ترددهای بین‌شهری محدود می‌شوند
ترددهای بین‌شهری محدود می‌شوند

وزیر بهداشت با بیان اینکه طرح فاصله‌گذاری اجتماعی اجرا خواهد شد، گفت: طبق این طرح ترددهای بین شهری محدود می‌شوند.

به گزارش اقتصاددان به نقل از شبکه خبر؛ سعید نمکی درباره تصمیم‌گیری‌های ستاد مبارزه با کرونا اظهار کرد: تاکنون پیشنهادهایی درباره محدودسازی ترددها، تجمعات و کانون‌هایی که در اشاعه ویروس نقش داشته باشد، داده بودیم که همگی مصوب شدند و این اقدامات شامل تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها و ورزشگاه‌ها، جلوگیری از تجمع در مکان‌های مذهبی و فرهنگی و غیره بود؛ بنابراین علی‌رغم تمام فشارهای ناشی از تحریم‌های ظالمانه توانستیم موج اول اپیدمی را کنترل کنیم.

وی درباره مصوبات جدید ستاد ملی مبارزه با کرونا تصریح کرد: برای موج دوم اپیدمی، پیشنهاد طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در جلسه دیروز ستاد ملی مدیریت کرونا مطرح شد و مسئولیت به وزارت کشور داده شد تا ابعاد اجرایی این طرح را بررسی کنند و با نظر موافق خدمت رئیس جمهور تقدیم و قرار بر اجرای آن شد.

وی افزود: چهار سطح را برای وضعیت کرونا در کشور تعریف کردیم. بر حسب هر یک از این چهار سطح می‌شود اقدامات تحدید فعالیت‌های اجتماعی و ترددها را اعمال کرد.

نمکی در خصوص جزئیات این طرح خاطرنشان کرد: در این طرح کسبه‌ای که باید کار کنند و نباید کار کنند مشخص شدند؛ کسب و کارهایی که باید خدمات اجتماعی و عمومی ارائه کنند را تعریف کردیم تا کارهای مردم دچار رکود نشود. تمام سوپرمارکت‌ها و مراکز فروش مواد غذایی و مواد پروتئینی مختلف و مراکز فروش مایحتاج مورد نیاز مردم مانند دارو و لوازم بهداشتی در طول ۲۴ ساعت دایر خواهند بود‌.

وی ادامه داد: طبق این طرح ترددهای بین‌شهری محدود خواهند شد البته یک بازه زمانی را برای بازگشت هموطنانی که سفر کرده‌اند در نظر گرفته‌ایم اما برای این مسئله هم شرایطی قائل شده‌ایم. تمام پلاک‌هایی که از شهرها خارج شده‌اند را داریم و با همه آنها تماس خواهیم گرفت تا در یک چارچوب مشخص رصد شوند و اگر موارد مشکوکی بین آنها باشد تحت قرنطینه و درمان قرار بگیرند.

نمکی خاطرنشان کرد: طرح فاصله‌گذاری اجتماعی طرحی مبتنی بر افزایش محدودیت‌های سختگیرانه از سوی وزارت بهداشت است که به منظور رعایت فاصله افراد در جامعه اعمال خواهد شد؛ این طرح در قالب کاهش ترددها، تعطیلی برخی مراکز، تعطیلی ادارات و بخش‌های دولتی و غیردولتی به میزانی که حداقل مورد نیاز مایحتاج مردم را برآورده کند، اجرا می‌شود.