تعهدات کود کشاورزان انجام شد
تعهدات کود کشاورزان انجام شد

در پی انتشار گزارشی  با تیتر تبعید ناخواسته چهره‌های اقتصادی اصولگرا به حاشیه در روزنامه «تعادل»  سازمان برنامه و بودجه  جوابیه‌ای به دفتر نشریه ارسال کرده است که در زیر می‌خوانید: برادر ارجمند، جناب آقای حضرتی مدیرمسوول محترم روزنامه تعادل با سلام و احترام؛ گزارشی با عنوان «تبعید ناخواسته چهره‌های اقتصادی اصولگرا به حاشیه» مورخ […]

در پی انتشار گزارشی  با تیتر تبعید ناخواسته چهره‌های اقتصادی اصولگرا به حاشیه در روزنامه «تعادل»  سازمان برنامه و بودجه  جوابیه‌ای به دفتر نشریه ارسال کرده است که در زیر می‌خوانید:

برادر ارجمند، جناب آقای حضرتی

مدیرمسوول محترم روزنامه تعادل

با سلام و احترام؛

گزارشی با عنوان «تبعید ناخواسته چهره‌های اقتصادی اصولگرا به حاشیه» مورخ ۰۷/۰۸/۱۴۰۱ در آن روزنامه منتشر شده؛ مقتضی است بر اساس ماده ۲۳ قانون مطبوعات و به‌منظور رفع ابهام و روشن‌شدن افکار عمومی، دستور فرمایید این پاسخ در همان صفحه با همان فونت و اندازه و با تیتر ذیل دراسرع‌وقت در آن روزنامه منتشر شود.

حمایت تمام‌قد دولت از کشاورزان/تعهدات کود کشاورزان انجام شد

به گزارش اقتصاددان به نقل از  تعادل ،   با عنایت به حذف ارز ترجیحی واردات کودهای شیمیایی در سال ۱۳۹۹ و همچنین افزایش هزینه‌های تبعی مرتبط با تأمین، تدارک و توزیع انواع کودهای شیمیایی، علاوه بر در نظر گرفتن اثر آن بر افزایش هزینه‌های تولید و قیمت تمام شده و تعیین قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی، اعتبارات ردیف یارانه نهاده‌ها و عوامل تولید کشاورزی و خرید تضمینی محصولات کشاورزی از ۶۵۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۹ به ۳۴۵۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ افزایش یافته و سهم یارانه کود شیمیایی در موافقت‌نامه مبادله شده به میزان ۲۳۰۰ میلیارد تومان منظور گردید. در سال جاری نیز ردیف مذکور با ردیف تنظیم بازار ادغام و اعتبار کل آن به ۴۰۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است. علاوه‌برآن مبلغ ۴۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی با تضمین دولت نیز دیده شده است که به دلیل ضرورت افزایش میزان تأمین کودهای فسفاته و پتاسه، پرداخت ۹۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی جدید با تضمین دولت به شرکت مذکور به این رقم اضافه شده است. همچنین طبق تکالیف قانونی دولت متعهد به پرداخت مابه‌التفاوت قیمت کشف‌شده در بورس کالا با قیمت فروش کود اوره از سوی شرکت‌های پتروشیمی بوده که میزان آن در سال ۱۴۰۱ مبلغی در حدود ۲۴۰۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌گردد. طبق آخرین برنامه ارایه شده توسط وزارت جهاد کشاورزی در خصوص تأمین و تدارک کودهای شیمیایی موردنیاز در سال ۱۴۰۱، کل مقدار پیش‌بینی‌شده برابر ۳۲۰۰ هزار تن انواع کود شیمیایی شامل ۲۴۰۰ هزار تن کود اوره و ۸۰۰ هزار تن کود فسفاته و پتاسه بوده که نسبت به عملکرد سال قبل (۲۶۸۰ هزار تن) افزایش چشمگیری نشان می‌دهد. از سویی با وجود اصلاح قیمت فروش کودهای فسفاته و پتاسه در سال جاری نسبت به سال قبل به دلیل افزایش قابل‌توجه قیمت تمام شده کودهای مذکور ناشی از افزایش قیمت در بازار جهانی، طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی سهم دولت از بهای تمام شده کودهای مذکور برابر ۶۰ درصد بوده که نسبت به ابتدای سال ۱۴۰۰ (۳۰ درصد) بسیار بالاتر است. همچنین ۲۴۰۰ هزار تن کود اوره توسط کارخانه‌های پتروشیمی در اختیار شرکت خدمات حمایتی قرار گرفته است که بخش عمده آن توزیع گردیده و مابقی تا پایان سال توزیع خواهد شد.  با عنایت به موارد فوق، ادعای مطرح شده در زمینه عدم تأمین اعتبارات موردنیاز و کمبود کود شیمیایی برای فصل کشت پاییز صحت نداشته و عملاً حمایت‌های دولت در این حوزه در سال جاری نسبت به سال‌های گذشته تقویت شده است. شایان‌ذکر است به‌منظور استفاده بهینه از منابع عمومی و رفع معایب و مشکلات فعلی تأمین و توزیع نهاده‌های کشاورزی، پیگیری‌های لازم برای تدوین برنامه عملیاتی با رویکرد پرداخت مستقیم یارانه به ذی‌نفعان (کشاورزان) مطابق تعهد الگوی کشت در حال انجام است.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع