بزرگترین جهش تاریخی یک روزه طلا/ تعهد فدرال رزرو به پشتیبانی اقتصادی منجر به افزایش قیمت طلا شد
بزرگترین جهش تاریخی یک روزه طلا/ تعهد فدرال رزرو به پشتیبانی اقتصادی منجر به افزایش قیمت طلا شد

قیمت طلا روز دوشنبه پس از تعهد بانک فدرال رزرو و دولت آمریکا برای پشتیبانی «نامحدود» و تزریق نقدینگی به سیستم مالی این کشور برای کمک به شرایط اقتصادی در بحران شیوع کرونا، افزایش قابل ملاحظه‌ای یافت و جایگاه این فلز گرانبها را به عنوان یک پناهگاه امن ارتقا بخشید.

به گزارش اقتصاددان به نقل از اقتصادآنلاین؛ در بازار کومکس نیویورک، طلا برای تحویل در ماه آوریل که فعال‌ترین قراردادها را در اختیار داشت، در ساعات پایانی روز با قیمت ۱۵۶۷.۶۰ دلار معامله شد که افزایش ۸۳ دلاری در هر اونس معادل ۵.۶ درصد افزایش نسبت به معاملات روز جمعه (آخرین روز کاری هفته گذشته) داشت.

روز دوشنبه بزرگترین افزایش یک روزه دلاری در تاریخ تجارت این فلز گرانبها اتفاق افتاد، چنین جهش قابل توجهی آخرین بار در روز ۲۵ اکتبر سال ۲۰۱۱ اتفاق افتاده بود که طلا جهش بیش از ۷۰ دلاری در هر اونس را به ثبت رسانده و به بالای ۱۷۰۰ دلار در هر اونس رسیده بود. از لحاظ اعداد و ارقام و جهش درصدی، افزایش قیمت روز گذشته طلا در طول بیش از یک دهه گذشته بهترین جهش بوده است.

بزرگترین جهش تاریخی یک روزه طلا/ تعهد فدرال رزرو به پشتیبانی اقتصادی منجر به افزایش قیمت طلا شد

(نمودار نشان دهنده میزان جهش قیمت طلا در طول روز گذشته است)

روز دوشنبه، فدرال رزرو متعهد شد که خرید نامحدود اوراق بهادار آمریکا و اوراق بهادار با پشتوانه وام را انجام دهد، بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد به هر میزان که لازم باشد، در بازار دخالت خواهد کرد تا بازار سرمایه به نقطه تعادل برسد. بانک مرکزی فدرال در بیانیه خود عنوان کرده است: «فدرال رزرو متعهد می‌شود که در این برهه سخت، از طیف وسیعی از ابزارهای خود برای حمایت از خانوارها، مشاغل و اقتصاد ایالات متحده استفاده کند.»

تای وونگ، رییس بنیادها و فلزات گرانبها شرکت بی ام او در این باره به رویترز گفت: بانک فدرال رزرو از بزرگترین ابزار حمایتی خود -که تاکنون مورد استفاده قرار داده- رونمایی کرد، چنین حمایتی حتی بزرگتر از حمایت‌های اقتصادی بحران سال ۲۰۰۸ است.

با اعلام چنین حمایتی بازار به سرعت واکنش نشان داد و طلا بلافاصله افزایش یافت. با این حال، نکته و سوال اینجاست که آیا این روند افزایشی ادامه خواهد یافت یا خیر.

متیو مک لنان رییس تیم ارزش جهانی مدیریت سرمایه گذاری عقاب که حدود ۱۰۱ میلیارد دلار دارایی را مدیریت می‌کند، در این باره به بلومبرگ گفت: هنگامی که فدرال رزرو به تدریج ترس از تزریق نقدینگی را از بین برد، راهنمایی‌هایی در رابطه با نرخ‌ها ارائه می‌دهد و هنگامی که منحنی بازده تحت کنترل قرار گرفت و انعطاف اقتصادی در کل اقتصاد بار دیگر مشاهد شد ارزش بالقوه طلا می‌تواند قدرت دوباره خود را بازیابد.

گفتنی است طی هفته‌های گذشته، طلا با گذشتن از مرز ۱۷۰۰ دلار که بالاترین قیمت هفت سال گذشته بود و پس از آن سقوط به کانال ۱۴۵۰ دلاری در طول هفته گذشته، نوسانات زیادی را پشت سر گذاشته است.