ترفند برای داشتن رمزهای سخت
ترفند برای داشتن رمزهای سخت

تقریبا دیگر به هر سایتی که سر بزنید نخستین اجبارش انتخاب رمزی پیچیده یا سخت است؛ رمزی که هکرها نتوانند به‌راحتی آن را حدس بزنند و امنیت حساب کاربری شما تامین شود.

به نقل از همشهری، همیشه باید یادتان باشد که هیچ وقت رمزهایی مثل تاریخ تولد، شماره موبایل‌تان یا ۱۲۳۴۵۶ را به‌عنوان گذرواژه‌تان انتخاب نکنید. یک رمز سخت، طولانی و بی‌نظم است. هرقدر گذرواژه طولانی‌تر باشد، برای دستیابی به آن باید زمان بیشتری صرف کرد. رمز عبور طولانی فارغ از محتوای آن، به‌خودی خود امنیت بیشتری دارد. از دیگر موارد حائز اهمیت برای انتخاب رمز‌ عبور، بحث بی‌نظمی آن است. این یعنی مثلا یک رمز عبور ۸ کاراکتری مانند ۰۱۲۳۴۵۶۷ امنیت بسیار پایین‌تری نسبت به رمز عبور ۵۸z@L#?T  دارد، زیرا در مورد دوم، نظم خاصی دیده نمی‌شود. هرقدر این بی‌نظمی بیشتر باشد، امنیت آن هم به همان نسبت افزایش می‌یابد. ایجاد و به یاد سپردن این رمزها سخت است اما سایت Make Use Of، ۴ابزار مشهور و خوب برای این کار معرفی کرده است. یادتان باشد که مرورگرهایی مثل کروم، قابلیت حفظ و ذخیره رمزهایتان را دارند پس ترسی از انتخاب رمزهای سخت نداشته باشید.
LastPass
LastPass یک ابزار مشهور در زمینه مدیریت گذرواژه‌هاست و ابزار آنلاین آن یکی از بهترین ابزارهای موجود برای ایجاد رمز‌ عبورهای ایمن محسوب می‌شود. اگر می‌خواهید تمام رمز‌ عبورهای اکانت‌های خود را به‌صورت ایمن ذخیره کنید، می‌توانید از اپلیکیشن‌های دسکتاپ و تحت وب LastPass  بهره ببرید. اگر هم تمایلی به این اپلیکیشن‌ها ندارید، بهتر است سراغ ابزار آنلاین آن بروید.
 Dashlane
Dashlane یکی دیگر از ابزارهای مشهور در زمینه‌ مدیریت رمز عبور به‌حساب می‌آید. علاوه بر این باید گفت که استفاده از این ابزار آنلاین مربوط به ایجاد گذرواژه ایمن کاملا رایگان است. مانند LastPass، در این سایت هم برای ایجاد گذرواژه مورد نظر می‌توانید موارد زیادی را مشخص کنید تا رمز عبور نهایی با توجه به سلیقه شما ایجاد شود. در ضمن این ابزار از رابط کاربری جذابی هم بهره می‌برد.
 Perfect Passwords
استیو گیبسون (Steve Gibson) یک برنامه‌نویس و متخصص امنیتی مشهور است و این سایت که در زمینه ایجاد گذرواژه‌های ایمن فعالیت می‌کند، از ۱۰ سال قبل تا حالا این خدمات را ارائه می‌دهد. ابزار Perfect Passwords از الگوریتم‌های پیشرفته‌ای برای ایجاد رمز عبورهای بسیار پیچیده استفاده می‌کند. با هر بارگذاری سایت، ۳رمز عبور جدید ایجاد می‌شود که مورد اول از ۶۴ کاراکتر بهره می‌برد و ۲مورد بعدی دارای ۶۳ کاراکتر هستند. از بین این ۳مورد، رمز عبور مبتنی بر سیستم ASCII بیشترین امنیت را دارد و افرادی که به‌دنبال افزایش حداکثری گذرواژه‌های خود هستند، می‌توانند از این سایت بهره ببرند.
 Secure Password Generator
این ابزار هم یکی دیگر از مواردی است که برای ایجاد گذرواژه جدید، دست کاربر را حسابی باز می‌گذارد. به‌عنوان مثال علاوه بر انتخاب حروف بزرگ و کوچک و نمادها، می‌توانید مشخص کنید که این رمز عبور حاوی عدد ۰ و حرف O یا مثلا کاراکتر ( نباشد. این ابزار همچنین از قابلیتی بهره می‌برد که به شما اجازه می‌دهد تنها این رمز عبور در سیستم شما ایجاد شود و این یعنی برای خلق آن از اینترنت استفاده نمی‌شود. برای افزایش امنیت توصیه می‌کنیم که این گزینه را فعال کنید.
۴ابزار  برای فراموش نکردن رمز
ایجاد و به یاد سپردن رمزهای خاص سخت است اما سایت Make Use Of ، ۴ابزار مشهور و خوب برای این کار معرفی کرده است. یادتان باشد که مرورگرهایی مثل کروم، قابلیت حفظ و ذخیره رمزهایتان را دارند پس ترسی از انتخاب رمزهای سخت نداشته باشید
  • منبع خبر : اقتصادآنلاین