاز دارد را قطع کند. از سوی دیگر پایبندی این کشور به توافق کاهش تولید اوپک پلاس هم تولید گاز را محدود کرده است.به گفته نیما مک برنی، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای شرکت “وریسک مپل کرافت”، تفاهم نامه هایی که در جریان سفر اخیر الکاظمی به آمریکا امضا شده اند، قرار است تولید انرژی عراق را حداکثری کرده و خودکفایی این کشور در تامین انرژی مورد نیازش را بهبود ببخشد.

 

 

ع