بورس مثبت شد؛ نگرانی ما رفتارهای هیجانی سهامداران است
بورس مثبت شد؛ نگرانی ما رفتارهای هیجانی سهامداران است

به گزارش اقتصاددان – پیمانه امروز تیتر‌هایی همچون نوسان سهام آسیا اقیانوسیه با تداوم تنش‌های چین و آمریکا، قیمت جهانی طلا به افت خود ادامه داد، سکه در آستانه کانال ۱۱ میلیون تومانی قرار گرفت، رشد تقاضا در چین قیمت نفت را افزایش داد و فراخوان ۳۰ هزار مرسدس‌بنز را در بر دارد. پس از […]

به گزارش اقتصاددان – پیمانه امروز تیتر‌هایی همچون نوسان سهام آسیا اقیانوسیه با تداوم تنش‌های چین و آمریکا، قیمت جهانی طلا به افت خود ادامه داد، سکه در آستانه کانال ۱۱ میلیون تومانی قرار گرفت، رشد تقاضا در چین قیمت نفت را افزایش داد و فراخوان ۳۰ هزار مرسدس‌بنز را در بر دارد.

پس از پنج روز منفی و تلخ، بورس مثبت شد

شاخص کل با ۲۱۰۱ واحد افزایش معادل ۰٫۱۲ درصد به یک میلیون و ۸۱۵ هزار و ۶۶۷ واحد، شاخص‌ قیمت وزنی – ارزشی با ۵۵۲ واحد افزایش معادل ۰٫۱۲ درصد به ۴۷۶ هزار و ۸۲۸ واحد، شاخص کل هم وزن با ۲۸۳۵ واحد کاهش معادل منفی ۰٫۵۸ درصد به ۴۸۷ هزار و ۷۲۸ واحد، شاخص قیمت هم وزن با ۱۸۶۰ واحد کاهش معادل منفی ۰٫۵۸ درصد به ۳۲۰ هزار و ۱۶ واحد، شاخص آزاد شناور با ۱۲ واحد کاهش معادل منفی ۰٫۰۱ درصد به دو میلیون و ۴۵۹ هزار و ۳۳۴ واحد، شاخص بازار اول با ۷۶۸ واحد افزایش معادل ۰٫۰۶ درصد به یک میلیون و ۳۱۲ هزار و ۵۰۸ واحد و شاخص بازار دوم با ۷۳۶۱ واحد افزایش معادل ۰٫۲ درصد به ۳ میلیون و ۷۳۰ هزار و ۸۷۷ واحد رسید.

 

گزارش بورس امروز دوشنبه 27 مرداد 99/ شاخص کل سبز شد

گزارش بورس امروز دوشنبه 27 مرداد 99/ شاخص کل سبز شد

نگرانی ما رفتارهای هیجانی سهامداران است

سعید اسلامی عضو شورای عالی بورس گفت: سرمایه گذاران حرفه‌ای در چند روز اخیر آماده اصلاح بزرگ در قیمت‌ها بودند اما نگرانی سیاست گذار در این دوره‌هایی که بازار با اصلاح روبه رو می‌شود، این است که این اصلاح قیمت‌ها ناگهان به یک موج پَنیک تبدیل شود به عبارت دیگر، سیاست گذار نگران منفی شدن یک یا دو روزه بازار نیست بلکه نگران آن است که این منفی شدن‌ها، منجر به یک جریان هیجانی شده و سرمایه گذاران بدون هیچ منطقی مبنی بر اینکه آیا این سهم ارزشمند است یا خیر، در صف‌های فروش بایستند؛ متأسفانه در بازار ایران به دلیل آنکه صف‌های فروش طولانی، وقتی در آن ایجاد می‌شود، دستیابی بازار به نقطه تعادل، بسیار زمان بر است لذا ممکن است بازار به مدت چند روز منفی باشد. محاسباتی که در خصوص ورود و خروج پول حقیقی به بازار صورت می‌گیرد، چندان دقیق نیست؛ آنچه در رسانه‌ها روزانه در خصوص ورود و خروج پول حقیقی به بازار اعلام می‌شود، همان ورود و خروجی است که روزانه در حساب کارگزاری‌ها صورت می‌گیرد؛ بنابراین اعداد دقیقی نیستند و عمدتاً همان داده‌های خامی است که کارگزاری‌ها منتشر می‌کنند. وی با بیان اینکه بسیاری از مردمی که به عنوان سرمایه گذار در یک سال گذشته وارد بورس شده اند، آشنایی‌های اولیه با معاملات بورسی را ندارند، ابراز امیدواری کرد: رسانه‌ها بتوانند کاری کنند که این هیجانات کنترل شود.

نوسان سهام آسیا اقیانوسیه با تداوم تنش‌های چین و آمریکا

روز دوشنبه، سهام آسیا اقیانوسیه در حالی دچار نوسان شدند که تداوم تنش‌های چین و آمریکا حال و هوای سرمایه‌گذاران را به هم ریخته است. از سوی دیگر داده‌ها نشان داد که ژاپن در ۳ ماهه دوم امسال با بدترین سقوط اقتصادی خود روبرو شده است. نیکی ژاپن ۰.۶۳ درصد افت کرد، در حالی که گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی در خارج از ژاپن با رشدی ۰.۱ درصدی روبرو شد. در بازار چین، کامپوزیت شانگهای ۱.۳۳ درصد جهش کرد و هانگ‌سنگ در هنگ‌کنگ ۱.۱۷ درصد بالا آمد. ای‌اس‌اکس استرالیا ۰.۶۲ درصد افت کرد در حالی که بازارهای کره‌جنوبی به علت تعطیلات رسمی بسته بودند. در بازار ارز، دلار در برابر ارزهای مهم آسیا در نوسان بود. در مقابل یوآن چین دلار ۰.۱۴ درصد تضعیف شد و به

قیمت جهانی طلا به افت خود ادامه داد

با آغاز معاملات این هفته بازارهای مالی در صبح دوشنبه، قیمت جهانی طلا پس از پشت سر گذاشتن بدترین هفته در ۵ ماه اخیر همچنان به افت خود ادامه داد. این در حالی است که بالا ماندن تنش‌های چین و آمریکا ممکن است قیمت‌ها را تقویت کند. در آغاز معاملات امروز قیمت خرید نقدی هر اونس طلا در بورس لندن، اسپات‌گلد، ۰.۵ درصد افت کرد و به ۱۹۳۴.۹۱ دلار رسید اما تا ساعت ۷:۰۶ به وقت تهران، افت خود را به ۰.۱۲ درصد کاهش داد و به ۱۹۴۱.۳۹ دلار بازگشت. قیمت پیش‌خرید هر اونس طلای آمریکا در ابتدا ۰.۳ درصد افت کرد و به ۱۹۴۳.۵۰ دلار رسید اما توانست تا ۱۹۴۸.۷۰ دلار بازگردد. افزایش سود اوراق خزانه‌داری آمریکا باعث شد تا ارزش دلار پس از چند هفته افت بالاخره تقویت شود. تقویت دلار باعث شد تا طلا برای دارندگان ارزهای دیگر گران‌تر شده و تقاضا کاهش یابد.

سکه در آستانه کانال ۱۱ میلیون تومانی قرار گرفت

(دوشنبه، ۲۷ مردادماه) بهای سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار سکه با افزایش قیمت ۴۳۰ هزار تومانی نسبت به روز قبل، به قیمت ۱۰ میلیون و ۹۳۰ هزار تومان معامله ‌شد. سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز امروز با افزایش ۴۵۰ هزار تومانی به ارزش ۱۰ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان معامله شد. همچنین نیم سکه به بهای پنج میلیون و ۳۵۰ هزار تومان، ربع سکه به قیمت سه میلیون و ۵۰ هزار تومان و هر قطعه سکه یک گرمی نیز با ارزش یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان معامله شدند. بازار طلا هم امروز با افزایش قیمت روبرو بود و یک گرم طلای خام ۱۸عیار به ارزش یک میلیون و ۶۹ هزار تومان فروخته شد و هر مثقال طلا نیز با قیمت چهار میلیون و ۶۳۵ هزار تومان معامله شد. /ایرنا

پای بورس به قیمت گذاری خودرو باز می‌شود؟

محمدرضا نجفی منش عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به چهار روش مطرح شده برای تغییر در قیمت گذاری بازار خودرو، بیان کرد: یک روش بازگشت به شیوه قیمت گذاری در دهه ۷۰ است. در آن دوره قیمت خودرو با توجه به نرخ حاشیه بازار تعیین می‌شد. مثلا اگر امروز خودرویی در بازار ۱۰۰ میلیون تومان است، قیمت کارخانه ۹۵ میلیون تعیین می‌شود. هرچند در دهه ۷۰ اجرای این روش موفقیت آمیز بود اما فعلا به نظر می‌رسد وزارت صمت با آن موافق نیست. روش دوم، انتقال اختیار قیمت گذاری به خودروسازان است. یعنی در چارچوب آن، خودروسازان قیمت خودرو را بر اساس هزینه تمام شده و سودی معقول اعلام کنند و نظارت بر صداقت این نرخ‌ها ادامه داشته باشد.

به گفته وی، در روش سوم پای بورس به عرصه قیمت گذاری خودرو باز می‌شود. پیشنهاد کنندگان این طرح می‌گویند مانند قیمت گذاری کالاهایی مانند فولاد یا مس که از طریق فرابورس انجام می‌شود می‌توان برای مثال هزار دستگاه از یک مدل سواری را به بورس عرضه کرد و با توجه به میزان استقبال مردم و قیمتی که برای آن پرداخت شد، نرخ نهایی خودرو را استخراج کرده و بر اساس آن ماشین‌ها را در بازار عرضه کرد. عضو اتاق بازرگانی تهران درباره روش چهارم بررسی شده نیز به قواعد موجود در برنامه‌های توسعه اشاره کرد و گفت: در قانون پنجم توسعه مستقیما قید شده بود که اگر دولت قصد دارد کالایی را با قیمت پایین‌تر از هزینه تولیدی به مردم عرضه کند، خود باید هزینه مابه التفاوت آن را بپردازد. مثلا اگر دولت می‌خواهد پرایدی که هزینه تولید آن ۷۰ میلیون تومان شده را به مردم ۴۰ میلیون تومان بدهد، باید برای آن بودجه‌ای در نظر گرفته و خود مابقی پول را پرداخت کند. /ایسنا

افزایش معنادار قیمت دلار در صرافی های بانکی و مجاز

در معاملات (دوشنبه بیست و هفتم مردادماه ۹۹) بازار ارز، قیمت دلار و یورو افزایش یافته است. به گونه ای که هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی های مجاز و بانکی سطح کشور به نرخ ۲۲۳۵۰ تومان از مردم خریداری و در مقابل به قیمت ۲۲۴۵۰ تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته شد که نسبت به روز قبل، ۵۵۰ تومان گران تر شده است. همچنین هر اسکناس یورو به نرخ ۲۶۵۰۰ تومان از مردم خریداری می شود و در مقابل به قیمت ۲۶۶۰۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می شود که نسبت به روز گذشته، ۷۰۰ تومان گران تر شده است.

رشد تقاضا در چین قیمت نفت را افزایش داد

به دنبال انتشار خبر دریافت حجم های بزرگ نفت برای تاسیسات چین در ماه های آگوست و سپتامبر از آمریکا، قیمت نفت در معاملات امروز افزایش یافت. این خبر بر نگرانی ها در مورد کاهش بهبود تقاضا پس از شیوع کرونا و افزایش عرضه پیشی گرفته است. هر بشکه نفت برنت با ۱۵ سنت افزایش ۴۴٫۹۵ دلار فروخته شد و هر بشکه نفت خام آمریکا با ۱۸ سنت افزایش ۴۲٫۱۹ دلار معامله شد. شرکت ملی نفت چین به صورت آزمایشی نفتکش هایی برای انتقال حداقل ۲۰ میلیون بشکه نفت خام آمریکا برای ماه های آگوست و سپتامبر رزرو کرده است.

رکورد واردات نفت خام از سوی بزرگ ترین واردکننده نفت خام جهان و کاهش محدودیت های کووید ۱۹ در جهان، قیمت نفت را تقویت کرده است هرچند انتظار می رود، موج جدید شیوع این ویروس در چند کشور دوباره مصرف را کاهش دهد. بانک ای ان زد برآورد کرد که تقاضا در ۴ ماه گذشته ۸ میلیون بشکه در روز افزایش یافته و به ۸۸ میلیون بشکه در روز رسیده است که هنوز ۱۳ میلیون بشکه در روز کمتر از مدت مشابه سال گذشته است. سرمایه گذاران در تلاش برای یافتن سرنخ های بیشتر از عرضه آتی نفت با توجه به نشست این هفته نشست وزارتی اوپک پلاس هستند. این نشست قرار است ۱۹ آگوست برگزار شود. به گفته تحلیلگران، «توجه این نشست احتمالا بار دیگر بر میزان پایبندی به سهمیه خواهد بود.»

فروش شماره تلفن ۳۲۵ هزار دلاری در چین

شماره تلفن موسوم به «خوش شانسی» که رقم های آخر آن به عدد ۸ ختم می شود در جریان یک مزایده مجازی در چین به قیمت ۳۲۵ هزار دلار به فروش رسید.  حدود چهار تا پنج هزار نفر در جریان این حراجی با پرداخت ۷۰ دلار ورودی، شرکت کردند تا بتوانند این شماره خوش اقبال را از آن خود کنند.

شماره ها در چین برای مردم معانی بسیاری دارد و عدد ۸ که در زبان چینی به معنای موفقیت است بیشترین علاقه مند را در این کشور دارد بسیاری از مردم هنگام خرید خانه، خودرو و یا شماره تلفن مایل به خرید چیزی هستند که عدد هشت داشته باشد. شماره ای که به قیمت ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار یوان معادل ۳۲۵ هزار دلار در این حراجی و تحت نظارت مسئولان امور قضایی در جریان یک مزایده به فروش رسید فاش نشده است اما ۵ عدد آخر آن به ۸ ختم می شود. این در شرایطی است که در چین کمترین اقبال مردم به شماره ۴ است که در زبان چینی به معنای مرگ است و بسیاری آن را نمره بدشانسی می دانند جالب اینکه حتی در بسیاری از مجتمع های مسکونی طبقه ای به نام طبقه ۴، ۱۴ و ۲۴ وجود ندارد. نکته دیگری که کاملا توجه مردم چین و حتی مسئولان این کشور را به عدد ۸ نشان می دهد برگزاری المپیک ۲۰۰۸ است که مراسم گشایش آن هشت دقیقه بعد از ساعت هشت در روز هشتم از ماه هشتم میلادی آغاز شد. شماره دیگر مورد علاقه مردم چین ۷ است که به معنای حیات جاودان است در یک حراجی در سال ۲۰۱۷ میلادی یک شماره تلفن که هشت شماره آخر آن به ۷ ختم می شد به مبلغ سه میلیون و ۹۱۰ هزار یوان فروخته شد.

فراخوان ۳۰ هزار مرسدس‌بنز

مرسدس‌بنز، ۳۰ هزار و ۱۳۰ دستگاه از محصولاتش در استرالیا را به دلیل مشکل سانروف فراخوان می‌دهد. مرسدس کلاس سی، سی ال کا، سی ال اس و کلاس ای مدل‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ مشمول این فراخوان می‌شوند. در بیانیه کمیسیون رقابت و مصرف‌کنندگان استرالیا آمده است: در برخی از خودروها اتصال میان پنل شیشه‌ای سانروف و قاب متحرک برخی از خودروها ممکن است دارای استاندارد‌های لازم نباشد و صفحه شیشه‌ای از خودرو جدا شود. مرسدس نیز در بیانیه‌ای گفت: «در صورت جدا شدن پنل شیشه‌ای، امکان بروز تصادف و متعاقبا آسیب دیدگی و مرگ سرنشینان خودرو و دیگر وسایل نقلیه وجود دارد.» این خودروها در حد فاصل بین ژانویه ۲۰۰۰ تا ژوئیه ۲۰۱۰ به فروش رسیده‌اند و از دارندگان آنها خواسته شده تا طبق فهرست اعلام شده وسایل نقلیه خود را به نمایندگی‌های فروش بازگردانند. به گفته مرسدس‌بنز هنوز هیچ گزارشی مبنی بر بروز حوادث مرتبط با این نقص اعلام نشده است. ع

  • منبع خبر : «تابناک اقتصادی»