بررسی پرونده بسته معیشتی در سال۹۸/ اولین یارانه معیشتی سال۹۹ چه زمانی پرداخت می‌شود؟
بررسی پرونده بسته معیشتی در سال۹۸/ اولین یارانه معیشتی سال۹۹ چه زمانی پرداخت می‌شود؟

از آبان ماه تا کنون حدود ۷۵میلیون خانوار ایرانی در ۴مرحله بسته معیشتی دریافت کردند که این تعداد از ۱۸ میلیون خانواده آغاز و به ۱۹.۲میلیون خانوار در اسفندماه رسید.

به گزارش اقتصاددان به نقل از اقتصادآنلاین؛ آذرماه سال جاری بود که دولت پس از افزایش قیمت بنزین تصمیم گرفت درآمد حاصل از این افزایش قیمت را در قالب کمک‌های نقدی تحت عنوان یارانه معیشتی به مردم پرداخت کند.

این تصمیم بسیار ناگهانی و بدون اطلاع قبلی گرفته شد و رییس سازمان برنامه و بودجه در یک نیمه شب خبر از افزایش قیمت بنزین و پرداخت یارانه معیشتی داد.

تصمیمی که موافق و مخالفان زیادی داشت. عمده مخالفت‌ها از این دست بود که بسته معیشتی هم به سرنوشت یارانه نقدی دچار خواهد شد و مبلغ ۵۵هزار تومان یارانه معیشتی که به هر فرد پرداخت می‌شود نه تنها ارزشی ندارد بلکه با افزایش تورم بی‎ارزش‌تر هم می‌شود و علاوه بر آن با افزایش نقدینگی در دست مردم به تورم فعلی دامن هم می‌زند.

البته برخی کارشناسان هم معتقد بودند شیوه پرداخت این درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین بهترین گزینه موجود برای رساندن یارانه پنهان بنزین به مردم است.

درمرحله اول دولت اعلام کرد ۶۰ میلیون ایرانی که شامل ۱۸ میلیون خانوار می‌شوند یارانه معیشتی را دریافت می‌کنند و به هر خانوادده تک نفره ۵۵هزار تومان، دو نفره ۱۰۳هزار تومان، خانوار ۳نفره ۱۳۸هزار تومان، خانوار ۴نفره ۱۷۲هزار تومان و خانواده ۵ نفره و بیشتر ماهانه ۲۰۵هزار تومان پرداخت خواهد شد.

البته از همان مرحله اول اعلام شد که کسانی که فکر می‌کنند باید مشمول دریافت یارانه معیشتی بشوند می‌توانند اعتراض خود را ثبت کنند که این بررسی و تشخیص دوباره هم با مشکلات فراوانی همراه بود.

در مرحله دوم که دهم دی ماه ۹۸ پرداخت شد، تعداد این خانواده ها به ۱۸.۱ میلیون افزایش یافت و در مرحله سوم هم ۷۵۷هزار ۳۲۴ خانوار دیگر یعنی ۲میلیون و ۲۴۷هزار و ۹۴۷ نفر که اعتراض آن‌ها مجددا بررسی شده بود کمک معیشتی اول و دوم و سوم را به صورت همزمان دریافت کردند و درمرحله چهارم که دهم اسفندماه به حساب مشمولان واریز شد و آخرین یارانه معیشتی سال ۹۸ هم بود ۲۸۶هزار و ۱۴۹ خانوار جدید به معیشتی بگیران اضافه شدند تا به این ترتیب حدود یک میلیون و ۷۵۰ خانوار به تعداد معیشتی بگیران از اول سال اضافه شود.

در مجموع تا کنون حدود ۷۵میلیون خانوار ایرانی در ۴مرحله یارانه معیشتی دریافت کرده‌اند و آنطور که سخنگوی ستاد معیشتی خبر داده است در خرداد و آذرماه سال آینده بقیه اعتراض‌ها هم بررسی خواهد شد.

همچنین مدتی قبل گمانه‌هایی راجع به ادغام یارانه‌های نقدی و معیشتی زده می‌شد که مجلس آن را منتفی اعلام کرد و آنطور که به نظر می‌رسد یارانه معیشتی بعدی که پنجمین مرحله و اولین بسته معیشتی سال ۹۹ خواهد بود باید دهم فروردین ماه به حساب مشمولان واریز شود.