بسیج اصناف؛ ارباب تازه تولیدکنندگان
بسیج اصناف؛ ارباب تازه تولیدکنندگان

تولیدکنندگان صنعتی در ایران را نمی‌توان مقدس، پاک و مطهر دانست. در میان آنها نیز بدون تردید با توجه به محیط ملی رانت و فساد لابد کسانی هستند که با ترفندهای خودشان بخواهند سودی بیش از سود متوسط تولید صنعتی به دست آورند اما این گروه اندک هستند و به زودی در بازار رقابتی از […]

تولیدکنندگان صنعتی در ایران را نمی‌توان مقدس، پاک و مطهر دانست. در میان آنها نیز بدون تردید با توجه به محیط ملی رانت و فساد لابد کسانی هستند که با ترفندهای خودشان بخواهند سودی بیش از سود متوسط تولید صنعتی به دست آورند اما این گروه اندک هستند و به زودی در بازار رقابتی از بازار بیرون می‌شوند. بیشترین بداخلاقی در تولید صنعتی به بنگاه‌های بزرگ و انحصاری برمی‌گردد که از نظر مالکیت و مدیریت در اختیار دولت و نهادهای قدرت سیاسی قرار گرفته‌اند. با این همه در میان مدیران سیاسی ایرانی به دلایل گوناگون نوعی بدبینی به تولید‌کنندگان نهادینه شده و هرگاه نرخ تورم شتاب می‌گیرد نخستین جایی که در کانون اتهام قرار می‌گیرد بخش تولید است. از سوی دیگر در ایران نهادهای پرشماری هم تاسیس شده‌اند که وظیفه آنها گویا سرکشی به کارخانه‌هاست. سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان یک نهاد بزرگ دولتی است که سال‌هاست بر فعالیت تولید صنعتی نظارت کرده و قیمت‌گذاری دستوری را اعمال می‌کند. سازمان‌های مالیات‌ستانی و نهادهای نظارتی دیگری مثل سازمان استاندارد و… نیز ارباب‌های بخش تولید به حساب می‌آیند. اما انگار این همه نهاد و ارباب برای نظارت بر تولید صنعتی کافی نبوده که به تازگی مقرر شده است بسیج اصناف نیز برای نظارت بر قیمت‌ها در کارخانه‌ها مستقر شوند.

به گزارش اقتصاددان به نقل از جهان‌صنعت  ،  آیا در جایی از قانون‌های اقتصادی و صنفی و دیگر قانون‌ها تصریح شده است مدیرکل بازرگانی یک وزارتخانه که حوزه فعالیت‌اش سیاستگذاری برای بخش تولید محصولات کشاورزی است بتواند با صلاحدید خود تصمیم بگیرد ارباب تازه‌ای بر بخش تولید حاکم کند. آیا نباید این تصمیم در نهادی قانونی و دست‌کم در هیات دولت بررسی شود و پیامدهای آن در کانون توجه مطالعات کارشناسانه قرار گیرد. به نظر نمی‌رسد این دستور عمل عجیب اجرایی شود و در حد حرف باقی خواهد ماند اما اگر قرار باشد این اتفاق بیفتد احتمال رخ دادن سونامی رانت، فساد و دادو‌ستدهای پنهان بدون تردید وجود خواهد داشت. ترس این است که این اتفاق هنوز رخ‌نداده اما پدیدارشده در ذهنیت برخی افراد به جاهای دیگر نیز سرایت کند. به طور مثال بسیج کارخانه‌داران تاسیس شده و آنها نیز بخواهند در هر واحد فروشگاهی و عرضه‌کننده مواد غذایی نماینده داشته باشند و بسیج وارکنندگان مواد اولیه شکل بگیرد تا آنها بتوانند بر زنجیره تولید نظارت کنند و… .
مدیران محترم دولت سیزدهم، مدیران ارشد و بالادستی دولت و نیز اداره‌کنندگان کشور توجه داشته باشند تورم یک پدیده پولی است و اگر واقعا قصد دارید آن را مهار کنید بهتر است به رخدادهای این روزهای جهان توجه کنید. اینکه نمی‌شود هر مدیری هرچه به ذهنش رسید را طرح و مرزهای تعادل را بشکند و هراس ایجاد کند.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع