تاکید بر محدودیت رشد ترازنامه بانک ها
تاکید بر محدودیت رشد ترازنامه بانک ها

دکتر همتی رییس کل بانک مرکزی با بیان چند آمار از اقتصاد و شبه پول، آخرین میانگین نرخ سود بین بانکی را ۱۹.۷ درصد اعلام کرد و بر محدودیت رشد ترازنامه بانک ها خبر داد. به گزارش پایگاه خبری اقتصاددان از بانک مرکزی، عبدالناصر همتی در آخرین اعلام مواضع و اخبار در اینستاگرام اعلام کرد: […]

دکتر همتی رییس کل بانک مرکزی با بیان چند آمار از اقتصاد و شبه پول، آخرین میانگین نرخ سود بین بانکی را ۱۹.۷ درصد اعلام کرد و بر محدودیت رشد ترازنامه بانک ها خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری اقتصاددان از بانک مرکزی، عبدالناصر همتی در آخرین اعلام مواضع و اخبار در اینستاگرام اعلام کرد: نتایج مقدماتی محاسبات آماری بانک مرکزی نشان می دهد رشد سه ماه سوم تولید کارگاه های بزرگ صنعتی حدود ۱۰.۷ درصد و رشد نه ماهه حدود ۸ درصد بوده است. این گزارش از تداوم رشد بخش حقیقى اقتصاد حکایت می کند.
در پایان بهمن ، رشد ۱۲ ماهه پول ۵۶.۹ درصد و رشد ۱۲ ماهه شبه پول ۳۵.۳ درصد شد. رشد ۱۲ ماهه پول در مهر ۸۸.۶ درصد و در دی ۶۳.۸ درصد بود. رشد ۱۲ ماهه شبه پول در مهر ۲۸.۱ درصد و در دی ۳۴.۳ درصد بود . روند این دو متغیر پولی حاکی از کاهش سیالیت پول متأثر از کاهش انتظارات تورمی است.
با توجه به کاهش انتظارات تورمى ( که یکى از نشانه های آن کاهش نرخ معاملات حواله های ارزی صادر کنندگان عمده به کانال ٢٢٠٠٠ تومان به ازای هر دلار در پایان هفته گذشته درسامانه نیما است ) و عدم ضرورت افزایش نرخ سود، برنامه بانک مرکزى برمبنای قرار دادن نرخ سود حول میانگین دالان نرخ سود است.
در پایان هفته گذشته با اقداماتی که بانک مرکزی در مدیریت بین بانکی، خصوصاً استفاده از عملیات ریپو انجام داد، میانگین نرخ سود بین بانکی به ۱۹.۷ درصد کاهش یافت. بانک مرکزى براى پرهیز از افزایش نرخ سود به دنبال اجرا و نظارت بر محدودیت رشد ترازنامه بانک ها است.

 

 

اقتصاددان منتظر نظرات و پیشنهادات و راه حل های سازنده شما سروران در دیدگاه ها می باشد.

ع