بدترین هفته بورس در سال ۱۴۰۱ از نظر ارزش معاملات
بدترین هفته بورس در سال ۱۴۰۱ از نظر ارزش معاملات

این هفته هم شاخص های بورس و فرابورس با افت مواجه شدند، اما موضوع با اهمیت این بود که شاخص هم وزن بورس بیش از سه برابر شاخص کل بورس افت کرد.

این هفته هم شاخص های بورس و فرابورس با افت مواجه شدند، اما موضوع با اهمیت این بود که شاخص هم وزن بورس بیش از سه برابر شاخص کل بورس افت کرد.

اقتصاددان: این هفته وضعیت نمادهای کوچک و متوسط بازار بدتر از نمادهای بزرگ و شاخص ساز بود. در حالی که شاخص کل بورس حدود ۱۲ هزار واحد، معادل ۸۳ صدم درصد افت کرد، شاخص هم وزن افت ۱۱ هزار واحدی، معادل ۲٫۷۳ درصد داشت که افت شاخص هم وزن بیش از سه برابر افت شاخص کل بود.

شاخص فرابورس هم ۳۲۷ واحد، معادل ۱٫۶۳ درصد افت کرد. با این حساب می توان گفت که در هفته جاری اکثر نمادهای شاخص ساز یا افت نکرده اند، یا اگر افتی داشته اند، بسیار کم بوده است.

سه رکورد جدید در کاهش ارزش معاملات

این هفته بدترین هفته سال ۱۴۰۱ در میزان ارزش معاملات خرد بازار سهام بود. با وجود اینکه یک روز میان هفته تعطیل بود و تنها ۴ روز معاملاتی وجود داشت، در سه روز رکورد کاهش ارزش معاملات خرد بازار شکسته شد.

ابتدا در روز شنبه ارزش معاملات برای اولین بار در سال ۱۴۰۱ به زیر ۳۰۰۰ میلیارد تومان رسید و رقم ۲۸۰۰ میلیارد تومان در این روز ثبت شد.

در روز دوشنبه وضعیت کمی بهبود یافت اما سه شنبه مجددا رکورد کاهش ارزش معاملات خرد با ثبت ۲۷۰۰ میلیارد تومان معامله جابجا شد. در روز چهارشنبه هم مجددا این رکورد شکسته شد و ارزش معاملات کمتر از ۲۶۰۰ میلیارد تومان بود.

چهارمین هفته متوالی خروج پول حقیقی

برای چهارمین هفته متوالی، در تمام روزهای معاملاتی خروج پول حقیقی از بازار ثبت شد. این هفته در روز شنبه ۳۵۰ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار خارج شد.

روز دوشنبه بیشترین رقم این هفته به ثبت رسید و حقیقی ها ۷۵۰ میلیارد تومان از نقدینگی خود را از بازار خارج کردند. خروج نقدینگی در روز سه شنبه ۴۰۰ میلیارد تومان بود و در روز چهارشنبه هم با وجود اینکه شاخص ها رشد کردند، حقیقی ها مجددا سهام خود را به حقوقی ها فروختند و بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان از پول خود را از بازار بردند.

تزریق ۵۵۰ میلیارد تومان به اوراق بدهی و صندوق ها

هفته جاری یکی از آن هفته هایی بود که حقیقی ها رقم زیادی از نقدینگی خود را به اوراق بدهی و صندوق ها تزریق کردند. تزریق پول حقیقی ها به این ابزارهای مالی به معنای ناامیدی آن ها از وضعیت بورس و رو آوردن به ابزارهایی است که سود ثابت و تضمین شده پرداخت می‌کنند.

در چهار روز معاملاتی این هفته حقیقی ها بیش از ۵۵۰ میلیارد تومان نقدینگی به اوراق بدهی و صندوق ها تزریق کردند که این موضوع با خروج پول آن ها از بازار سهام، مطابقت و همخوانی دارد.

فروشندگان قوی تر از خریداران

این هفته سومین هفته متوالی بود که در هیچ کدام از روزهای معاملاتی آن، قدرت خریداران حقیقی بیشتر از قدرت فروشندگان حقیقی نبود.

طی ۴ روز معاملاتی این هفته، در دو روز شاخص قدرت خریداران حقیقی عددی بین ۱ و ۰٫۹ بود. یک روز قدرت خریداران حقیقی ۰٫۸۲ و یک روز هم ۰٫۷۹ بود.

با این حساب همچنان قدرت خریداران حقیقی کمتر از فروشندگان حقیقی است و جالب اینجاست که از ۳۱ اردیبهشت ماه تا به حال، تنها در ۴ روز معاملاتی این معادله به هم خورده و خریداران حقیقی قدرت بیشتری نسبت به فروشندگان حقیقی داشته اند.