تغییرات اقلیمی به کدام بخش‌های زندگی بشر صدمه زده؟/ ضرر میلیاردها دلاری به بخش کشاورزی
تغییرات اقلیمی به کدام بخش‌های زندگی بشر صدمه زده؟/ ضرر میلیاردها دلاری به بخش کشاورزی

امروزه، تغییرات اقلیمی و زیست‌محیطی، نه تنها گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری را به خطر انداخته، بلکه تاثیرات منفی چشمگیری بر روی فعالیت‌های کشاورزی و اقتصادی نیز داشته است.

به گزارش اقتصاددان به نقل از اقتصادآنلاین ؛ زندگی انسان و فعالیت‌های اقتصادی، کاملا با دنیای طبیعی مرتبط است. امروزه، تخریب زمین، سبب کاهش ۲۳ درصدی فعالیت‌های کشاورزی در سطح زمین شده است.

گفتنی است که از بین رفتن صخره‌های مرجانی و زیستگاه‌های ساحلی مانند جنگل‌های حرا، ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلیون نفر را در معرض خطر سیل و طوفان قرار داده است.

باید اشاره کرد که این مسئله، تنوع زیستی را نیز به خطر انداخته که از حدود هشت میلیون گونه جانوری و گیاهی موجود در کره زمین، حدود یک میلیون از آنها در معرض انقراض قرار دارند.

همچنین، به ارزش ۵۷۷ میلیارد دلار از تولید محصولات کشاورزی، به دلیل کمبود زنبورها و سایر حشرات گرده‌افشان، در خطر قرار دارند.

یکی از کارشناسان اذعان داشت: “این مشکل نادیده گرفته نشده، اما برخی از اهداف حفاظت جهانی که در سال ۲۰۱۰ تنظیم شد، با شکست و کوتاهی مواجه شده است. به دلیل اینکه این مقیاس‌های حفاظتی، برای همه کشورها مناسب نیستند.”

وی توضیح می‌دهد: “برای مثال، مراکش، با اکوسیستمی بیابانی، نیازهای متفاوتی نسبت به نروژ با زیستگاه قطب شمال دارد.”

به همین ترتیب، جامعه جهانی همواره در تلاش است تا مکانیسم‌های مناسبی را برای زیستگاه‌های متنوع در نظر بگیرد.