بورس در چاله رکود
بورس در چاله رکود

امروز ارزش معاملات سهام افت کرد و رکود معاملات بورس به عمیق‌ترین سطح در سال 1401 رسید.

امروز ارزش معاملات سهام افت کرد و رکود معاملات بورس به عمیق‌ترین سطح در سال ۱۴۰۱ رسید.

اقتصاددان: در معاملات روز سه‌شنبه هفدهم خرداد، شاخص کل بورس پایتخت با افزایش هزار و ۷۳ واحدی نسبت به روز دوشنبه به رقم یک میلیون و ۵۱۵ هزار و ۳۸۳ واحد رسید.

شاخص هم وزن بورس نیز با افت ۹۴۱ واحدی در سطح ۴۱۹ هزار و ۶۴ واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) ۱۵ واحد پائین آمد و در سطح ۲۰ هزار و ۸۳۸ واحد قرار گرفت.

نمادهای مؤثر بر شاخص‌‌ها

امروز نمادهای «شپنا»، «فارس» و «شتران» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای «حکشتی»، «فملی» و «وبملت» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای «ددانا»، «سمگا» و «اتکای» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «آریا»، «خدیزل» و «تجلی» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و خودرو و شپنا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز ددانا، کرمان و زاگرس پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

ارزش معاملات

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۷ هزار و ۹۶۵ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۲ هزار و ۷۰۹ میلیارد تومان بود که ۳۴ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش ۲۲ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۳ هزار و ۸۸۰ میلیارد تومان رسید که کمترین رقم در سال جاری است.

عرضه و تقاضای پایانی بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل ۷۹ درصد کاهش یافت و ۸۷ میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته ۸۷ درصد رشد کرد و در رقم ۱۱۲ میلیارد تومان ایستاد.

امروز نماد کایزد (شرکت فرانسوز یزد) با صف‌ خرید ۲۵ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از کایزد، نمادهای آسیاتک (شرکت انتقال داده آسیاتک) و سپاها (شرکت سیمان سپاهان) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد وآذر (شرکت سرمایه گذاری توسعه آذربایجان) تعلق داشت که ارزش آن ۱۷ میلیارد تومان بود. پس از وآذر، نمادهای فسازان، قثابت، قچار و لپارس بیشترین صف فروش را داشتند.

 بورس در چاله رکود

  • منبع خبر : اقتصاد نیوز