بازار خودرو در خواب زمستانی/ خودرو ارزان می‌شود؟
بازار خودرو در خواب زمستانی/ خودرو ارزان می‌شود؟

رییس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو ضمن اشاره به رکود بازار خودرو پیش‌بینی کرد: در صورت عرضه خودرو به میزان کافی و کنترل نرخ ارز، قیمت خودرو نیز تعدیل خواهد شد.

به گزارش اقتصاددان به قل از اقتصادآنلاین ؛ سعید موتمنی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین درباره وضعیت بازار خودرو بیان کرد: در حال حاضر به خاطر افزایش قیمت خودرو، هیچ خریدار و فروشنده‌ای وجود ندارد و صرفا مردم نظاره‌گر بازار هستند تا ببینند در روزهای آینده قیمت‌ها به چه سمتی خواهد رفت.

وی افزود: خریداران خودرو منتظر کاهش و فروشندگان منتظر افزایش بیشتر قیمت هستند و به خاطر همین عدم ریسک‌پذیری، هیچ معامله‌ای انجام نمی‌شود و به عبارتی بازار خودرو دچار رکود شده است.

موتمنی آشفتگی‌های سیاسی اخیر و نرخ ارز را عامل افزایش قیمت خودرو عنوان کرد و گفت: اتفاقات سیاسی اخیر از جمله شهادت سردار سلیمانی و عکس‌العمل ایران به این موضوع، منجر به افزایش نرخ ارز شد که همین جهش نرخ و التهابات منطقه، بازار خودرو را نیز متاثر و قیمت‌ها را گران کرد.

رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تصریح کرد: البته در این میان باید به عرضه کم خودرو از سوی خودروسازان به عنوان دیگر عامل افزایش قیمت‌ها اشاره کرد چراکه در نیمه دوم امسال عرضه نسبت به تقاضا بسیار کمتر بوده و این موضوع نیز منجر به رشد قیمت‌ها در بازار خودرو شده است.

به گفته موتمنی، فاصله بسیار زیاد قیمت خودرو در کارخانه نسبت به بازار، نشان می‌دهد که میزان عرضه نسبت به تقاضا کمتر بوده که این مورد در کنار عوامل گفته شده باعث نوسانات افزایشی در بازار خودرو شد.

رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو درباره آینده این بازار پیش‌بینی کرد: با توجه به تلاش خودروسازان در تولید هرچه بیشتر و وعده رییس بانک مرکزی بر کاهش نرخ ارز، به عقیده من اگر عرضه خودرو افزایش و قیمت دلار کاهش یابد و بازار ارز به آرامش برسد، در روزهای آینده شاهد کاهش قیمت خودرو خواهیم بود.