تعاونی های بدون دانش محکوم‌ به شکست هستند
تعاونی های بدون دانش محکوم‌ به شکست هستند

دکتر صمدی مقدم: توسعه تعاونی ها زمانی در میدان عمل وقوع خواهد پیوست که از منظر تکنولوژی به آن نگاه خاص شود   چهره ماندگار کیفیت کشور و رئیس کمیته علمی جایزه ملی تعالی تعاون نگاه آینده پزوهانه در نوآوری لازمه تحول اقتصادی دانش بنیان در تعاون : فضای اقتصادی پیش رو حکایت از تاثیر […]

دکتر صمدی مقدم: توسعه تعاونی ها زمانی در میدان عمل وقوع خواهد پیوست که از منظر تکنولوژی به آن نگاه خاص شود

 

چهره ماندگار کیفیت کشور و رئیس کمیته علمی جایزه ملی تعالی تعاون

نگاه آینده پزوهانه در نوآوری لازمه تحول اقتصادی دانش بنیان در تعاون :

فضای اقتصادی پیش رو حکایت از تاثیر گذاری عمیق انقلاب صنعتی چهارم(I4 )در جهان دارد. شرکت های تعاونی با رویکرد  Cooperative Orientedدر بنگاه های بین المللی از اهمیت ویژه ای برخوردارند . با توجه به هدفگذاری ۲۵ درصدی از سهم تعاون در اقتصاد ، در دهه آینده با نگاه آینده پژوهی، اقتصاد تعاون با اقتصاد دانش بنیان باید در کشور عجین شود . در اینصورت تحول اقتصادی صورت خواهد گرفت و زندگی عامه جامعه از سطح کیفی مناسب برخوردار خواهد شد. در فضای رقابتی  ، شرکت های دهه آینده بدون دانش محکوم به شکست خواهند بود.

نگاه آینده پژوهانه در اقتصاد دانش بنیان در تعاون موجب توسعه جوامع خواهد شد و نوآوری در بستر دانش بنیان اتفاق خواهد افتاد . آنچه که امروز در نسل ششم ‌نوآوری که از آن شبکه های نوآوری با محوریت  بلوتوث و ارتباط در نوآوری باز Open Innovation یاد می شود یکی از سیاست های سطح بین المللی در فرا رفتن از مرزهای دانش با همگرایی پژوهش محور و تحقیقات پیشرفته    Advanced Resarch  و اکتشافی  Exploration Resaerch  می باشد . توسعه تعاونی ها زمانی در میدان عمل وقوع خواهد پیوست که از منظر تکنولوژی با ابعاد ۴ گانه خود، سخت افزار، نرم افزار، سازمان افزار و دانش افزار در مسیر تعالی سازمانی با نگاه به سرمایه های سازمانی در ارکان مختلف از جمله سرمایه های انسانی، سرمایه اطلاعاتی ، سرمایه های اجتماعی و سرمایه های تکنولوژی و زیر ساختی توجه خاص شود.
اگر سیاست های افقی و عمودی در تحقق اهداف استراتژیک در سطح ملی در برنامه ریزی های عملیاتی از طرف نهاد های ذیربط اجرایی شود بی شک شاهد شکوفایی آینده پژوهانه با سناریوهای متقن خواهیم بود که مدیریت تعاونی را کم هزینه خواهد کرد و در میدان رقابت در چرخه فشار تکنولوژی و کشش بازار ، شاخص های بسیار ارزشمندی را در توسعه اقتصادی و با برش اقتصاد دانش بنیان در تعاون رقم خواهد زد که آنگاه همه ذی نفعان از این سرمایه عظیم در سطح‌ ملی و جهانی  بهره مند خواهند شد.

طی سالیان متمادی  دستگاه های اجرایی و سیاستگذار زحمات زیادی در تحقق اهداف اقتصادی بالاخص در بخش تعاون متحمل شده اند  و به جد پیگیر اجرای برنامه ها و قوانین مربوطه هستند که جای تقدیر و تشکر دارد و نیاز است به ایجاد مراکز نوآوری و توسعه مفاهیم دانش بنیان از زنجیره خلق ایده تا محصول نهایی در بازار و مشتری با داشتن یک استراتژی مشخص بپردازند.

 

 

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

  • منبع خبر : اقتصاددان